IBANEZ ATK810ENTF

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2016-04-07
IBANEZ - ATK810ENTF

Gitary Ibanez ATK są określane jako klasyczny bas w skali od 1 do 10 usytuowany na pozycji 11 i trzeba przyznać, że taka osobliwa definicja paradoksalnie nie jest daleka od prawdy.

Tradycyjne wzornictwo w tych instrumentach zderza się z nowoczesną elektroniką, a efektem tego jest nietuzinkowa hybryda. Model ATK810E pochodzi z serii Premium - to instrumenty wyższej klasy produkowane w Indonezji, z jakością godną gitar klasy butikowej, jednak za niższą cenę.

Korpus wykonany z dwóch kawałków jesionu i trzyczęściowy klonowy gryf są połączone metodą bolt-on pięcioma śrubami stabilizowanymi tulejami. Miejsce łączenia jest łagodnie zaokrąglone, podobnie jak profilowana krawędź stykająca się z żebrami. Struny przewleczone przez korpus zakotwiczono w metalowych tulejach. Menzura to standardowy rozmiar 34 cali, czyli około 864 mm. W bocznej części znajduje się spora płytka przykręcona czterema wkrętami zakrywająca układ elektryczny, obok komora baterii 9 V zasilającej preamp, z klapką na prosty zatrzask. Podstrunnica o promieniu 305 mm została wykonana z klonu i mieści 22 progi w rozmiarze medium ze starannie zaokrąglonymi końcówkami w standardzie Premium Fret Edge Treatment.

Siodełko główki to znakomitej jakości Graph Tech Black Tusq Tusq XL - standardowo montowany w instrumentach klasy Premium. Szerokość podstrunnicy przy główce wynosi 42 mm, przy ostatnim progu 63 mm, grubość szyjki przy I progu to 21 mm, przy XII 24 mm. Niesymetrycznie rozmieszczone klucze marki Hipshot to tzw. konstrukcja otwarta, choć sama przekładnia jest częściowo zasłonięta. Mostek ATK4 jest zintegrowany z ozdobną płytką wokół przetownika, a uwagę zwraca masywny blok, w którym zamontowano śruby mocujące tradycyjne walcowate siodełka. Śruba regulacji gryfu jest umieszczona od strony korpusu, w jego zagłębieniu - do jej przekręcenia wystarczy niewielki sztyft metalowy (np. klucz ampulowy albo wytrzymały wkrętak).

Zamiast zazwyczaj używanej plastikowej płytki zastosowano ręcznie profilowany drewniany pickguard otaczający przetwornik przy gryfie - jest to singiel CAP Sonic Arch4. Bliżej mostka zamontowano pokaźnych rozmiarów podwójny humbucker CAP Double Humbucker. Oba przetworniki są pasywne, a za kształtowanie barwy odpowiada przedwzmacniacz Ibanez Custom Electronics z trójpasmową korekcją, regulacją balansu między przetwornikami i wspólną regulacją głośności. Trójpozycyjny przełącznik obok mostka służy do zmiany połączeń złożonej przystawki przy mostku: dwie cewki przy mostku / wszystkie cztery cewki / dwie cewki bliżej gryfu. Instrument jest wykończony w wersji natural flat, co w tym przypadku oznacza bardzo cienką warstwę satynowego lakieru, który z biegiem czasu wraz z użytkowaniem ulega polerowaniu. W komplecie dołączono pokrowiec typu gigbag z kilkoma kieszeniami i szelkami na plecy.

Biorąc gitarę do ręki pierwsza myśl to "porządny kawał drewna" - instrument ujmuje prostotą formy, naturalnego wykończenia oraz stylową drewnianą płytką. Od razu uzyskuje się z nim dobry kontakt, a satynowe wykończenie sprawia, że nie przykleja się do dłoni nawet przy dłuższej grze, do czego zachęca starannie dopracowaną bryłą i wygodnym profilem gryfu typu C. Przetwornik przy mostku jest na tyle duży, że z powodzeniem może pełnić rolę rampy pod strunami. Instrument nie jest co prawda wyścigówką typu SR, ale wykonanie szybkich przebiegów nie stanowi trudności. Jakość wykonania idzie w parze z estetyką i dbałością o szczegóły.

Brzmienie jest bardzo wyraziste z dobrze podkreślonym wyższym środkiem, gdy włączy się po 2 cewki podwójnego humbuckera, a skonturowane i bardziej wyrównane przy włączonych wszystkich czterech cewkach - w tym ustawieniu idealnie nadaje się do funkowego slapu. Brzmienie singla przy gryfie wyraźnie nawiązuje do klasycznych basów amerykańskich, dając dźwięk o specyfice pomiędzy przystawką typu J a P. Włączenie wszystkich przetworników jednocześnie daje brzmienie przyjemnie wyrównane, ale wciąż wyjątkowo energetyczne, osadzone i selektywne, a możliwości potęguje wzorowo działająca korekcja.

ATK810 to wzorowo wykonany instrument o ogromnych możliwościach kształtowania brzmienia - istotnie, klasyka na sterydach, czy - jak kto woli - hot rod.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: jesion
Gryf: klon
Podstrunnica: klon
Progi: 22 Medium
Mostek: ATK4
Menzura: 864 mm - 34"
Układ elektryczny: CAP Sonic Arch4
(neck), CAP Double Humbucker
(bridge), preamp Ibanez Custom
Electronics, BALANCE, BASS, MIDDLE,
TREBLE, EQ ON/OFF, MID FREQ
SELECTOR, MASTER VOLUME
Klucze: Hipshot otwarte
Wykończenie: Natural Flat


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor