IBANEZ SR30TH4II

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Marcin Komorowski
2018-02-26
IBANEZ - SR30TH4II

Obchody 30. rocznicy powstania linii gitar basowych SR to nie tylko powód do dumy, wszak są to instrumenty o ugruntowanej pozycji na rynku, ale też dobry moment, by zaprezentować kilka wyjątkowych modeli przygotowanych specjalnie na tę okoliczność.

W jubileuszowej serii SR30TH jest w sumie 7 modeli z korpusami typu semi hollow: cztery 4 i 5-strunowe klasy Standard i trzy Premium, również z 4 albo 5 strunami. Testowany egzemplarz SR30TH4II plasuje się w środku serii pomiędzy modelami SR30TH4, SR30TH5 a SR30TH4PE, SR30TH5PE i flagowym SR30TH5PII. Ma on oczywiście swój odpowiednik 5-strunowy SR30TH5II.

Instrument z menzurą o standardowej długości 34 cali ma korpus wykonany z mahoniu, z frontem z wzorzystego jesionu z efektownym cieniowaniem. Po lewej stronie strun jest komora akustyczna z trzema eliptycznymi otworami rezonansowymi – dzięki temu gitara jest nadzwyczaj lekka – waży niecałe 3100 gramów. Gryf przykręcony czterema śrubami w tulejach ma smukły profil SR4, miejsce łączenia ciągnie się za płaszczyznę palisandrowej podstrunnicy o promieniu 305 mm, dzięki czemu powierzchnia styczna tych dwóch elementów jest dość duża. 24 progi w rozmiarze medium oznaczono markerami z prawdziwej masy perłowej z przodu i tradycyjnymi kropkami na bocznej krawędzi podstrunnicy – nie są to malowane kropki, a umieszczone w drewnie małe walce. Szyjka zrobiona z pięciu kawałków ułożonych naprzemiennie drewien jatoba i bubinga w miejscu przejścia w główkę ma zgrubienie; charakterystyczne „kopyto” gwarantuje trwałość i stabilność konstrukcji.

Front główki zdobi wzorzysty fornir, logo serii i cieniowanie lakieru. Cały gryf jest polakierowany podobnie jak korpus – cienką warstwą lakieru o subtelnym satynowym połysku, który nie zalał porów drewna tworząc jednolitą powłokę, ale jedynie zaimpregnował na tyle, by nie chłonęło potu z dłoni. Szerokość podstrunnicy przy siodełku główki wynosi 38 mm, przy ostatnim progu – 62 mm. Grubość gryfu przy I progu to 19,5 mm, przy XII – 21,5 mm. Solidny odlewany mostek to sprawdzony model Accu-cast B300 z rozstawem strun wynoszącym 19 mm, wykończony w kolorze Cosmo Black, czyli podobnie jak zamknięte klucze olejowe. Na układ elektryczny składają się dwa przetworniki Bartolini MK-1 typu soapbar, regulacja głośności, balansu przystawek, trójpasmowy korektor z przełącznikiem częstotliwości środka w pasmach 250 / 450 / 700 Hz. Fabrycznie założone struny to komplet Elixir w rozmiarach 45-105.

Gitara jest wykonana bardzo starannie i estetycznie, więc od pierwszego kontaktu robi dobre wrażenie intrygując wzorzystym topem i trzema otworami rezonansowymi. Dzięki komorze akustycznej to bez wątpienia najlżejszy z basów SR z jakimi mieliśmy do czynienia. Grając na siedząco długi gryf nieco przeważa lekki korpus semi hollow, co nie oznacza, że całość jest niewygodna – wręcz przeciwnie, instrument dzięki obłym kształtom dobrze dopasowuje się do tułowia. Grając na stojąco komfort jest porównywalny, o ile nie wyższy – gitara zaczepiona na pasku przejawia mniejsze tendencje do odchylania gryfu w stronę podłogi. Pod względem manualnym mamy tu dobrze znany i ceniony wąski gryf ze spłaszczonym profilem – dla osób o małych rękach wręcz wymarzony.

Akustycznie gitara odzywa się głośniej niż modele z litym korpusem. Dźwięk jest pełniejszy, bardziej przestrzenny a jednocześnie barwa jest cieplejsza. Po podłączeniu do wzmacniacza pierwsze spostrzeżenia potęgują się – mamy ciepłe, głębokie a jednocześnie wyjątkowo wyraźne i bogate w alikwoty brzmienia. Przystawki Bartolini nie brumią, są dynamiczne, dają wyraźny sprężysty atak, a wybrzmienie jest wyrównane i długie. Konstrukcja półpudła jest nieco bardziej wymagająca od muzyka pod względem artykulacji, która w tym przypadku jest przekazywana z chirurgiczną precyzją. Korektor daje duże możliwości kreacji barw, dzięki czemu instrument szybko odnajduje się w zróżnicowanych stylistykach muzycznych. Rocznicowy SR semi hollow to instrument nie tylko intrygujący pod względem wyglądu, ale przede wszystkim atrakcyjny pod względem brzmienia, do tego wyjątkowo lekki i wygodny, z bardzo dobrą relacją jego jakości i możliwości do ceny.

www.meinldistribution.pl

 

Menzura: 864 mm = 34”
Korpus: mahoń + wzorzysty jesion
Gryf: SR4, 5-częściowy – jatoba + bubinga
Podstrunnica: palisander
Progi: 24 medium
Mostek: Accu-cast B300
Klucze: olejowe
Układ elektryczny: Bartolini MK-1 × 2, VOLUME, BALANCE, BASS, MIDDLE, TREBLE, przełącznik częstotliwości środka
Wykończenie: Dragon Eye Burst Flat
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
3 069.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
grudzień 2017
Kup teraz