IBANEZ TM1730

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2017-04-10
IBANEZ - TM1730

Debiut gitar z serii Talman przypadł na połowę lat 90. XX w. Ze względu na panującą wówczas modę, roczniki 1994-1998 nie cieszyły się tak wielką popularnością jak chociażby wyczynowe serie RG czy JEM, jednak miały grupę swoich sympatyków, głównie wśród muzyków lubiących klasyczne rozwiązania…

Autor testu: Marcin Komorowski

Od kilku lat Talman znowu wraca do gry. Pierwszą reaktywacją były gitary akustyczne, które zaskoczyły nie tylko charakterystycznym kształtem pudła rezonansowego, ale i wyposażeniem - niektóre oprócz przetwornika piezo w mostku miały też magnetyczną przystawkę przy gryfie. Pod koniec 2015 r. pojawiły gitary basowe oraz elektryczne z litym korpusem wyposażone w pojedyncze przetworniki w układzie charakterystycznym dla instrumentów typu Telecaster oraz Stratocaster.

BUDOWA


Talman TM1730VWH to instrument klasy Prestige zbudowany w Japonii, wykończony w kolorze Vintage White. Pod względem doboru drewna prezentuje dobrze znany kanon - korpus wykonano z olchy, gryf z klonu, podstrunnicę o promieniu 305 mm z palisandru (pokrewnym modelem jest TM1730M z podstrunnicą klonową) z 22 progami w rozmiarze medium. Asymetryczny korpus ma charakterystyczne profilowania z przodu i z tyłu - oprócz zaokrąglonych krawędzi przednia część korpusu ma podcięcie w miejscu gdzie spoczywa przedramię, miejsce łączenia szyjki z korpusem ma ścięty róg, przez co płytka stabilizująca wkręty jest niesymetryczna.

Menzura ma klasyczną długość 25,5 cala, czyli 648 mm. Szerokość podstrunnicy przy wykonanym z kości siodełku główki wynosi 41 mm, przy XXI progu - 57 mm. Grubość gryfu wzrasta o zaledwie 1 mm z 21 mm przy I progu. Gitarę wyposażono w chromowany osprzęt, na który składają się blokowane klucze olejowe marki Gotoh, oraz mostek ITL-PRO typu tremolo, zamontowany do korpusu sześcioma wkrętami, z tradycyjną dźwignią montowaną po prawej stronie. Siodełka to elementy wygięte z grubej blachy stalowej.

Większa część układu elektrycznego jest zamontowana na trójwarstwowej płytce. Instrument ma trzy pojedyncze przetworniki Seymour Duncan Five-Two z magnesami Alnico. Do kontroli barwy służy pięciopozycyjny przełącznik przystawek i potencjometr tonu zamontowany tuż obok gniazda wyjściowego na metalowej płytce. Gałkę głośności umieszczono na pickguardzie, tuż obok mostka i najbliższego mu przetwornika. Kołki do paska mają szerokie główki - to rozwiązanie stosowane z powodzeniem w wielu modelach Ibaneza zmniejsza ryzyko odczepienia paska w stosunku do zwykłych stożkowych kołków. Gitara jest sprzedawana z futerałem typu hardshell w komplecie.

WRAŻENIA


Talman chroniony jest tradycyjnym futerałem, z piękną czerwoną wyściółką, kontrastującą z wykończeniem instrumentu. Jakkolwiek konstrukcyjnie gitara nawiązuje do Stratocastera, to trzeba tu pochwalić projektantów Ibaneza za kreatywność. Udało im się bowiem dokonać czegoś, co w naszych czasach jest już niezwykle trudne: stworzyć oryginalny, a jednocześnie estetyczny projekt. Gitara utrzymana w kanonie retro przywodzi zdecydowanie pozytywne skojarzenia z motoryzacją, za sprawą krągłych krawędzi oraz stylizacji osprzętu. Świetnym pomysłem jest metalowa blacha, będąca hostem dla przełącznika i gałki głośności - jest to niewątpliwa inspiracja płytką Telecastera, a jednocześnie nie jest to kopia 1:1 tamtego pomysłu.

Także manualnie nie da się tu nic zarzucić - zarówno jeśli chodzi o ergonomię korpusu, jak i profilowanie gryfu, który docenią szczególnie muzycy o nieco mniejszych dłoniach. Po podpięciu Talmana do wzmacniacza przekonujemy się o szlachetności zastosowanych tu przetworników Seymour Duncan Five-Two, zaprojektowanych pierwotnie dla muzyków sesyjnych z Nashville. Konstrukcja przetworników, w których innych magnes znajduje się pod strunami wiolinowymi (Alnico 2) oraz basowymi (Alnico 5) staje się obecnie coraz bardziej popularne. Powód jest jasny: góra jest bardziej wyrazista, czytelna lecz zaokrąglona, a dół nie jest zamulony, zachowując swoją zwartość i siłę jednocześnie. Zalety te słychać także na barwach przesterowanych, w których poprawia się balans pomiędzy riffami i partiami solowymi, bez konieczności zmiany korekcji na wzmacniaczu.

PODSUMOWANIE


Talman TM1730 to niewątpliwa odpowiedź na potrzebę czasu, bo po dekadach dominacji konstrukcji "sportowych" retro powraca na scenę z coraz większą siłą. Japońskie wykonanie i użycie markowego osprzętu (świetne przystawki Duncana!) gwarantują satysfakcję z instrumentu zarówno dobrze brzmiącego, jak i uniwersalnego. Gitarę docenią zwłaszcza ci, którzy poszukują klasycznego układu S-S-S w nieco bardziej oryginalnej i mniej oklepanej stylistycznie odsłonie.

 

Korpus: olcha
Gryf: klon
Podstrunnica: klon
Progi: 22 Medium
Mostek: IFX Pro
Menzura: 648 mm = 25,5"
Układ elektryczny: Seymour Duncan Five-Two × 3,
przełącznik 5-pozycyjny, VOLUME, TONE
Klucze: blokowane Gotoh MG-T
Wykończenie: Vintage White


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor