IBANEZ RGR5220M-TFG

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Piotr Szarna
2019-05-12
IBANEZ - RGR5220M-TFG

Ibanez pomimo zaprezentowanych w zeszłym roku kilkudziesięciu nowych instrumentów nie zwalnia tempa. Rok 2019 obfituje zarówno w modele dołączające do już istniejących linii instrumentów, jak i zupełnie nowe serie gitar, wśród których wymienić można przede wszystkim opracowaną głównie z myślą o metalowych muzykach linię Axion Label, jak również produkowaną w Japonii serię RG5000 Prestige, wypełniającą lukę pomiędzy modelami Prestige i j.custom.

Seria charakteryzuje się zastosowaniem osprzętu i materiałów najwyższej jakości, takich jak przetworniki Fishman Fluence lub Bare Knuckle Brute Force, a dzięki ekskluzywnemu wyposażeniu nowe modele gwarantują nie tylko klasowe brzmienie, ale również przykuwają uwagę wyjątkowym wyglądem. Właśnie z tej rodziny pochodzi testowany RGR5220M-TFG, wyróżniający się intensywnym, zielonym wykończeniem oraz odwróconą główką.

BUDOWA

Ibanez RGR5220M-TFG posiada korpus w klasycznym, nowoczesnym kształcie RG, wykonany z mahoniu afrykańskiego z otoczonym białym bindingiem jesionowym topem, który wykończono satynowym, wyrazistym lakierem Transparent Fluorescent Green, odsłaniającym podłużne słoje jesionowej nakładki. Z tyłu mamy naturalne, transparentne wykończenie w brązowym odcieniu. Dla miłośników niższych strojów w ofercie dostępny jest niemal bliźniaczy, siedmiostrunowy model RGR5227MFX ze stałym mostkiem Gibraltar Standard II-7. Przykręcony 4 śrubami gryf to satynowo wykończona, 5-częściowa konstrukcja Wizard HP składająca się z 3 kawałków klonu przedzielonych 2 paskami ciemnego drewna wenge. Grubość szyjki 17 mm przy I progu i 19 mm przy XII mówią o ponadprzeciętnej wygodzie gry dla lewej dłoni.

Uwagę zwraca podstrunnica z wzorzystego klonu ptasie oczko z białym bindingiem, na której umieszczono przy zaokrąglonej krawędzi okrągłe markery z białej masy perłowej. Towarzyszą im wpasowane na górze luminescencyjne markery boczne świecące w ciemności. Promień nakładki to płaskie 430 mm, a 24 progi Jumbo wykonano ze stali nierdzewnej (Stainless Steel). Mocno wyprofilowane, zaokrąglone łączenie gryfu z korpusem oraz głębokie wcięcie pozwalają na bardzo dobry dostęp do najwyższych partii podstrunnicy. Wykończona identycznie jak korpus, odwrócona główka mieści 6 kluczy Gotoha w jednej linii na dole, a top zdobi mieniące się logo Ibanez Prestige wykonane z masy perłowej. Całość uzupełnia blokada z poprzeczką dociskającą struny oraz czarna zaślepka pręta regulacyjnego. Na pokładzie znalazł się niskoprofilowy, wpuszczony głębiej w korpus mostek tremolo Lo-Pro Edge w wykończeniu cosmo black, z wygodnie wciskanym ramieniem.

Układ elektryczny tworzą ręcznie nawijane, przykręcane bezpośrednio do korpusu, czarne humbuckery Bare Knuckle Brute Force z ceramicznymi magnesami, opracowane pod kątem nowoczesnych prog-metalowych, przesterowanych brzmień. Pickupy sterowane są 3-pozycyjnym przełącznikiem, pokrętłami VOLUME i TONE oraz umieszczonym pomiędzy nimi mini-przełącznikiem rozłączającym cewki – w tym układzie pracują wewnętrzne cewki przetworników. Menzura gitary wynosi klasyczne 25,5” (648 mm), a jak przystało na model Prestige, w komplecie otrzymujemy profesjonalny, czarny futerał z formowanego tworzywa z wytłoczonym logo marki.

WRAŻENIA

Gitara przede wszystkim zwraca uwagę wyrazistym, niemal fluorescencyjnym zielonym wykończeniem odsłaniającym słoje jesionowego topu, jak również odwróconą, tak samo prezentującą się główką. Materiały, wykończenie i spasowanie detali, podobnie jak obróbka progów Prestige Treatment stoją na najwyższym poziomie, do czego zresztą przyzwyczaiły już nas wszystkie instrumenty Ibaneza produkowane w Japonii. W parze idzie tu wyjątkowa wygoda gry, za którą odpowiada gryf Wizard HP – 17 i 19 mm grubości na I i XII progu to parametry wyścigowych profili Ibaneza. Tu dodatkowo zaokrąglona na krawędziach podstrunnica i sam kształt szyjki nie sprawiają wrażenia ‘płaskości’, gryf doskonale układa się w dłoni a płaska podstrunnica z klonu ‘ptasie oczko’ cieszy oko subtelną, ale wyraźnie widoczną fakturą.

Od strony ergonomii mamy tu przez lata dopracowaną całość pod kątem wygody gry, niskoprofilowy, klasyczny mostek tremolo Lo-Pro Edge działa miękko i naturalnie, wzorowo wracając do bazowej pozycji. Od strony komfortu całość dopełnia przyjemna, satynowa powierzchnia gitary oraz niska akcja strun, nie wymagająca żadnych korekt nawet dla wymagających gitarzystów o wirtuozerskich zapędach. Z uwagi na sześć strun i mostek tremolo model RGR5220M grawituje w stronę solowych zagrywek, sprawdzając się oczywiście bez problemu przy riffach, jednak dla miłośników dynamicznych, zwartych partii podkładowych w obniżonym rejestrze do wyboru jest jeszcze siódemka ze stałym mostkiem w identycznym wykończeniu – model RGR5227MFX.

BRZMIENIE

Obecność pickupów Bare Knuckle o nazwie Brute Force sporo mówi o głównym przeznaczeniu instrumentu do mocnego przesterowania, jednak opcja rozłączania cewek na pewno pozwoli poszerzyć zakres stylistyczny uzyskiwanych barw. Na sucho gitarę cechuje wyjątkowa sprężystość połączona z czystym, dynamicznym dołem, którego oddawaną energię wyraźnie czuć po uderzeniu w struny basowe. Całość brzmi jasno i klarownie w wiolinowych partiach, jednocześnie nie mamy żadnego wrażenia metaliczności – dobór drewna i komponentów w półce Prestige skutkuje bardzo dobrym sustainem i wyrównaną głośnością w całym paśmie. Humbuckery Bare Knuckle to zdecydowanie wyższa półka brzmieniowa, a precyzyjnie dobrane do całej konstrukcji pickupy pozwalają na ukazanie pełni walorów instrumentu. Choć ich przeznaczeniem są mocne przestery, więcej niż dobrze sprawdzają się na czystym kanale wzmacniacza. Barwa humbuckerów jest czysta i dynamiczna, z okrągłym środkiem i ciepłą górą w pozycji gryfowej, a dzięki rozłączaniu cewek RGR5220M zaczyna też błyszczeć ‘po jaśniejszej stronie mocy’.

W trzech pozycjach przełącznika uzyskamy dodające wyjątkowej klarowności brzmienie czyste, z wyrazistą, szklankową prezencją, która łączy nowoczesny charakter znany z wielu konstrukcji RG ze szklistym, stratowym wręcz charakterem. Po ustawieniu gainu na crunchowy poziom barwa zyskuje bardzo ładnie odpowiadające na artykulację harmoniczne, pojawia się też dynamiczny palm-muting skłaniający do riffowych zabaw. Przełączenie na pełne humbuckery zaokrągla brzmienie i eksponuje dół, a po przełączeniu się na kanał high-gain słychać wzorowy balans jasnej, bardziej agresywnej góry z pompującym dołem przy palm-mutingu. Montowane w wielu nowoczesnych, rockowo- metalowych modelach Ibaneza pickupy DiMarzio Fusion sprawdzały się znakomicie w mocnych przesterach, Bare Knuckle jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę, łącząc ekspresyjną górę pasma, tłusty, czytelny dół i plastyczny środek, który dzięki mahoniowemu korpusowi jest bardziej miękki, choć nie traci zadziorności nawet na masywnym gainie.

Rozłączanie cewek sprawdza się tu chyba najlepiej spośród testowanych w ostatnich kilkunastu miesiącach, nowoczesnych rockowych gitar, dodatkowo humbuckery są bardzo dobrze zbalansowane i zapewniają niezwykle szerokie spektrum barw, od dynamicznych akordowych cleanów z soczystą, stratową prezencją, przez crunche oddające detale gry, po mocny high-gain, który poradzi sobie zarówno w nowoczesnym prog-rocku, fusion, jak i mocnych, metalowych klimatach.

PODSUMOWANIE

Ibanez RGR5220M to kolejny model japońskiej marki wzorowo łączący bardzo dobre brzmienie, wysokiej klasy materiały i wykonanie z efektownym, oryginalnym designem. Podkreślić należy też, obok wyjątkowej wygody gry, szeroką paletę klasowych barw nie tylko z mocno przesterowanych rejonów, oraz użyteczne brzmienia uzyskiwane dzięki rozłączaniu cewek pickupów, co świadczy o ich wzorowym zaprojektowaniu i dopasowaniu do instrumentu.

www.meinldistribution.pl

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: mahoń afrykański
Top: jesion
Gryf: 5-częściowy klon/wenge
Podstrunnica: klon „ptasie oczko”
Radius: 430 mm
Progi: 24 Jumbo ze stali nierdzewnej (Stainless Steel)
Mostek: Lo-Pro Edge
Menzura: 25,5” (648 mm)
Układ elektryczny: 2 x ceramiczne Bare Knuckle Brute Force (gryf i mostek), 3-pozycyjny przełącznik, 1 x VOLUME, 1 x TONE, 1 x mini switch rozłączający cewki
Wykończenie: Transparent Fluorescent Green
Wyposażenie: Futerał Ibanez Prestige, zestaw narzędzi Multitool
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
8 596.00 zł
Dystrybutor