IBANEZ RGIX7FDLB Iron Label

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Piotr Szarna
2018-11-06
IBANEZ - RGIX7FDLB Iron Label

Seria RG od dekad stanowi trzon elektrycznych gitar w katalogu Ibaneza, podobnie też linia Iron Label od kilku lat jest wyznacznikiem metalowego brzmienia, a wynikiem połączenia tych elementów są znakomite instrumenty dla miłośników ciężkich, przesterowanych barw oraz ponadprzeciętnej wygody gry.

Obecny w teście Ibanez RGIX7FDLB to konstrukcja siedmiostrunowa gwarantująca poza doznaniami wizualnymi również dostęp do obniżonych strojów, będących nieodzownym elementem ciężkich, metalowych riffów. W podobnej stylistyce kolorystycznej dostępne są jeszcze dwa modele sześciostrunowe - niemal bliźniaczy RGIX6FDLB oraz testowany niedawno RGIX6DLB, wykończony w kolorze Supernova Burst, zaopatrzony w mostek tremolo Floyd Rose.

BUDOWA

RGIX7FDLB Iron Label NLB posiada lekki jesionowy korpus z oryginalnym wzorzystym topem z lauru węzełkowego, wykończonym na wysoki połysk w efektownym kolorze Northern Lights Burst, przechodzącym od granatu na krawędziach przez fiolet i purpurę, po odcienie żółtego i zielonego koloru w środku. Transparentny, błyszczący lakier z tyłu i na bokach odkrywa ładną fakturę jesionu, a całości dopełnia szeroki, biały binding. Gryf to ultrawygodna, znana konstrukcja Nitro Wizard-7 o satynowej powierzchni, złożona z dwóch części jasnego klonu oraz środkowego paska drewna Purpleheart o lekko czerwonawym odcieniu. Wyprofilowanie łączenia 4 śrubami wraz z pogłębionymi wcięciami zapewnia doskonały dostęp do najwyższych pozycji 24-progowej, hebanowej podstrunnicy. Obiega ją biały binding a rolę markerów stanowią małe kropki z masy przy górnej krawędzi – dodatkowe, fluorescencyjne kropki na bocznej krawędzi bardzo ułatwiają orientację w ciemnych warunkach. Imponująca, odwrócona główka z logiem marki również otoczona białym bindingiem wykończona jest w kolorze korpusu. Znalazło się tu siedem blokowanych kluczy Gotoh MG-T oraz otwierana wygodnie bez użycia narzędzi, klapka otworu pręta regulacyjnego. Osprzęt dopełnia stały, czarny mostek Gibraltar Standard II-7 ze strunami przechodzącymi przez korpus, zapewniający obok stabilności stroju zwiększone przeniesienie wibracji każdej ze strun na korpus.

Układ elektryczny tworzą dwa białe humbuckery DiMarzio Fusion Edge wielokrotnie sprawdzone już w modelach Iron Label. Są to pasywne konstrukcje z ceramicznymi magnesami, opracowane pod kątem mocnych barw przesterowanych oraz różniące się charakterem dla 6- i 7-strunowych modeli. Do ich obsługi służy 3-pozycyjny przełącznik wraz z pojedynczym potencjometrem głośności oraz mini-przełącznik rozłączający cewki pickupów. Menzura RGIX7FDLB wynosi standardowe 25,5” (648 mm).

WRAŻENIA

RGIX7FDLB podobnie jak testowany ostatnio RGIX6DLB prezentuje się wyśmienicie, a wykończenie Northern Lights Burst ożywia cieplejszy, żółty odcień w środku korpusu w porównaniu do koloru Supernova Burst. Oryginalna, niepowtarzalna faktura laurowego topu przyciąga wzrok, a całość dopełnia szeroki, kremowy binding oraz wykończona w podobnym stylu główka, która w wersji 7-strunowej wygląda jeszcze bardziej imponująco. Przezroczysty lakier z tyłu ukazuje bogate usłojenie jesionu a w parze idzie tu dobra jakość spasowania i wykończenia, do których nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Satynowo wykończony gryf Nitro Wizard-7 to niewątpliwie ukłon w stronę gitarzystów ceniących wygodę gry lewej ręki, co jest szczególnie istotne w przypadku 7-strunowej konstrukcji. Wymiary 48 mm na siodełku oraz grubość 19 i 21 mm odpowiednio przy 1 i 12 progu mówią same za siebie. Gryf Ibaneza to już wyżyny komfortu, a bardzo niska akcja strun zachęca jeszcze do gry. Pomimo standardowej menzury 648 mm można pozwolić tu sobie na mocny atak bez przydźwięków i obijania się strun o progi, stały mostek zapewnia też ich stabilne zachowanie przy graniu riffów jak również wzorowe strojenie, wspomagane blokowanymi kluczami Gotoha. Detal w postaci świecących w ciemności markerów na krawędzi podstrunnicy również jest wartym podkreślenia rozwiązaniem.

BRZMIENIE

Gitara bardzo ładnie rezonuje, ma wyrównane brzmienie w akordach, poprzez korpus czuć energię strun basowych, co świadczy o naprawdę dobrej klasy instrumencie. Pickupy DiMarzio Fusion Edge opracowane specjalnie pod kątem 7 strun stanowią doskonale dobrany tandem, który również w solówkach poradzi sobie śpiewająco. Chociaż RGIX7FDLB przeznaczony jest niewątpliwie do masywnych, przesterowanych barw, oferuje też ciekawe brzmienie czyste i to w kilku użytecznych odmianach. Do dyspozycji mamy tu klasyczny 3-pozycyjny przełącznik, a rozłączanie cewek dodaje jeszcze 3 barwy singlowe. W przypadku pełnych humbuckerów mamy do czynienia z ciepłym, dynamicznym brzmieniem, a najwięcej charakteru oferuje połączenie obu pickupów, jednak to dzięki pracy w trybie ‘singlowym’ otrzymujemy 3 bardzo ciekawe barwy podkładowe łączące wyjątkową klarowność oraz czysty bas, wszystko przy naprawdę naturalnym charakterze inspirującym do szerokiej gry akordowej. Lekkie dodanie gainu zwiększa podatność na dynamikę i atak, otwiera ostrzejszą ale bardzo artykulacyjną górę, co idealnie sprawdza się przy progresywnych zagrywkach riffowo-solowych. Mocniejszy drive i kanał high-gainowy ukazują w pełni walory i przeznaczenie testowanej ‘siódemki’ Ibaneza.

Pełne humbuckery DiMarzio Fusion Edge wzorowo odnajdują się przy masywnym gainie – dół na siódmej strunie jest zwarty i perkusyjny, zbalansowany środek nie pozwala schować się w miksie a góra zapewnia odpowiednią dawkę harmonicznych oraz klarowność, choć barwę można raczej określić przymiotnikiem ‘ciepła’ - brzmienie jest tłuste, o szybkim ataku i dynamicznym palm-mutingu przy riffach, bez żadnego zatykania się czy spadku wyrazistości nawet po przestrojeniu w dół 7 struny. Słychać też, że pickupy są idealnie dobrane – przy przełączaniu konfiguracji brzmienie jest dobrze zbalansowane, z ciemniejszym, ale wyraźnym charakterem humbuckera gryfowego, przez konturowy sound obu przetworników z dynamicznym basem, po bardziej agresywną barwę pickupu przy mostku. Ponownie bardzo ciekawe efekty daje rozłączanie cewek, dodające szklistej prezencji i czytelności, pozwalając bawić się niuansami zarówno w tłumionych riffach jak i solówkach. Mały switch zamiast gałki tonów zmienia mocno charakter barwy, która przy dużo ostrzejszym charakterze we wszystkich trzech pozycjach daje sporo inspiracji. Pomimo jasnej góry nie powoduje zapiaszczenia i równie dobrze sprawdza się przy mocnych high-gainowych przesterach, dając wyrazistą odpowiedź na atak oraz oddając najmniejsze niuanse gry.

PODSUMOWANIE

Ibanez RGIX7FDLB z serii Iron Label to niewątpliwie wysokiej klasy 7-strunówka, która podoła karkołomnym zadaniom w obszarze przesterowanych, niskich strojów. Gitara obok bardzo efektownego, oryginalnego wyglądu oferuje wyjątkowy komfort gry jak również zwarte, czytelne i selektywne brzmienie o szybkim ataku i wyrazistej oraz jednocześnie nienatarczywej górze, dobrze osadzającej barwę w miksie.

www.meinldistribution.pl

 

Konstrukcja: Bolt-on
Korpus: Jesion
Top: Laur węzełkowy
Gryf: 3-częściowy Nitro Wizard-7 (klon/purpleheart/klon)
Podstrunnica: Heban, biały binding
Markery: Kropki przy górnej krawędzi, fluorescencyjne markery na bocznej krawędzi podstrunnicy
Radius: 400 mm
Progi: 24 Jumbo
Mostek: Gibraltar Standard II-7 stały
Klucze: Gotoh MG-T blokowane
Menzura: 25,5” (648 mm)
Układ elektryczny: 2 x białe DiMarzio Fusion Edge (gryf i mostek), 3 – pozycyjny przełącznik, 1 x VOLUME, mini-przełącznik rozłączający cewki
Wykończenie: Northern Lights Burst, wysoki połysk, binding
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 857.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
wrzesień 2018
Kup teraz