IBANEZ RG3770DX Prestige Dealer

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2017-08-07
IBANEZ - RG3770DX Prestige Dealer

Produkowana w Japonii linia Prestige to górna półka instrumentów Ibaneza, prezentująca połączenie znakomitego wykonania oraz wysokiej klasy materiałów i osprzętu.

Autor testu: Piotr Szarna

W tej grupie pojawiły się ostatnio bardzo ciekawe, limitowane serie gitar Prestige Dealer przygotowane specjalnie i dostępne tylko u wybranych dealerów Prestige japońskiej marki - na naszym rynku są to obecnie 2 sklepy - łódzki Guitar Center oraz warszawska Pasja. Do testu trafił właśnie instrument z takiej ekskluzywnej kolekcji - Ibanez RG3777DX w kolorze Laser Blue

BUDOWA


Mamy tu do czynienia z najbardziej popularnym kształtem RG Ibaneza z głębokimi wcięciami oraz niezmiennie od niemal trzech dekad nowocześnie prezentującymi się, ostrzej profilowanymi rogami. Korpus gitary wykonano z lipy i wykończono w lekko metalizowanym, niebieskim kolorze Laser Blue, z którym korespondują też elementy wykończenia - pickupów, potencjometrów, markerów oraz główki. Model RG3770DX dostępny jest też w, czerwonym kolorze Candy Apple. Całości uroku dodaje jeszcze gruby, przezroczysty pickguard, w zależności od kąta patrzenia inaczej odbijający światło.

Satynowy, przykręcany czterema śrubami, 5-częściowy gryf Super Wizard HP sklejony z trzech kawałków klonu przedzielonych dwoma paskami orzecha, to wymarzona konstrukcja dla gitarzystów spod znaku wirtuozerskiego shredu. Ma on bardzo płaski profil i legitymuje się grubością 17 mm przy pierwszym i 19 mm przy 12 progu. Klonowa podstrunnica o płaskim promieniu 430 mm otoczona jest białym bindingiem a jej powierzchnie zdobią duże, lekko cieniowane niebieskie markery "Sharktooth", czyli ząb rekina, ładnie korespondujące z lakierem Laser Blue. Nabito tu 24 progi jumbo, perfekcyjnie nabite i oszlifowane, jak przystało na wykończenie w standardzie Prestige.

Całość wieńczy główka w wykończeniu korpusu Laser Blue, estetycznie wzbogacona wizualnie białym bindingiem oraz lekko mieniącym się logiem marki z masy perłowej oraz nazwą serii Prestige. Zamontowano tu zamknięte klucze Gotoh w wykończeniu cosmo black, a otwór pręta regulacyjnego zasłania czarna, przykręcana płytka z subtelnie chromowanymi krawędziami. Osprzęt uzupełnia solidny, klasyczny obustronny mostek tremolo Edge zapewniający ultra płynne i miękkie działanie - z tyłu zawieszony jest on na trzech sprężynach, bez zastosowania dodatkowego systemu ZPS.

Układ elektryczny tworzą 3 pasywne przetworniki DiMarzio w układzie HSH - środkowy singiel True Velvet oraz sprawdzone, i często stosowane w wyższych modelach humbuckery - Tone Zone przy mostku oraz Air Norton pod gryfem. Wszystkie elementy układu korespondują z wykończeniem gitary - obudowy pickupów są niebieskie, podobnie jak gałki potencjometrów głośności i tonów oraz końcówki 5-pozycyjnego przełącznika. Gitara dostarczana jest w wysokiej klasy, czarnym futerale ABS z wytłoczonym logo marki i serii Prestige, w środku znajdziemy też zestaw narzędzi Multitool.

WRAŻENIA


Seria Prestige Ibaneza to od zawsze znakomicie wykonane instrumenty, a testowany RG3770DX należy dodatkowo do limitowanej serii Prestige Dealer, więc każdy element jest tu dopracowany wręcz perfekcyjnie. Dominuje niebieska kolorystyka łącząca metalizowany lakier z niebieskimi elementami osprzętu - pickupów, gałek i bardzo estetycznych markerów Sharktooth. Całość utrzymana jest w lekko stonowanym odcieniu i nie jest zbyt krzykliwa, aczkolwiek prezentuje się wyjątkowo - smaczku dodaje też przezroczysta płytka z plexi, pełniąca tu - obok ochrony lakieru przed kostką - rolę typowo ozdobną, ponieważ pickupy montowane są bezpośrednio do korpusu. Setup idzie w parze z perfekcją wykonania - struny dzięki m.in. radiusowi 430 mm ustawione są bardzo nisko na gryfem, który zapewnia dodatkowo fenomenalną wygodę dla lewej dłoni w przypadku legatowych przebiegów - pod warunkiem opierania kciuka z tyłu ultra cienkiej i płaskiej szyjki. W przeciwnym razie musimy chwilę przyzwyczaić się do takiego płaskiego kształtu, co nie każdemu musi też pasować.

Mostek zachowuje się wzorowo bez problemu zawsze wracając do pozycji początkowej, jest też bardzo wrażliwy na najmniejsze zmiany dynamiki - przy mocniejszym ataku słychać już sprężyny i nawet lekki efekt flutter, więc tu musimy się nieco powstrzymać, przynajmniej przy fabrycznym, "3-sprężynowym" ustawieniu. Całość w wyściełanym czerwonym pluszem futerale robi znakomite wrażenie, zobaczmy więc czy tak samo będzie z brzmieniem testowanego, limitowanego modelu należącego do serii Prestige Dealer.

BRZMIENIE


Ibanez RG3770DX to najwyższa półka z seryjnie produkowanych instrumentów, oczekiwać więc należy równie dobrego brzmienia. Tu po pierwsze gitara wręcz znakomicie odzywa się na sucho, szczególnie na strunach basowych czuć sprężystą odpowiedź i wibrację korpusu na ciele, co jest dosyć zaskakujące kiedy w ręku trzymamy tak cienki gryf. Struny wiolinowe równie dobrze wybrzmiewają, choć niski setup nie jest przeznaczony do dynamicznego, "stratowego" ataku.

Podłączamy się do wzmacniacza. Z reguły przy dwóch humbuckerach nastawiamy się na raczej mocniejsze dźwięki, ale tu dzięki środkowemu singlowi oraz międzypozycjach z odłączonymi singlami skrajnych pickupów dysponujemy również szerszą paletą czystych brzmień podkładowych. Brzmienie czyste w ustawieniu przełącznika 2 i 4 przypomina charakterem barwy w stylu Tele czy Strata, choć oczywiście nie mają one tej dynamiki i "rasowości". Niemniej znajdziemy tu bardzo ładne barwy rytmiczne zarówno do rozłożonych akordów jak i bardziej skupionych dźwięków, z krystaliczną górą i wyrazistym środkiem.

Humbucker gryfowy to już okrągła i ciemniejsza barwa ładnie odnajdująca się w solowych przebiegach i nawet jazzowych akordach, która dobrze łączy ciepły, "drewniany" charakter z dodającą czytelności prezencją. Gitara ładnie odnajduje się przy średnim gainie - międzypozycje oferują bardziej agresywną górę i atak, a humbuckery pozwalają na zmianę brzmienia od artykulacyjnego, blues-rockowego soundu przy gryfie po jasny, wyrazisty hard rock po przełączeniu na Tone Zone pod mostkiem. Gitara ma nieco mniej dołu co jest bardzo przydatne na kanale high-gain wzmacniacza, którego brzmienie jest wyjątkowo klarowne, szczególnie przy graniu riffów.

Oba pickupy sprawdzają się znakomicie zapewniając z jednej strony czytelny dół i palm-muting a z drugiej nasyconą harmonicznymi górę. Tone Zone idealnie odnajduje się w nowoczesnym rocku a mocny sygnał w połączeniu z magnesem Alnico V oferuje tłusty, dynamiczny przester podatny na artykulację. Zwarty dół, szczególnie klarowny w przypadku testowanego RG3770DX, oraz tłusty środek sprawdzają się znakomicie w riffach, wyraźna góra ma plastyczny, niedrażniący charakter, łatwo ją też zmiękczyć na wzmacniaczu bez efektu zamulania niskich dźwięków. Gryfowy Air Norton balansuje się tu perfekcyjnie, brzmienie jest miękkie i naturalne w solówkach, zachowując dodającą perkusyjności prezencję, i podobnie jak Tone Zone wzorowo reaguje na niuanse gry - co w tym limitowanym instrumencie jest szczególnie dobrze odczuwalne.

PODSUMOWANIE


Ibanez RG3770DX to wyjątkowa gitara z limitowanej, przygotowanej specjalnie dla wybranych sprzedawców marki, serii Prestige Dealer. Oryginalny design łączy się tu z najwyższą jakością wykonania, materiałami z górnej półki oraz bardzo dobrym brzmieniem, tworząc w pełni profesjonalny pod każdym względem instrument do wyczynowej gry w klimatach nowoczesnego rocka czy fusion.

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: lipa
Gryf: Super Wizard HP, 5-częściowy klon/orzech
Podstrunnica: palisander
z markerami Sharktooth
Progi: 24 Jumbo Prestige
Menzura: 25,5" (648mm)
Radius: 430 mm
Mostek: Edge tremolo
Układ elektryczny: DiMarzio
Air Norton (gryf), DiMarzio True
Velvet (środek), DiMarzio Tone
Zone (mostek), VOLUME, TONE,
przełącznik 5-pozycyjny
Wykończenie: Laser Blue, osprzęt
Cosmo Black
Wyposażenie: Futerał Prestige,
zestaw narzędzi Multi-Tool


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor