Siedmiostrunowe modele Ibanez AZ

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Siedmiostrunowe modele Ibanez AZ

Debiutująca w 2018 roku seria AZ powiększyła się właśnie o pierwsze modele wyposażone w siedem strun.

Przypomnijmy, że wśród założeń serii AZ znalazło się połączenie topowych, nowoczesnych elementów specyfikacji z klasycznym designem. Wiele prototypów instrumentów powstało we współpracy z gitarzystami specjalizującymi się w technicznym graniu, takimi jak muzycy zespołów Polyphia i Chon, Marco Sfogli, Martin Miller czy Tom Quayle. Wszyscy oni doczekali się również swoich sygnowanych modeli opartych na konstrukcji AZ, a Martin Miller może pochwalić się nawet drugim instrumentem - tegoroczną nowością, siedmiostrunowym MM7. MM7 nie jest jedynym modelem liczącym o jedną strunę więcej, tegoroczna oferta marki obejmuje bowiem również dwie seryjne gitary siedmiostrunowe - pierwsze w serii AZ - AZ24027 i AZ24047, obywa z produkowanej w Japonii linii Prestige.

Przeczytaj testy modeli Ibanez AZ: AZ2204F Prestige, AZ2402 Prestige, AZ224F Premium, AZ242F Premium.

Gitary posiadają olchowe korpusy i, podobnie jak pozostałe instrumenty serii AZ, gryfy i podstrunnice z klonu przypiekanego z wykorzystaniem technologii S-Tech, która - w dużym skrócie - polega na podgrzewaniu drewna umieszczonego w próżniowym pojemniku wypełnionym azotem, co zwiększa stabilność i odporność drewna na insekty, wodę oraz wahania wilgotności i temperatury, a także nadaje drewnu bardziej równomierny, ciemny wygląd.

Ibanez AZ24027 Prestige w wykończeniu Tri-fade Burst Flat

Ibanez AZ24047 Prestige w wykończeniu Black

Nowe Ibanezy zachowują oczywiście charakterystyczne dla serii AZ elementy wyposażenia z najwyższej, butikowej półki - progi ze stali nierdzewnej wykończone zgodnie ze standardem Prestige, mostki tremolo Gotoh T1872S z tytanowymi siodełkami, blokowane klucze Gotoh MG-T oraz świecące w ciemnościach, boczne znaczniki pozycji Luminlay. Na pokładzie znajdziemy również siodełko Graph Tech Black Tusq XL oraz czarne kropki markerów. Promień 24-progowej podstrunnicy wynosi 305 mm, a menzura 648 mm (25,5").

Zastosowano ponownie dostosowane do siedmiostrunowych wersji, pasywne przetworniki Seymour Duncan Hyperion 7 z magnesami Alnico-5 - humbuckery w AZ24027 oraz humbuckera i parę singli przy gryfie i w pozycji środkowej w AZ24047. Za kontrolę brzmienia pickupów Hyperion odpowiadają potencjometry Volume i Tone oraz dwa przełączniki - pięciopozycyjny przełącznik przetworników a także dwupozycyjny mini przełącznik "Alter switch" systemu dyna-MIX10 (w układzie HH modelu AZ24027) i dyna-MIX9 (w układzie HSS modelu AZ24047) - które pozawalają na uzyskanie, odpowiednio, 10 i 9 typów brzmień.

 

https://www.ibanez.com/