IBANEZ Black Eagle 2609B

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2016-02-05
IBANEZ - Black Eagle 2609B

Ibanez należy do producentów, który są nastawieni przede wszystkim na tworzenie nowych modeli i ich udoskonalanie, dlatego wprowadzenie na rynek reedycji starego instrumentu sprzed 40 lat jest w tym kontekście nie lada wydarzeniem.

Produkowany w połowie lat 70. XX w. bas Black Eagle opierał się na podstawowych założeniach popularnych gitar basowych wytwarzanych wcześniej w USA, a wyróżniającymi go cechami były fantazyjnie zakręcone rogi korpusu, bogato zdobiona płytka na korpusie i podstrunnica. Reedycja jest do niego zbliżona, jednak pod względem detali różni się nieco od pierwowzoru.

Czarny orzeł z 1975 r. miał nieco krótszą menzurę - 33½ cala, obecnie jest to już standardowy rozmiar 34 cali, co za tym idzie progi w rozmiarze medium w liczbie 20 są minimalnie szerzej rozłożone na klonowej podstrunnicy. Prosty mostek został przesunięty w stronę krawędzi mahoniowego korpusu pokrytego czarnym lakierem. Klonowy gryf jest z nim połączony klasycznym wiązaniem typu bolt-on - za pomocą czterech wkrętów zakotwiczonych w prostokątnej płytce. Główkę spośród setek gitar wyróżnia wyfrezowany na wylot otwór przypominający literę "f" biegnący wzdłuż jej krawędzi poniżej logo w starej wersji. Klucze to klasyczne otwarte przekładnie z dużymi motylkami.

Fantazyjne inkrustacje na podstrunnicy, pełniące funkcję znaczników progów, korespondują z czarnym bindingiem biegnącym dokoła wzdłuż krawędzi, oraz z bogato zdobioną maskownicą z wizerunkiem orła ze skrzydłami i ogonem z naturalnej masy perłowej, otoczonego wzorkami florystycznymi. Rozstaw strun na mostku przykręconym do korpusu pięcioma wkrętami wynosi 19 mm, promień łuku podstrunnicy to 240 mm. Jej szerokość przy siodełku główki ma rozmiar 41 mm, przy ostatnim progu 61 mm. Z kolei grubość szyjki wynosi 21,5 mm przy I progu i 24,5 przy XII. Układ elektryczny nie kryje żadnych niespodzianek - składają się nań dwa pojedyncze pasywne przetworniki typu J z oddzielną regulacją głośności i wspólnym filtrem barwy tonu.

Mocno zakręcone rogi korpusu, choć wyglądają efektownie i idealnie pasują do charakteru instrumentu zdefiniowanego przez liczne zdobienia, nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem pod względem wygody gry. Szczególnie dla muzyków o dużych, grubych dłoniach mogą stanowić pewną przeszkodę w dotarciu do najwyższych pozycji. W budowie, wykończeniu i komforcie gry trudno doszukać się innych mankamentów. Wąski gryf o klasycznym przekroju typu C jest niezwykle wygodny, a 19 mm rozstawu strun umożliwia swobodną grę kciukiem. Sfrezowanie tyłu korpusu i jego wyważenie powoduje, że gitara idealnie przylega do klatki piersiowej i brzucha basisty, a gryf lekko unosi się do góry.

Jakość wykończenia jest znakomita i to nie tylko w odniesieniu do ceny instrumentu, która nie należy do nadzwyczajnie wygórowanych. Jest utrzymana na rozsądnym pułapie, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę oryginalne wykończenie z macicą perłową, wygodę gry i jakość dźwięku uzyskiwanego z tej gitary. Niskie pasmo jest zwarte i wyrównane, środek wyraźny a jednocześnie ciepły, góra jasna i czytelna. Przetworniki z magnesami Alnico zapewniają stosunkowo mocne i agresywne brzmienie z precyzyjnym atakiem i długim, pełnym wybrzmieniem. Manipulacja potencjometrami ujawnia barwy jakich można się spodziewać po basie z dwoma singlami. Grając kostką otrzymujemy brzmienie bardziej mięsiste i przyjemnie charkotliwe w środku pasma. Przechodząc do techniki slap trzeba się przygotować na naprawdę mocne uderzenie - dźwięk jest dynamiczny, a zarazem detaliczny i szlachetny.

Bas Black Eagle z limitowanej rocznicowej edycji to instrument intrygujący wyglądem, inspirujący brzmieniem i dający radość z gry.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: mahoń
Gryf: klon
Podstrunnica: klon
Progi: 20 Medium
Mostek: klasyczny, chromowany
Menzura: 864 mm - 34"
Układ elektryczny: Ibanez Super J ×
2, VOLUME × 2, TONE
Klucze: otwarte
Wykończenie: Black


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor