Nowa seria Ibanez Advanced Acoustic

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Nowa seria Ibanez Advanced Acoustic

Ibanez prezentuje premierową serię gitar akustycznych Advanced Acoustic, charakteryzujących się m.in. nowym kształtem korpusów "Grand Dreadnought".

Jak zapewnia Ibanez, seria Advanced Acoustic to "ważny krok naprzód w długiej i bogatej tradycji gitary akustycznej", który "przenosi gitarę akustyczną na nowy poziom". Nowe instrumenty zostały zaprojektowane od podstaw, aby zapewnić bogatszy, jaśniejszy i głośniejszy ton z niespotykanie szerokim zakresem dynamiki. Jedną z cech charakterystycznych gitar są proporcje - nieco większe niż typowe - dlatego nowy kształt korpusu został nazwany "Grand Dreadnought". Ta przeprojektowana konstrukcja zapewnia wspaniały, mocny dźwięk, a dzięki szczególnej uwadze poświęconej ergonomii, gra na niej jest bardzo wygodna.

 

Poprzez rygorystyczny proces badawczo-rozwojowy trwający kilka lat, Ibanez na nowo zaprojektował kształt Dreadnought, dążąc do uzyskania jeszcze bogatszego dźwięku i mocnych basowych tonów. Grand Dreadnought jest o 5% większy niż standardowy korpus tego typu, co wpływa na większą głośność, bogactwo tonów oraz mocniejszą prezencję dolnego pasma. A wszystko to przy zachowaniu wygody gry. Konstrukcję topu wzmacnia standardowe ożebrowanie X-M Bracing, które skutecznie przenosi wibrację strun poprzez mostek na korpus i wpływa na szeroki zakres dynamiki i wysoką responsywność instrumentu.

Modele Ibanez Advanced Acoustic posiadają także na nowo zaprojektowaną główkę. Jej zwężający się kształt zapewnia lżejszą wagę, a także proste ułożenie strun, co zwiększa stabilność stroju i minimalizuje efekt bocznego skręcenia gryfu. Gryf z drewna Nyatoh został poddany procesowi termicznego suszenia i starzenia (Thermo Aged) i cechuje się profilem Low Oval Grip, który ułatwia grę akordową a także podstrunnicą o zaokrąglonych krawędziach. Do budowy korpusu (boczki i tylna płyta) - posłużyło drewno okoume.

W skład serii Ibanez Advanced Acoustic wchodzą trzy modele z korpusem bez wcięcia i wykończeniu Open Pore Natural (AAD100, AAD140 i wyposażony w elektronikę AAD100E) oraz dwa modele z wcięciem Advanced Access Cutaway, elektroniką i wykończeniem Natural Low Gloss (AAD170CE i AAD300CE). Głębokiemu wcięciu korpusu Advanced Access Cutaway (od 18 progu) towarzyszy również specjalne wyprofilowanie przy gryfie, które jeszcze bardziej ułatwia dostęp do wysokich progów.

W gitarach zamocowano chromowane klucze Die-cast o przełożeniu 18:1 a także fabryczny komplet strun D'Addario XTAPB1253. Na pokładzie znajdziemy także 20 progów oraz ułatwiające montaż strun kołki mostka Ibanez Advantage. Menzura wynosi 651 mm, promień podstrunnicy 400 mm, a szerokość siodełka 43 mm. 

Ibanez AAD100

AAD100 posiada lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna, białe znaczniki pozycji i plastikowe siodełka.

 

Ibanez AAD140

AAD140 posiada lity top z drewna okoume oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna, białe znaczniki pozycji i plastikowe siodełka.

 

Ibanez AAD100E

AAD100E posiada lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna, białe znaczniki pozycji i plastikowe siodełka. Pokładowa elektronika obejmuje niewielki, magnetyczny przetwornik Ibanez AP11 oraz preamp Ibanez Custom Electronics z kontrolą Volume i Tone i wyjściem 1/4" jack. Przetwornik AP11 został umieszczony w taki sposób, aby nie hamować naturalnych wibracji topu,a jego charakterystyka pozwala na zachowanie naturalnego i przejrzystego, akustycznego brzmienia instrumentu.

 

Ibanez AAD170CE

AAD170CE posiada lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna i bindingiem, białe znaczniki pozycji i siodełka z kości. Pokładowa elektronika obejmuje magnetyczny przetwornik Ibanez AP11 oraz preamp Ibanez Custom Electronics z kontrolą Volume i Tone i wyjściem 1/4" jack.

 

Ibanez AAD300CE

Najwyższy model AAD300CE posiada lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z hebanu macassar, a także czarny binding topu i płyty tylnej, drewniane ożyłkowanie topu oraz rozetę zdobioną pierścieniami z drewna i bindingiem. Na pokładzie znajdziemy także drewniane markery, wykonane z klonu, świecące w ciemnościach boczne znaczniki pozycji oraz siodełka z kości.

Pokładowa elektronika obejmuje niewielki, magnetyczny przetwornik Ibanez AP11 oraz umieszczony pod mostkiem Contact Pickup, który składa się z trzech przetworników zapewniających organiczną czystość każdej nuty i naturalnie odtwarzający wszelkie techniki perkusyjne podczas gry. Odpowiada także za głębię tonu i przejrzystość wzmocnionego dźwięku. Preamp Ibanez Custom Electronics posiada podwójną regulację Volume - oddzielną dla obydwu pickupów. Instrument wyposażono także w podwójne gniazdo wyjściowe (Mono Out / Stereo Out).

 

https://www.ibanez.com/