IBANEZ JS140

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2015-09-14
IBANEZ - JS140

Modele sygnowane nazwiskiem Joe Satriani są w szerokiej ofercie Ibaneza od przeszło 25 lat - JS1 zaprezentowano już w 1989 roku. JS140 to obecnie najniższy model w serii, zbliżony wyglądem do produkowanego wcześniej JS2400, ale jednocześnie bardziej dostępny dla muzyków z ograniczonym budżetem.

Autor testu: Wojciech Wytrążek

Wykończony białym lakierem lipowy korpus ma głębokie wycięcia i zaokrąglone, ergonomiczne krawędzie, co zapewnia nadzwyczajnie wygodny dostęp do ostatniego XXIV progu - to cecha wyróżniająca współczesne modele JS od starszych 22-progowych wersji gitary - nowa wersja ma jeszcze głębsze wycięcie. Jednoczęściowy klonowy gryf z palisandrową podstrunnicą przykręcono do korpusu czterema śrubami. Grubość szyjki rośnie od 20 mm przy I progu do 22,3 mm przy XII. Szerokość podstrunnicy o promieniu 240 mm wynosi przy siodełku główki 42 mm, przy końcu 56 mm. Główka uzbrojona w chromowane klucze olejowe Ibanez posiada blokadę strun na siodełku, co jest naturalną konsekwencją zastosowania mostka typu floyd-rose - w tym przypadku jest to zgrabny i ceniony przez użytkowników Edge-Zero II.

Gitarę wyposażono w dwa pasywne przetworniki typu humbucker z magnesami ceramicznymi - pełnowymiarowy Ibanez Quantum przy mostku, Ibanez Infinity RD wielkości singla przy gryfie. Trójpozycyjny przełącznik wraz z ukrytym pod gałką barwy przełącznikiem typu push/pull umożliwiają uzyskanie 6 barw podstawowych - po trzy w trybie humbuckerów i singli (włączone cewki bliżej środka korpusu). Pod gałką wspólnego potencjometru głośności nie kryje się już żadna niespodzianka - w przeciwieństwie do droższych modeli, gdzie ukryty pod tą gałką push/ pull załącza filtr hi-pass. Gryf w indonezyjskim JS140 ma te same wymiary i profil co wyższe modele JS, nie może zatem odbiegać od nich pod względem komfortu gry.

Joe Satriani jest znany z mocnego, nasyconego przesteru - odwzorowanie brzmienia znanego z płyt w przypadku przedstawionej gitary nie jest do końca łatwym zadaniem, bo na efekt końcowy składają się również efekty, wzmacniacz, a przede wszystkim ręce mistrza, jednak charakterystyka brzmienia Satcha niewątpliwie została w tej gitarze uchwycona. Dźwięk jest przyjemnie zaokrąglony w górze i wyraźny w środku pasma. Dół jest wyważony, dzięki czemu nie ma problemów z czytelnością gęstych riffów granych w niskich pozycjach. Humbucker w rozmiarze singla pod gryfem zastosowano by pogodzić 24 progi tego modelu z oczekiwaniami sonorystycznymi Satcha, który bardzo lubił regularne humbuckery montowane w gitarach 22-progowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pickup zbiera sygnał ze strun możliwie blisko gryfu i nadal jest to humbucker.

Gitara łatwo wpasowuje się w zróżnicowaną stylistykę muzyczną, dobrze nadaje się do klimatów bluesowych, właśnie szczególnie w pozycji neck - barwa jest tu dynamiczna i podatna na artykulację. Przystawka przy mostku zapewnia ostre i przenikliwe brzmienie, dobrze przebijające się w gęstym rockowym miksie. JS140 to rzetelnie zbudowany instrument, który trafiając do klienta jest praktycznie gotowy do gry (wszystkie gitary w dystrybucji Meinl są dodatkowo regulowane i sprawdzane przed sprzedażą).

Instrument powinien zadowolić przede wszystkim wielbicieli Joe Satrianiego, bo przecież po to został stworzony, ale również muzyków ceniących komfortowy korpus, wymagających 24 progów i maksymalnie dużych możliwości brzmieniowych przy zastosowaniu tylko dwóch przetworników. JS140 odnajduje się nie tylko w rasowych rockowych przesterach, ale w trybie singli jest też w stanie zaskoczyć przejrzystym, naturalnym brzmieniem typu clean, które po okraszeniu lekkim overdrivem da nam sporo radości w bluesowych frazach.

 

Korpus: lipa
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 24
Menzura: 648 mm (25,5")
Mostek: Edge-Zero II
Układ elektryczny: Ibanez Quantum,
Infinity RD, 3-pozycyjny przełącznik,
VOLUME, TONE z rozłączaniem cewek
Wykończenie: White


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Dystrybutor