IBANEZ AE205JR OP

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Piotr Szarna
2018-09-10
IBANEZ - AE205JR OP

Ibanez w 2016 roku na targach NAMM zaprezentował swoją flagową serię gitar akustycznych AE, która została przywrócona do życia po kilkunastu latach nieobecności. Gitary elektro-akustyczne linii AE po raz pierwszy wyposażone w pickupy piezo i preampy produkowane były w latach 1982-85, by powrócić na niemal dekadę w okresie 1994-2003.

Dwa lata temu seria AE ponownie pojawiła się w ofercie, a obok high-endowych, najwyższej klasy modeli AE900 i AE800 znajdziemy tu profesjonalny AE510 oraz kilka tańszych akustyków ze średniej półki cenowej, cały czas prezentujących wysoką jakość materiałów, wykonania oraz brzmienia. W zeszłym roku pojawiły się dwa bardzo ciekawe modele Junior o 24-calowej skali, mahoniowy AE245JR oraz obecny w teście AE205JR ze świerkowym topem, oba pokryte cienkim lakierem w technologii Open Pore.

BUDOWA

Ibanez AE205JR posiada krótszą menzurę wynoszącą dokładnie 23 7/8" (607 mm), dzięki czemu poprzez mniejszy korpus z pojedynczym wcięciem i kompaktowe wymiary oferuje większy komfort przekładający się na łatwiejszą grę, na co wpływ ma też krótsza skala zapewniająca nieco mniejsze naprężenia strun. Jest to szczególnie ważne dla początkujących gitarzystów, stąd też litery JR w nazwie, jednak na pewno AE205JR nie zalicza się do tanich, budżetowych instrumentów i z powodzeniem posłuży też bardziej zaawansowanym muzykom. Tył i boki korpusu wykonano z mahoniu a płyta wierzchnia to lity świerk sitkajski – całość wykończona w technologii Open Pore.

Cienki, satynowy lakier pozwala zarówno poczuć delikatne nierówności i pory drewna pod palcami, jak i zapewnia bardziej naturalną jego pracę i lepsze rezonowanie. Gitarę z przodu i z tyłu zdobi kremowy binding na obu krawędziach oraz rozeta z kolorowego abalonu na topie, przy której naklejony jest pickguard typu tortoise. Konstrukcję płyty wzmacnia skalopowane ożebrowanie typu X, a mahoniowy gryf również wykończono cienkim, satynowym lakierem Open Pore. 20-progową podstrunnicę o promieniu 400 mm wykonano z drewna o dużej gęstości Katalox, które zbliżone jest właściwościami do hebanu. Zdobi ją oryginalna, specjalnie zaprojektowana drewniana inkrustacja w formie jasnej łodygi z ciemniejszymi listkami znaczącymi pozycje progów. Dokoła całego gryfu biegnie binding a szyjkę wieńczy główka pokryta ciemno-brązowym, drewnianym fornirem ozdobionym perłowym logo marki oraz centralną inkrustacją. Zamontowano tu po obu stronach otwarte, chromowane klucze die-cast 18:1.

Gitarę wyposażono w kompensowane siodełko mostka, które podobnie jak siodełko gryfu wykonano z kości. Mostek z Katalox posiada kołki Ibanez Advantage ułatwiające wymianę strun. Jako instrument elektro-akustyczny AE205JR zaopatrzono w zamontowany pod siodełkiem pickup T-Bar, a obok wejścia jack zintegrowanego z kołkiem paska z tyłu umieszczono preamp Ibanez Custom Electronics, zasilany dwoma bateriami litowymi typu 2032, oferujący możliwość wyciszenia sygnału przyciskiem. W komplecie otrzymujemy jeszcze jasny, materiałowy gig-bag.

W PRAKTYCE

Gitara plasuje się w średnim pułapie cenowym i łączy w sobie już cechy instrumentów pożądanych przez doświadczonych gitarzystów – klasowe materiały, dobre wykończenie i oryginalnie zdobioną podstrunnicę oraz oczywiście wygodę gry. Nieco mniejszy korpus i menzura nie tylko znakomicie się sprawdzą u nastoletnich adeptów, ale i u gitarzystów o mniejszych dłoniach lub po prostu poszukujących maksymalnego komfortu gry oraz przenoszenia instrumentu. Estetykę zwiększa wykończenie Open Pore, smukłe w dotyku z wyczuwalnymi porami powierzchni, kremowy binding gryfu i korpusu, ładna faktura mahoniu z tyłu i na bokach, jak i bardzo efektowna rozeta z kolorowego abalonu. Setup od razu pozwala na komfortową grę, przy dynamicznym ataku struny nie brzęczą, wykończenie progów również należy tu pochwalić, a mały gryf idealnie układa się w dłoni – od razu czuć łatwość gry z uwagi na mniejszą menzurę, wygodny profil i satynową, smukłą powierzchnię. Nie ma też żadnych problemów z intonacją.

Pierwsze uderzenie w struny oznajmia o dobrym rezonowaniu i równym wybrzmieniu całości, również pod kątem balansu dźwięku. Gitara jest nieco cichsza od pełnowymiarowych pudeł, ale z otworu wydobywa się pełny, czysty bas, wyrazisty, plastyczny środek oraz ładna, ożywiająca akordy prezencja, otwierająca się przy ataku w struny. Bas jest sprężysty przy zarywaniu i klarowny przy lżejszej grze fingerstyle, wiolinowe struny nie znikają w całości i prezentują dobrą dynamikę, barwa generalnie należy do tych jaśniejszych. Przy mocniejszym zagraniu akordu eksponowane jest środkowe pasmo i bas wycofuje się w porównaniu do dużych korpusów, jednak jest to przy takiej konstrukcji naturalne zachowanie. Gitara udostępnia naprawdę dobrej klasy przetwornik podmostkowy a mały preamp nie narusza w zasadzie konstrukcji pudła rezonansowego. W droższych modelach serii (AE 510, 800 i 900) do gitar dołączany jest wysokiej klasy, zewnętrzny preamp AGP10.

Nie mamy tu żadnej regulacji, jednak już po podłączeniu do zestawu PA barwa jest czysta i dynamiczna. Skorzystanie z dowolnego preampu lub wpięcie do wzmacniacza akustycznego potwierdza dobrą klasę przetwornika. Pełne akordy ładnie wybrzmiewają z ciepłym, ale czytelnym charakterem, góra jest oczywiście nieco mniej naturalna ale znacznie przyjemniejsza od klasycznych, często ostrzej brzmiących przy ataku pickupów piezo.

PODSUMOWANIE

Model AE205JR OP należący do flagowej, elektroakustycznej serii AE Ibaneza z uwagi na mniejszą menzurę bardzo dobrze sprawdzi się w rękach młodszych, ale mających już doświadczenie gitarzystów, będzie też doskonałym wyborem bardziej zaawansowanych muzyków szukających wygodnego, dobrze brzmiącego instrumentu. Wygoda gry idzie tu w parze z wysoką jakością materiałów i wykończenia oraz pełnym, dobrze reagującym na artykulację brzmieniem.

www.meinldistribution.pl

 

Top: Lity świerk Sitka
Tył i boki: Mahoń
Podstrunnica: Katalox, drewniana inkrustacja
Gryf: Mahoń, profil C, wykończenie satynowe Open Pore
Siodełko: Tusq, 45 mm
Radius: 400 mm
Progi: 20
Klucze: Die-cast 18:1, chromowane
Mostek: Katalox, siodełko kompensowane z kości, kołki Ibanez Advantage
Pickup: T-bar
Preamp: Ibanez Custom Electronics
Skala: 23 7/8" (607 mm)
Wykończenie: Open Pore, satynowe
Rozeta: Abalon, klon
Struny: D'Addario EXP
Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
1 926.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
lipiec 2018
Kup teraz