IBANEZ SRFF806-BKS 6

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2017-05-16
IBANEZ - SRFF806-BKS 6

Kolejny prezentowany bas to konstrukcja aż 6-strunowa - Ibanez SRFF806-BKS 6. Instrument zwraca też uwagę zróżnicowaną menzurą każdej ze strun, co powoduje, że progi są ułożone ukośnie.

BUDOWA


Korpus basu SRFF806-BKS 6 wykonano z ciemnego jesionu o wyraźnie widocznym usłojeniu. Instrument jest smukły i pomimo obecności szóstej struny bas Ibaneza jest nieco lżejszy niż recenzowany ostatnio 5-strunowy Fender American Deluxe Dimension V HH. Nowoczesny wygląd całości ładnie kontrastuje z naturalnie wykończoną powierzchnią korpusu. Gryf zbudowano z pięciu naprzemiennie ułożonych warstw z dwóch egzotycznych gatunków drewna: jatoba i bubinga. Na gryfie umieszczono palisandrową podstrunnicę, na której nabito 24 progi. Są one ułożone ukośnie w taki sposób, aby uzyskać menzurę o długości 35.6" w przypadku najgrubszej struny oraz 33.6" przy strunie najcieńszej. Gryf połączono z korpusem za pomocą czterech śrub wpuszczonych w tuleje stabilizujące. Miejsce połączenia wyprofilowano w sposób gwarantujący komfortowy dostęp do najwyższych pozycji.

Ibanez wyposażył prezentowany bas w pięć regulatorów (VOLUME, PICKUP PAN, TREBLE, MID i BASS) oraz dwa przełączniki (EQ BYPASS i MID-FREQUENCY). Ten drugi pozwala na wybór jednej częstotliwości pracy gałki MIDDLE spośród trzech wartości: 250 Hz, 450 Hz i 700 Hz. Osprzęt gitary został wykończony w kolorze czarnym (Cosmo Black). Mostek to konstrukcja Mono-rail V, na którą składa się sześć niezależnych elementów odpowiadających za każdą strunę. Całość uzupełniają dwa pickupy Bartolini BH1.

WRAŻENIA I BRZMIENIE


Tak jak większość basów SR, także tutaj mamy jasny, naturalny dźwięk i silny rezonans. Każda ze strun odzywa się mocnym tonem i silnie rezonuje niezależnie od pozycji. Bas oferuje plastyczny, pełen energii dźwięk o dużej dynamice, który łatwo poddaje się zabiegom artykulacyjnym. Bardzo sprawnie działa pokładowy układ korekcji, który dodatkowo wyposażono w przełącznik umożliwiający wybór częstotliwości pracy gałki MIDDLE. Pozwala on na szybkie wprowadzenie istotnych zmian w końcowym brzmieniu instrumentu. Układ elektryczny działa wyjątkowo skutecznie, a gałka PICKUP PAN daje możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy sygnałem z pickupu gryfowego do mostkowego. Jest to nieocenione rozwiązanie, które docenią basiści szukający nieszablonowego brzmienia i zwracający uwagę na niuanse.

Gra na basie z ukośnie ułożonymi progami wymaga przyzwyczajenia, jednak jest całkiem wygodna. Jeśli dodamy do tego niskoprofilowy i szeroki gryf, w jaki wyposażono testowany instrument, to otrzymamy narzędzie gotowe do solowych popisów. Menzura 33.6" (na najcieńszej strunie) sprawia, że odległości między progami są bardzo małe, a to zachęca do technicznej gry. Dostęp do wysokich pozycji jest wyjątkowo wygodny dzięki niskiemu profilowi samego gryfu, jak i miejsca połączenia z korpusem.

PODSUMOWANIE


Ibanez SRFF806-BKS 6 to doskonały instrument o nowoczesnej konstrukcji, w którym aż roi się od nowatorskich i jednocześnie sprawdzonych rozwiązań, z których znany jest producent. Bas pozwala na uzyskanie ogromu ciekawych brzmień i dużą wygodę gry, a do tego dysponuje aż sześcioma strunami.

www.ibanez.com
www.meinldistribution.pl

 

konstrukcja: bolt-on (cztery wkręty)
ilość strun: 6
korpus: jesion
gryf: jatoba i bubinga (5 warstw)
podstrunnica: palisander
menzura: zmienna, od 35.5" do 33.6"
progi: 24
szerokość siodełka: 54 mm
mostek: Mono-rail V
klucze: Ibanez Cosmo Black
przetworniki: 2x Bartolini BH1
regulatory: VOLUME, PICKUP PAN,
TREBLE, MID, BASS
przełączniki: EQ BYPASS, MID-FREQUENCY
(250 Hz, 450 Hz, 700 Hz)
waga: 4,2 kg
kraj produkcji: Indonezja


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor