IBANEZ AVD1E-NT

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2015-10-19
IBANEZ - AVD1E-NT

Seria Artwood Ibaneza prezentuje nowoczesne podejście do tradycji budowy gitar akustycznych. Niedawno oferta japońskiego producenta poszerzyła się o rodzinę Artwood Vintage, będącą powrotem do korzeni i inspirowaną starszymi konstrukcjami, które uczyniły gitarę akustyczną najbardziej popularnym i kultowym instrumentem amerykańskiej muzyki w XX wieku.

Będący reprezentantem tej linii Ibanez Artwood Vintage AVD1E-NT to limitowana wersja wyposażona w układ elektryczny L.R. Baggsa. Gitara posiada duży korpus typu dreadnought, w którym płytę wierzchnią stanowi lity świerk Sitka a boki i tył wykonano z mahoniu. Zarówno dolną jak górną krawędź korpusu ozdobiono szerokim, białym bindingiem i kilkuczęściowym ożyłkowaniem na topie, a tylną płytę dzieli mozaikowy, efektownie prezentujący się pasek drewna. Powiększony przez lutników Ibaneza wzorem tradycyjnych instrumentów otwór rezonansowy otacza abalonowa rozeta dopełniana przez pickguard typu tortoise.

Mahoniowy gryf z palisandrową podstrunnicą został zamontowany do korpusu metodą Dovetail na wysokości XII progu, co zapewnia lepsze przeniesienie wibracji strun na top w porównaniu do nowocześniejszego wklejenia przy XIV progu. Zmniejszona długość gryfu pozwala też na bardziej efektywne umiejscowienie mostka na płycie rezonansowej. Wykonany z palisandru mostek zaopatrzono w kompensowany strunnik z kości oraz czarne kołki Ibanez Advantage z białymi kropkami. Szyjkę wieńczy oldschoolowa główka z wyciętymi otworami podobnie jak w gitarach klasycznych, gdzie widoczne są metalowe kołki, na które nawijane są struny. Takie rozwiązanie zwiększa kąt i nacisk strun na siodełku, maksymalizując przeniesienie wibracji na gryf. Po obu stronach zamontowano tu otwarte, precyzyjnie działające klucze z chromowanymi główkami. Gitara posiada transparentne, błyszczące wykończenie korpusu i satynowe szyjki.

Jako limitowana wersja Ibanez AVD1E-NT wyposażony jest w wysokiej klasy układ elektryczny składający się pickupu L.R. Baggs Element oraz preampu L.R. Baggs EAS-VTC. Wewnątrz otworu rezonansowego, przy jego górnej krawędzi mamy dostęp do dwóch małych regulatorów głośności i tonów, a całość zamontowana jest bez żadnych ingerencji w drewno korpusu instrumentu.

Akustyczne brzmienie gitary jest pełne i głębokie, z zaskakująco czystym basem i subtelnymi, dodającymi szlachetności w akordach wyższymi tonami. Fabrycznie zakładane struny D'Addario EXP16 Coated Phosphor Bronze 12-53 dobrze oddają naturalny charakter, całość równo wybrzmiewa choć środkowe struny przy mocniejszym ataku odzywają się twardszym środkiem, dodającym z drugiej strony większej wyrazistości. W wykonaniu widać dbałość o detale i niczego nie potrzeba tu już lutniczo poprawiać. Satynowo wykończony gryf zapewnia komfort dla lewej ręki, jedynie łączenie szyjki z korpusem przy 12 progu ogranicza dostęp do najwyższych pozycji, ale dzięki temu otrzymujemy też lepsze przeniesienie drgań strun i równe, długie wybrzmienie.

Szarpane dźwięki mają dynamiczny, sprężysty charakter a ciepłe, klarowne brzmienie instrumentu ładnie przenosi się poprzez pickup L.R. Baggsa na wzmacniacz. Skuteczna regulacja tonów pozwala na ocieplenie wyższej góry bez zbytniego przyciemniania strun basowych, a nawet przy większej głośności nie ma problemów ze sprzężeniami, choć na scenie z głośnym zespołem feedback może nam już trochę przeszkadzać. AVD1E-NT urzeka projekcją i naturalnym charakterem przy grze akordowej, a czysty i mocny bas uzupełniany ładną górą plasuje wyróżniającego się vintage'owym charakterem akustyka Ibaneza powyżej średniej półki, o której mówi cena instrumentu.

www.ibanezguitars.pl

 

konstrukcja: dreadnought
top: lity świerk Sitka
boki i tył: mahoń
gryf: mahoń z siodełkiem z kości
podstrunnica: palisander
mostek: palisander z kompensowanym
siodełkiem z kości
klucze: chromowane, otwarte
skala: 650 mm (25,6")
rozeta: abalon
elektronika: pickup L.R. Baggs
Element, preampu L.R. Baggs
EAS-VTC z regulacją głośności
i tonów w otworze rezonansowym
wykończenie: naturalne,
wysoki połysk korpusu,
satynowe gryfu, biały binding
korpusu


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor