IBANEZ RG1070PBZ CKB Premium

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Piotr Szarna
2018-03-05
IBANEZ - RG1070PBZ CKB Premium

Ibanez w swojej niezwykle bogatej ofercie posiada wyjątkową ilość gitar znakomicie sprawdzających się w wirtuozerskich klimatach rocka, metalu czy fusion, a kultowa już seria RG zasługuje na miano instrumentów, które wyznaczyły trendy w nowoczesnej muzyce gitarowej.

Przedstawiona przez Ibaneza w 2011 roku linia Premium oferuje jakość znaną z flagowej, produkowanej w Japonii serii Prestige, a dzięki produkcji w indonezyjskiej fabryce gitary dostępne są jednocześnie w niższej cenie. Japoński producent nieustannie poszerza ofertę często zaskakując nowymi modelami, czego przykładem jest obecny w naszym teście Ibanez RG1070PBZ CKB, czarujący niesamowitym designem i perfekcyjnie dobranymi komponentami. Dodajmy, że gitarę do testu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu Guitar Center.

BUDOWA

Zaprezentowany w 2017 roku Ibanez RG1070PBZ należy do indonezyjskiej serii Premium, jednak biorąc pod uwagę całą konstrukcję, zastosowane materiały i osprzęt, spokojnie mógłby znaleźć się w najwyższej serii Prestige. Korpus gitary o znajomym, niestarzejącym się kształcie RG wykonano z amerykańskiej lipy i zaopatrzono w efektownie prezentujący się top z topoli węzełkowej – i nie jest to zwykły fornir, lecz gruba 7-milimetrowa płyta. Nasz egzemplarz wykończony jest w kolorze Charcoal Black Burst, a całość dopełnia jeszcze drewniany, naturalny binding drewna topoli oddzielający wizualnie płytę wierzchnią od niemal czarnej, mahoniowej części. W ofercie dostępne jest jeszcze wykończenie Cerulean Blue Burst o niebieskim odcieniu. Gryf o profilu Wizard zrobiony jest aż z 11 kawałków drewna obejmujących takie gatunki jak wenge, bubinga, klon oraz purpleheart, co zapewnia większą stabilność oraz odporność na zmiany temperatury i wilgotności. Grubość przy pierwszym progu wynosi tu 18 mm, przy 12 mamy 20 mm. Płaska podstrunnica z wenge prezentuje się równie efektownie jak top ciesząc wzrok oryginalną fakturą z koncentrycznymi, unikalnie pofalowanymi słojami. Precyzyjnie nabito na niej 24 progi jumbo ze stali nierdzewnej a całość uzupełniają perłowe kropki markerów przy górnej krawędzi nakładki oraz fluorescencyjne kropki na boku.

Główkę wykończono w stylu korpusu równie efektowną topolą węzełkową. Obok loga marki i napisu Premium mamy tu jeszcze komfortowo otwieraną klapkę zaślepki otworu pręta regulacyjnego. Pomimo blokady na siodełku, na główce zamontowano klasowe, blokowane klucze Gotoh MG-T. Teoretycznie nie są one przy blokadzie potrzebne, ale pozwalają też na znacznie szybszą wymianę struny w razie zerwania. Mostek to sprawdzona, obustronna konstrukcja tremolo Ibaneza Edge-Zero II z systemem ZPS3Fe (Zero Point System), pozwalającym na szybką regulację – bez potrzeby użycia narzędzi – naprężenia sprężyn specjalną śrubą z tyłu, jak również powrót zawsze do punktu zero, nawet przy zerwaniu struny. Oczywiście system można łatwo zdemontować tworząc klasycznie zawieszony mostek typu Floyd Rose.

Na pokładzie znalazły się trzy doskonale dobrane przetworniki DiMarzio w układzie HSH - Tone Zone przy mostku, True Velvet w środku oraz Air Norton pod gryfem. Układ elektryczny obsługiwany jest 5-pozycyjnym przełącznikiem oraz wspólnymi potencjometrami głośności i tonów. Gitara dostarczana jest w obszytym nylonowym materiałem, wyściełanym i dopasowanym do kształtu instrumentu futerale Premium wraz z zestawem narzędzi Multi-tool.

WRAŻENIA

Tu już pierwsze spojrzenie na gitarę nawet z daleka od razu zwraca uwagę, a po bliższych oględzinach wrażenie jeszcze potęguje się – top ma egzotyczną fakturę z bardzo oryginalną, jednocześnie naturalnie prezentującą się kolorystyką, a całość wizualnie wzmacnia estetyczny, drewniany binding oraz wyjątkowej urody podstrunnica. Na początku gitara wymagała korekty gryfu i wysokości mostka, jednak szybko udało ustawić się komfortową wysokość strun. Gryf Wizard to bardzo wygodna konstrukcja (choć Ibanez ma jeszcze mniejsze szyjki w ofercie), a wzorowo oszlifowane i zaokrąglone na krawędziach progi Stainless zapewniają dodatkowo łatwiejsze podciąganie, posłużą też na pewno o wiele dłużej niż standardowe. Przez satynową, przyjemną w dotyku powierzchnię szyjki czuć delikatną fakturę drewna a krawędź podstrunnicy uzupełniają użyteczne na scenie fluorescencyjne kropki. Gitara jest lekka i dobrze zbalansowana a zaokrąglone połączenie gryfu i korpusu oferuje komfortową grę na najwyższych progach. Całości dopełnia wzorowo działający i nowocześnie prezentujący się mostek tremolo Edge-Zero II z systemem ZPS3Fe, zapewniający wyjątkową stabilność strojenia i precyzyjną intonację, jak też wygodę dla prawej dłoni przy oparciu.

BRZMIENIE

Od strony brzmieniowej RG1070PBZ odzywa się dźwięcznie bez żadnego nienaturalnego wygasania dźwięków, słychać też nieco ciemniejszy charakter barwy „na sucho”. Układ HSH tworzony przez sprawdzone, wysokiej klasy pickupy DiMarzio zapewnia bardzo szeroką i użyteczną paletę barw w szeroko zorientowanej stylistyce rockowej. Tone Zone to już kultowa konstrukcja często montowana w gitarach Ibaneza, odpowiedzialna za high-gainowe, rasowe barwy amerykańskiej sceny rockowej z początku lat 90. Pickup oferuje nasycone, mocne barwy przesterowane dobrze reagujące na artykulację – nie jest to na pewno skompresowana ściana dźwięku, co słyszalne jest od razu w testowanym RG1070PBZ. Dół jest pełny i zwarty, a klarowna góra jest wyjątkowo ciepła i okrągła, z dobrze podkreślonymi harmonicznymi. Klasyczny, mocny rock spotyka się tu z nowoczesną agresywnością, a po odpowiedniej korekcji na wzmacniaczu gitara radzi sobie bez problemu z metalowymi klimatami.

Gryfowy Air Norton to kolejny pewniak – brzmienie przesterowane łączy miękkie, solowe barwy z nieco zadziorną górką dodającą perkusyjności, przywodząc na myśl Johna Petrucciego czy nasycone soundy Santany. Po zdjęciu gainu pickup zapewnia ładne, blues-rockowe barwy z naprawdę dobrym przeniesieniem niuansów. Na kanale czystym uzyskamy też okrągłe brzmienia solowe o tłustym dole i przyjemnym, dynamicznym środku, dobrze oddającym charakter instrumentu. Dzięki środkowemu singlowi True Velvet RG1070 zapewnia dodatkowe połączenia idealne do gry podkładowej, zarówno na kanale czystym jak i crunch. Sam singiel ma vintage’owy charakter o wyraźnym konturowym środku, dzięki czemu w międzypozycjach uzyskamy szkliste, sporo jaśniejsze barwy o stratowym charakterze, i to w całkiem niezłym wydaniu. Szczególnie czwarta pozycja z pickupem gryfowym dobrze balansuje inspirującą prezencję i okrągły, niższy środek kojarząc się od razu ze Stratem. Obie międzypozycje świetnie wypadają przy czystych funkowych zagrywkach czy blues- -rockowych riffach, kontrastując z pełniejszymi i ciemniejszymi humbuckerami.

PODSUMOWANIE

Ibanez RG1070PBZ to kolejny wyjątkowy instrument ze stajni Ibaneza, pomimo cały czas tej samej, bazowej konstrukcji RG wnoszący do serii świeżość oraz nowe elementy. Efektownie i oryginalnie prezentującemu się korpusowi i podstrunnicy towarzyszy trio bardzo dobrze dobranych pickupów oraz klasowy osprzęt, tworząc bardzo dobrze brzmiącą, nowoczesną rockową gitarę dla wrażliwych na estetykę i unikalny design gitarzystów.

www.guitarcenter.pl
www.meinldistribution.pl

 

Konstrukcja: Bolt-on
Korpus: Amerykańska Lipa
Top: Topola węzełkowa (7mm)
Gryf: 11-częściowy Wizard (Wenge/Bubinga/Klon/Purpleheart)
Podstrunnica: egzotyczna Wenge
Radius: 400 mm
Progi: 24 Jumbo Stainless Steel
Klucze: Gotoh MG-T
Mostek: Tremolo Ibanez Edge-Zero II/ZPS3Fe
Przetworniki: DiMarzio Air Norton (gryf), DiMarzio True Velvet (środek), DiMarzio Tone Zone (mostek)
Elektronika: Przełącznik 5-pozycyjny, 1 x VOLUME, 1 x TONE
Skala: 648 mm/25.5"
Wykończenie: Wysoki połysk Charcoal Black Burst, naturalny binding z topoli
Osprzęt: Cosmo black
Wyposażenie: Soft case Ibanez Premium, zestaw Multi-tool
Struny: 9-42
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
5 703.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
styczeń 2018
Kup teraz