IBANEZ Prestige RG 1451

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2011-04-11
IBANEZ - Prestige RG 1451

Ibanez z serii RG, zaprezentowany w 1987 roku, to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny kształt i najpopularniejszy model japońskiego producenta, na bazie którego powstał chociażby słynny JEM sygnowany przez Steve’a Vaia. Seria RG Prestige produkowana jest w Japonii ze starannie selekcjonowanego drewna i przy użyciu najwyższej klasy osprzętu.

Testowany Ibanez Prestige RG 1451 jest pierwszym modelem z tej znamienitej rodziny, wyposażonym w stały mostek.


Budowa


Korpus gitary, tradycyjnie dla serii RG, wykonano z lekkiego drewna lipowego, które charakteryzuje się bardziej neutralnym, mniej koloryzującym brzmienie dźwiękiem niż mahoń czy klon. Drewno zostało wykończone na wysoki połysk w czarnym kolorze perłowym lakierem o nazwie Night Crow. Ultracienki i płaski gryf o profilu Prestige Wizard składa się z ułożonych naprzemiennie pięciu kawałków drewna klonowego i orzecha. Gryf ma grubość 18mm na wysokości pierwszego progu i 20mm na progu dwunastym. Palisandrowa podstrunnica, na której nabito 24 progi typu jumbo, posiada promień o wielkości 16,92", czyli 430mm. Na czarnej, klasycznej główce zamontowanych jest sześć kluczy die-cast, a dostępu do pręta regulacyjnego broni czarna trapezowa płytka. Białe logo producenta i nazwa serii gitary wykonane są z masy perłowej. Stały mostek zastosowany w gitarze to ciekawa konstrukcja o nazwie Tight-End. Bardzo precyzyjnie i mocno osadzone, oddzielnie regulowane siodełka zapewniają maksymalne przeniesienie wibracji strun na korpus i doskonały sustain. Mostek ma bardzo wygodny, niski profil i gładkie wykończenie krawędzi zabezpieczające rękę grającego przed jakimikolwiek skaleczeniami czy otarciami. Menzura gitary wynosi klasyczne 25,5" (648mm), a elementy osprzętu wykończone są w czarnym, chromowym kolorze Cosmo Black.

Układ elektryczny składa się z dwóch humbuckerów V6F i V6F2 oraz singla RTS (Ribbon Transducer System) zamontowanego w pozycji środkowej. Wszystkie przetworniki zbudowane są w oparciu o magnesy ceramiczne, a do konfiguracji i ustawień brzmienia służy 5-pozycyjny przełącznik wspomagany przez dwa potencjometry: głośności i tonów. W skrajnych położeniach przełącznika działają odpowiadające im humbuckery, pozycja środkowa to oczywiście singiel, który w międzypozycjach połączony jest z pojedynczą, wewnętrzną cewką wybranego humbuckera. Ibanez Prestige RG 1451 dostarczany jest w bardzo solidnym i nowocześnie wyglądającym pokrowcu Prestige Gig Bag. Dodatkowo otrzymujemy też bardzo praktyczny i przydatny zestaw kluczyków i narzędzi do regulacji instrumentu.

Wrażenie


Jak przystało na prestiżowy instrument, Ibanez Prestige RG 1451 wykonany jest bez zarzutu. Wszystkie elementy są pieczołowicie wykończone, masywny mostek wzbudza zaufanie, a czarny kolor mieni się lekko w świetle, co jest zasługą zastosowanego perłowego lakieru. Uwagę zwraca bardzo cienki i płaski gryf, idealnie nadający się do gry legato. Zaletą płaskiej podstrunnicy jest możliwość ustawienia bardzo niskiej akcji strun, które w testowanym modelu znajdowały się w odległości ok. 1,5mm od dwunastego progu. Przy mocniejszym ataku struny nie obijają się o progi, daje się odczuć jedynie charakterystyczne "strzelanie", które jest po prostu elementem brzmienia przy tak niskiej wysokości strun. Bardzo łagodne połączenie gryfu z korpusem zapewnia bezproblemowy dostęp do najwyższych pozycji. O brzmieniu napiszę za chwilę, ale od razu wspomnę o rewelacyjnym wybrzmiewaniu instrumentu, które w sporej części jest zasługą zastosowanego stałego mostka Tight-End. Pięcioczęściowa szyjka zapewnia stabilność cienkiego gryfu, chociaż przy mocniejszym naciśnięciu szyjki odczuwalna jest mimo wszystko dosyć delikatna konstrukcja gitary. Doskonałym uzupełnieniem jest bardzo zgrabny i mocny pokrowiec z logo producenta.

Brzmienie


Często słyszałem opinie, że dopiero gitary z ciężkiego drewna mają odpowiednio długie wybrzmienie. Ibanez Prestige RG 1451, będąc instrumentem wyjątkowo lekkim, jest kolejną gitarą, która całkowicie zaprzecza tej tezie. Sustain i sprężystość brzmienia stoją tu na najwyższym poziomie, znacznie odbiegającym od wielu sporo droższych instrumentów. Charakter zastosowanego drewna lipowego daje bardzo klarowne i jasne, bardzo akustyczne brzmienie. Po podłączeniu do wzmacniacza daje się odczuć wysoki poziom sygnału humbuckerów, które w połączeniu z cienkim gryfem zdecydowanie określają przeznaczenie instrumentu dla gitarzystów kochających mocne, szczególnie solowe barwy przesterowane.

Zacznijmy jednak od barw czystych. Humbucker przy gryfie oferuje ciepłą, dynamiczną i czytelną barwę, która sprawdza się przy zagrywkach funkowych, rozłożonych arpeggiach czy akordach jazzowych. Bardzo ciekawy jest środkowy singiel, który posiada system Ribbon Transducer uwypuklający akustyczny charakter brzmienia. W połączeniu z rozłączonymi cewkami humbuckerów otrzymujemy bardzo jasne, zaskakujące, niemal akustyczne barwy, które jednocześnie są sporo cichsze od brzmień humbuckerów pracujących w skrajnych pozycjach przełącznika. Sytuacja zmienia się diametralnie po włączeniu kanału drive wzmacniacza. Muszę powiedzieć, że dawno nie miałem w rękach instrumentu, na którym można było uzyskać tak nasycone, lejące się barwy solowe. Mimo jasnego charakteru gitary brzmienia są miękkie, bez kłującej w uszy góry przy jednocześnie bardzo czytelnym ataku i dynamicznie brzmiącym palm mutingu. Przy mniejszych przesterach lub skręceniu gałki VOLUME spokojnie poradzimy sobie w blues-rockowych rejonach. Co ciekawe, odstające barwowo i dynamicznie międzypozycje na czystym kanale doskonale sprawdzają się na przesterach. Tu słyszalna jest tylko zmiana charakteru i nasycenia brzmienia, które ma już podobną głośność we wszystkich położeniach przełącznika. Przyznaję bez bicia, że wśród instrumentów przeznaczonych do nowoczesnych brzmień rockowych Ibanez Prestige RG 1451 jest jedną z najlepszych gitar, z jakimi miałem do czynienia na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Podsumowanie


Dostępne na rynku od kilku już dekad instrumenty japońskiego producenta nie tylko nie tracą nic na popularności, ale zyskują coraz lepszy stosunek jakości do ceny. Ibanez Prestige RG 1451 jest na to doskonałym przykładem. Najtańszy z tej prestiżowej serii, można powiedzieć budżetowy model, jest naprawdę wysokiej klasy instrumentem, w którym w harmonijną całość zespalają się takie elementy, jak: jakość wykonania, funkcjonalność, wygoda gry oraz profesjonalne brzmienie.

 

korpus: lipa
konstrukcja: bolt-on
gryf: 5-częściowy Wizard klon/ orzech
podstrunnica: palisander
promień podstrunnicy: 16,92" (430mm)
progi: 24 jumbo
menzura: 25,5" (648mm)
mostek: stały Tight-End
klucze: zamknięte die-cast
elektronika: humbuckery V6F (gryf) i V6F2 (mostek), singiel RTS,
przełącznik 5-pozycyjny, VOLUME (1), TONE (1)
wykończenie: wysoki połysk w kolorze Night Crow
wyposażenie: pokrowiec Gig Bag, zestaw narzędzi regulacyjnych


Piotr Szarna

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor