IBANEZ BTB1805-NTL Premium

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2019-12-06
IBANEZ - BTB1805-NTL Premium

Tempo wprowadzania do oferty firmy Ibanez nowych modeli gitar basowych jest tak duże, że coraz trudniej nadążyć za kolejnymi premierami instrumentów. Mimo to nie sposób pominąć nowego basu z serii BTB, który zwraca uwagę wyjątkowo efektownym wykończeniem.

Ibanez BTB1805-NTL Premium, bo o nim mowa, może się pochwalić nie tylko atrakcyjnym wyglądem, lecz również ciekawą budową. Mamy tu bowiem gryf sklejony z aż dziewięciu kawałków drewna (są to: wenge, bubinga i klon), 3-pasmowy korektor z układem umożliwiającym wybór zakresu pasma środkowego, a także zestaw pickupów marki Aguilar.

BUDOWA

Korpus instrumentu wykonano z jesionu i uzupełniono wyjątkowo grubą warstwą palisandru, który pełni tu rolę nie tyle płyty wierzchniej, ale bardziej części konstrukcyjnej korpusu. Całość wyfrezowano w taki sposób, aby obydwa kontrastujące ze sobą kawałki drewna zostały ładnie wyeksponowane. Korpus posiada wyraźnie wydłużony kształt z głębokimi wycięciami, które sprawiają, że całość nabiera smukłego charakteru. Poza tym pogłębiony dolny cutaway pozwala na lepszy dostęp do najwyższych pozycji, co z pewnością docenią basiści lubiący grać solówki. Tak jak już wspominaliśmy na początku, gryf zbudowano z dziewięciu kawałków drewna (wenge, bubinga oraz klon) i uzupełniono podstrunnicą z palisandru. Znajdziemy na niej 24 progi, których wyprofilowanie i wykończenie stoi na najwyższym poziomie. Menzura instrumentu wynosi 35”, natomiast szerokość siodełka to 47 mm.

Gitara posiada konstrukcję monolityczną typu neck-through-body, dzięki czemu gryf przechodzi w blok centralny sięgający aż do podstawy korpusu. Poza wzmocnioną konstrukcją oraz lepszym przenoszeniem drgań strun, rozwiązanie to sprawiło, że gitara przykuwa uwagę jasnym blokiem klonu znajdującym się w samym środku gryfu i – co za tym idzie – bloku centralnego. Waga instrumentu wynosi 4,4 kg. Na główce zamontowano pięć pozłacanych kluczy marki Gotoh, natomiast za mocowanie strun odpowiada mostek Ibanez Monorail, który jest tak naprawdę zestawem elementów, z których każdy odpowiada za jedną strunę. Z tego względu konstrukcja ta znalazła zastosowanie głównie w instrumentach o zmiennej skali.

Na układ elektryczny składa się aktywny preamp wraz z 3-pasmowym korektorem uzupełnionym układem do wyboru zakresu częstotliwości środkowych. Sercem układu jest para przetworników marki Aguilar. W zestawie z instrumentem otrzymujemy wzmacniany gig-bag.

BRZMIENIE

Bas tego typu, czyli o konstrukcji typu neck-through-body, do tego zbudowany z kawałków drewna różnych gatunków, jest bardzo zależny od kombinacji użytego do jego budowy drewna. To proporcje poszczególnych składników nadają mu odpowiedni charakter brzmieniowy. Nie inaczej jest w tym przypadku. Po zagraniu kilku dźwięków bez podłączenia do wzmacniacza uzyskujemy przyjemne w odbiorze, miękkie brzmienie oraz imponujący sustain. Po nagłośnieniu bas świetnie radzi sobie ze środkowym pasmem, dlatego można powiedzieć, że Ibanez umiejętnie dobrał gatunki drewna do jego budowy. Sprawnie działający układ korekcji pozwala na kształtowanie barwy w szerokim zakresie. Szczególnie ciekawie prezentuje się możliwość wyboru zakresu środkowych częstotliwości spośród wartości 250, 450 i 700 Hz.

PODSUMOWANIE

BTB1805 może się pochwalić dość atrakcyjnie skalkulowaną ceną, oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę jakość materiałów i osprzętu. Prezentowany bas oferuje klasowe brzmienie, które z pewnością docenią basiści poszukujący rasowo brzmiącego instrumentu o dużych możliwościach.

www.meinldistribution.pl

 

wykończenie: naturalne
konstrukcja: neck-joint, through-neck
korpus: jesion
płyta wierzchnia: palisander
gryf: 9-częściowy (wenge, bubinga, klon)
podstrunnica: palisander
progi: 24
menzura: 35”
szerokość siodełka: 47 mm
układ elektryczny: 2x przetworniki Aguilar DCB, VOLUME, PICKUP PAN, BASS, MIDDLE, TREBLE, EQ BYPASS, 3-pozycyjny przełącznik zakresu pasma środkowego, aktywny preamp z korektorem 3-pasmowym marki Ibanez
mostek: Ibanez Monorail
klucze: Gotoh
osprzęt: pozłacany
wyposażenie: pokrowiec
waga: 4,4 kg
kraj produkcji: Indonezja
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5.5
Cena
5 599.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
wrzesień 2019
Kup teraz