Ibanez to marka stworzona przez japońską firmę Hoshino Gakki, która w 2008 roku obchodziła stuletnią rocznicę istnienia. Gitary elektryczne Ibanez Prestige uchodzą za instrumenty XXI wieku. Ibanez to również gitary basowe, klasyczne i akustyczne, wzmacniacze lampowe, tranzystorowe oraz akcesoria muzyczne.

 

Powstanie oddziału firmy Hoshino Gakki o nazwie Ibanez datuje się na rok 1957. Wcześniej marka ta należała do hiszpańskiego lutnika Salvadora Ibáñeza, którego instrumenty Hoshino Gakki sprzedawała już w latach trzydziestych.  Na początku lutnicy Ibaneza wzorowali się na instrumentach europejskich i amerykańskich. Zaowocowało to licznymi procesami, które zmusiły Ibaneza do poszukiwania własnych konstrukcji – początkowo były to Artist, Musician, Roadstar i Iceman, a później Jem, RG, S i inne modele znane dzisiaj. Ironią losu, owe przegrane z amerykańskimi koncernami procesy przyczyniły się do powstania giganta – firmy, na której instrumentach grają w najróżniejszych zakątkach świata gitarzyści o największych nazwiskach w branży muzycznej.

Najbardziej znani muzycy, używający gitar IBANEZ i przez wiele lat będący endorserami firmy to m.in. Steve Vai, Joe Satriani, Paul Gilbert czy John Petrucci.