Ibanez jak Tele - nowa seria AZS

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Ibanez jak Tele - nowa seria AZS

W związku z dużym sukcesem debiutującej w 2018 roku serii AZ, Ibanez prezentuje nową linię AZS, powstałą z połączenia najpopularniejszych elementów AZ i unowocześnionego, klasycznego designu z pojedynczym wcięciem, w stylu Tele.

Po pierwszych siedmiostrunowych modelach serii AZ oraz nowej odsłonie AZ-N, Ibanez pozostaje w klimacie vintage, prezentując kolejną, tegoroczną nowość - serię AZS. Istniejące w niej modele zwracają uwagę nowym kształtem korpusu z pojedynczym wcięciem, który przywołuje skojarzenia z Telecasterem. Skojarzenia wzmocnione jeszcze bardziej charakterystyczną konstrukcją przetwornika mostkowego, umieszczonego na stalowej płytce, zaprojektowanej specjalnie z myślą o serii AZS. Ten klasyczny komponent odgrywa kluczową rolę w tworzeniu typowego dla Tele twangu. Co więcej, płytka ta występuje zarówno w modelu wyposażonym w mostek hardail, jak i w wersji tremolo, co nie jest rozwiązaniem typowym dla tego typu gitar.

Jednocześnie fani oryginalnej serii AZ znajdą tu znajome rozwiązania, w tym gryf o tym samym profilu Oval C i podstrunnicę o promieniu 12", wykonane z klonu przypiekanego z wykorzystaniem technologii S-Tech, co zwiększa stabilność i odporność drewna na insekty, wodę oraz wahania wilgotności i temperatury. Podstrunnica mieści 22 progi jumbo wykonane ze stali nierdzewnej i wykończone zgodnie ze standardem Prestige. Wyposażenie obejmuje m.in. impregnowane olejem kościane siodełko, boczne znaczniki pozycji Luminlay i blokowane klucze Gotoh Magnum H.A.P. (czyli z regulowaną wysokością kołków).

W serii Ibanez AZS znalazły się cztery modele należące do produkowanej w Japonii rodziny Prestige.

AZS2209H w dwóch wersjach kolorystycznych: Tri Fade Burst i Prussian Blue Metallic

Gitara charakteryzuje się jesionowym korpusem, czarnymi kropkami znaczników pozycji oraz mostkiem hardail Gotoh F1803 z trzema tytanowymi, zaprojektowanymi wspólnie przez Gotoha i Ibaneza siodełkami "In-Tune". Siodełka posiadają rowki mające zapobiegać ślizganiu się strun. Mają również zaokrąglone krawędzie i głębsze rowki na pierwszej i szóstej strunie, co oznacza, że do regulacji wysokości strun potrzeba znacznie mniejszego pochylenia siodełka, a równe rozstawienie strun jest łatwiejsze. Dodatkowo siodełka zostały zaprojektowane z wstępnie obliczonymi "punktami intonacji", w których struna dotyka siodełka, umożliwiając każdej strunie precyzyjną intonację. Na pokładzie znajdziemy także specjalnie zaprojektowaną płytę kontrolą, na której umieszczono pokrętła i przełączniki układu elektrycznego.

AZS2200 w wykończeniu Black

Gitara charakteryzuje się olchowym korpusem, kropkami znaczników pozycji z abalonu oraz mostkiem Gotoh T1802 Tremolo. O ile seria AZ charakteryzuje się wpuszczonymi w korpus mostkami typu recessed, AZS2200 posiada mostek przykręcany bezpośrednio do korpusu co ma wpływać na lepszy rezonans oraz subtelniejsze oddanie niuansów przy grze o dużej dynamice. Mostek Gotoh T1802 cechuje się stalowym blokiem i mechanicznymi, tytanowymi siodełkami oraz wciskanym ramieniem tremolo.

AZS2200F w wykończeniu Sunset Burst

Gitara charakteryzuje się olchowym korpusem zwieńczonym topem z klonu płomienistego, a także kropkami znaczników pozycji z abalonu oraz opisanym powyżej mostkiem Gotoh T1802 Tremolo.

AZS2200Q w kolorze Royal Blue Sapphire

Gitara charakteryzuje się olchowym korpusem zwieńczonym topem z klonu wzorzystego, a także kropkami znaczników pozycji z abalonu oraz opisanym powyżej mostkiem Gotoh T1802 Tremolo.

Ibanezy AZS cechują się pasywnymi przetwornikami Seymour Duncan z magnesami Alnico, zamocowanymi w układzie HS - humbuckerem Magic Touch-mini przy gryfie oraz mostkowym singlem Alnico II Pro Custom umieszczonym na wspomnianej, stalowej płycie. Za kontrolę brzmienia pickupów odpowiadają potencjometry Volume i Tone oraz dwa przełączniki - trójpozycyjny przełącznik przetworników i dwupozycyjny mini przełącznik "Alter switch" charakterystycznego dla serii AZ systemu dyna-MIX. Tym razem system dyna-MIX5 pozawala na uzyskanie pięciu typów brzmień.

https://www.ibanez.com/