IBANEZ RG657AHM

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Piotr Szarna
2019-12-11
IBANEZ - RG657AHM

Na jednych z największych targów muzycznych Musical Instruments Fair odbywających się w Japonii, Ibanez zaprezentował w październiku 2018 roku limitowaną złotą kolekcję.

Znalazł się w niej m.in. kultowy overdrive TS9 oraz gitary Ibanez Prestige Gold Collection, do której obok pokazanego wcześniej modelu AZ w złotym kolorze należy obecny w naszym teście przedstawiciel serii RG, model RG657AHM w wykończeniu Gold Flat.

BUDOWA

Limitowane i oferowane w 2019 roku instrumenty dostępne są u wybranych sprzedawców jako modele Ibanez Prestige Dealer Exclusive. Ibanez RG657AHM wyróżnia się złotym, matowym wykończeniem, z widoczną fakturą słojów jesionowego drewna, zastosowanego do budowy korpusu, co widoczne jest zarówno z przodu, jak i z tyłu gitary. Top obiega kremowy binding, który zastosowano też wokół główki oraz podstrunnicy wykonanej z klonu ‘ptasie oczko’. Przykręcany 4 śrubami gryf złożony jest z 5 części, trzech szerszych klonowych oraz dwóch pasków orzecha. Jest to ultra-wyścigowa konstrukcja Super Wizard HP, legitymująca się grubością 17 i 19 mm odpowiednio przy 1 i 12 progu.

Na płaskiej, wspomnianej już podstrunnicy z wzorzystego klonu ‘Birdseye’ o radiusie 430 mm nabito 24 progi Jumbo, precyzyjnie oszlifowane zgodnie z wysokim standardem Prestige. Rolę markerów pełnią czarne kropki a całość wieńczy klasyczna, i wciąż nowocześnie prezentująca się główka Ibaneza w złotym wykończeniu, ozdobiona perłowym logiem marki Ibanez Prestige. Otwór pręta regulacyjnego zasłania czarna, przykręcana płytka z estetycznie chromowanymi krawędziami. Na złoty osprzęt składają się klucze Gotoha oraz mostek tremolo Ibanez Edge z blokowanym siodełkiem przy główce. Wciskane ramię tremolo jest czarnego koloru, korespondując z czarnymi mikrostroikami. Jest to klasyczna konstrukcja zawieszona na 3 sprężynach i pozbawiona systemu ZPS, zapewniająca bardzo miękkie i płynne działanie.

Na układ elektryczny składają się 3 pasywne, kremowe przetworniki DiMarzio w układzie HSH - środkowy singiel True Velvet oraz humbuckery – Tone Zone przy mostku oraz Air Norton pod gryfem. Przykręcone bezramkowo bezpośrednio do korpusu pickupy sterowane są 5-pozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma złotymi, wspólnymi gałkami głośności i tonów. Jak przystało na linię Prestige gitara dostarczana jest w formowanym, wyściełanym bordowym pluszem, wysokiej klasy futerale ABS z wytłoczonym logiem marki. W środku znajdziemy dołączony zestaw narzędzi Multitool.

WRAŻENIA

Sam design Ibaneza RG obecny jest już na rynku od ponad trzech dekad, a ciągle nie traci na świeżości i popularności. Ostre rogi i głębokie wcięcia wraz z charakterystyczną główką są chyba najpopularniejszym kształtem w ofercie japońskiego producenta, nie dziwią więc kolejne inkarnacje serii RG. Ibanez RG657AHM-GDF w złotym wykończeniu prezentuje się wyśmienicie wyróżniając się od razu na scenie, a matowe wykończenie dodaje jeszcze oryginalności i tonuje stylowo całość.

Linia Prestige to najwyższa japońska jakość wykonania, wszystko tu ociera się o perfekcję, z którą w parze idzie setup – niska akcja strun, bardzo dobrze wykończone progi i krawędzie podstrunnicy – klon ‘ptasie oczko’, z którego ją wykonano również prezentuje się nietuzinkowo, oraz ultra-cienki profil satynowego gryfu to cechy pożądane przez gitarzystów ceniących wyjątkowy komfort gry dla lewej ręki. Mostek to klasyczna, sprawdzona przez lata konstrukcja, działa miękko i ładnie wraca do pozycji zero – nie ma tu systemu ZPS stabilizującego mocniej całość i pozwalającego grać (co zależy też od odpowiedniego ustawienia) nawet przy zerwaniu struny, jednak właśnie z takim mostkiem przez całe dekady radziły sobie całe rzesze gitarowych wirtuozów. Wisienką na torcie jest profesjonalny, lekki futerał, co jest standardem serii Prestige. Absolutnie nie ma tu na co narzekać.

BRZMIENIE

Podobnie jest w przypadku odpowiedzi gitary ‘na sucho’ - RG657AHM odzywa się sprężyście, z lekko akustycznym charakterem strun wiolinowych, czuć długie i równe wybrzmiewanie, choć nie można przesadzać z mocnym atakiem – co jest dosyć oczywiste w przypadku obustronnego mostka tremolo. Układ HSS zapewnia odpowiednio szeroki wybór barw czystych i przesterowanych, choć charakter instrumentu zdecydowanie skłania do gry z mocniej rozkręconym gainem. Niemniej bez problemu uzyskamy tu kilka bardzo dobrych barw czystych.

Humbucker DiMarzio Air Norton pod gryfem zapewnia pełną, okrągłą barwę z mającym swój oryginalny charakter, dynamicznym środkiem, generując tłuste dźwięki solowe oraz klarowne, pełne akordy bez dominującego często w humbuckerach basu. Międzypozycja 4 angażująca wewnętrzną cewkę humbuckera i środkowy singiel dodaje jasnej prezencji przy jednocześnie schowanym środku, ładnie sprawdzając się przy rozłożonych akordach czy rytmicznych, wyrazistych biciach. Wewnętrzny singiel wprowadza ostrzejszy środek i perkusyjną górę, a kolejne położenie switcha owocuje jasnym, stratowym wręcz quackiem z muzyczną kompresją mocniej uderzanych dźwięków. Gitara bardzo ładnie odnajduje się przy średnim gainie, szczególnie międzypozycje zyskują tu agresywną, pełną niuansów górę, ‘singiel’ gryfowy ze środkowym wyróżnia dźwięczny, ekspresyjny dół oraz dobrze słyszalna szklistość w tle a położenie 2 switcha dodaje country’owego blasku przy jednocześnie miękkiej kompresji, skłaniającej do dynamicznego wydobycia dźwięku.

Humbucker gryfowy ma znacznie bardziej okrągłą barwę a dzięki specyficznej, perkusyjnej górze oferuje wyjątkową klarowność i oddanie artykulacji. Gitara znakomicie wypada przy high-gainowym ustawieniu wzmacniacza, a jej konstrukcja i ultra wygodny gryf są idealnymi kompanami dla gitarzystów lubiących poganiać nieco po gryfie. Tone Zone w jesionowym opakowaniu wręcz urzeka kleistym środkiem – mamy tu wszystko co potrzebne do nowoczesnych, rockowo-fusionowych barw, sustain czuć pod palcami, pomimo miękkiej góry barwa ma bogate harmoniczne i szybko reaguje na wszelkie zmiany artykulacji i dynamiki, co jest zasługą wyraźnego, ciągnącego środka w stylu wczesnego Dream Theater.

Dół jest odpowiednio dynamiczny i czysty – palm-muting wypada tu znakomicie, więc miłośnicy riffowych przebiegów nie będą na pewno zawiedzeni, a po korekcie bez problemu zagłębimy się w cięższe, progresywne klimaty. Humbucker gryfowy ma specyficzny, lekko nosowy środek, jednak dobrze dopełnia mostkowy Tone Zone, zapewniając przy bardziej okrągłym charakterze czytelne brzmienie z perkusyjną górą, podkreślającą detale w solowych przebiegach.

PODSUMOWANIE

Ibanez RG657AHM-GDF to kolejny, bardzo udany model z olbrzymiej kolekcji kształtów RG, wyróżniający się limitowanym, złotym wykończeniem oraz wygodnym, wirtuozerskim gryfem. Trio pickupów Di- Marzio oferuje szeroką paletę zróżnicowanych barw, świetnie sprawdzających się w stylu nowoczesnego rocka i fusion.

www.meinldistribution.pl

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: jesion
Gryf: Super Wizard HP, 5-częściowy klon/orzech
Podstrunnica: klon Birdseye
Progi: 24 Jumbo
Menzura: 25,5" (648mm)
Radius: 430 mm
Mostek: Edge tremolo
Układ elektryczny: DiMarzio Air Norton (gryf), DiMarzio True Velvet (środek), DiMarzio Tone Zone (mostek), VOLUME, TONE, przełącznik 5-pozycyjny
Wykończenie: Gold, osprzęt złoty
Wyposażenie: Futerał Prestige, zestaw narzędzi Multi-Tool
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
8 166.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
październik 2019
Kup teraz