IBANEZ GIO GRX20Z

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2015-11-27
IBANEZ - GIO GRX20Z

GIO to seria gitar i basów Ibaneza klasy ekonomicznej, które w założeniu mają być instrumentami dla początkujących i średnio zaawansowanych muzyków.

Nie rujnując kieszeni mają zapewnić to, co jest niezbędne do nauki gry i pierwszych występów. Są one produkowane w wielu odmianach, nawiązując do popularnych serii, stąd też oznaczenia, np. GAX, GSA, czy GRG. Gitary GRX nawiązują do serii RG, a zasadniczą różnicą jaką można zauważyć jest inna ilość progów - 22 w GRX, 24 w GRG i RG. GRX20 to najtańszy model dostępny w czterech wersjach kolorystycznych.

Korpus wykonany z topoli pokrywa warstwa granatowego lakieru o wdzięcznej nazwie Jewel Blue. Klonowy gryf z palisandrową podstrunnicą ma profil niezwykle podobny do serii RG. Jego podstawowe wymiary to 20 mm grubości przy I progu i 22 mm przy XII. Szerokość palisandrowej podstrunnicy, na którą nabito 22 progi w rozmiarze medium wynosi 42 mm przy siodełku główki i 56 mm na przeciwległym końcu. Promień jej łuku to dobrze znany wymiar 400 mm, podobnie jak długość menzury w standardzie 25,5 cala.

Główka o kształcie zaczerpniętym z modeli RG, w odróżnieniu od pierwowzoru nie jest odchylona do tyłu, a równoległa do podstrunnicy. Aby utrzymać prawidłowy kąt przegięcia strun na siodełku zastosowano dwa proste dociski przykręcone powyżej śruby regulacji gryfu. Klucze to dość ascetyczne w zewnętrznej formie przekładnie olejowe. Mostek wyposażony został w jednostronny wibrator o bardzo prostej konstrukcji, przykręcony do korpusu sześcioma śrubami umiejscowionymi równolegle po trzy. Z tyłu pod płytką mieści się belka kotwicząca sprężyny.

Dwa humbuckery Ibanez Infinity R z magnesami ceramicznymi zamontowano na czarnej płytce, podobnie jak pozostałe elementy układu elektrycznego. Kontrolę brzmienia umożliwia trójpozycyjny przełącznik przystawek oraz pojedyncza regulacja głośności i barwy. Gniazdo wyjściowe umieszczono w boku korpusu na niewielkiej metalowej płytce przykręconej dwoma wkrętami.

Testowany egzemplarz pozytywnie zaskakuje jakością wykonania i dbałością o szczegóły konstrukcyjne. Widać, że marka Ibanez zobowiązuje, bo gitara, choć niewiele droższa od chińskich wyrobów o enigmatycznie brzmiących nazwach marek, jest w przeciwieństwie do nich wykonana bez zarzutu. Nie posiada wad konstrukcyjnych, jest starannie wykończona, o czym świadczy chociażby wykończenie końcówek progów. Jedynie podstrunnica sprawia wrażenie nieco suchej. Gryf ma profil podobny do cenionego standardu RG - jest spłaszczony i umożliwia szybkę, wygodną grę. Klucze pracują prawidłowo, a jedyne zastrzeżenia można mieć do działania mostka tremolo, który przy mocniejszych odchyleniach posiada tendencję do rozstrajania, co akurat w tej klasie cenowej nie jest niczym nadzwyczajnym.

Gitara jest stosunkowo lekka i na tyle wygodna, że zamykając oczy i nie myśląc o jej cenie można odnieść wrażenie, że gra się na instrumencie o klasę droższym. Przetworniki dają wyraźne i szerokie pasmowo brzmienie z wystarczającą dozą selektywności, by nawet na mocnym przesterze utrzymać czytelność ostrych riffów granych na przetworniku przy mostku i krągłość dźwięku melodii granych za pomocą przetwornika przy gryfie. Na czystym kanale wysokiej klasy wzmacniacza mogą one zabrzmieć nieco amatorsko, jednak jak na klasę cenową prezentują ze wszech miar poprawne brzmienie. GRX20Z ma wszystkie cechy potrzebne do rozpoczęcia przygody z muzyką - jest wygodna, dobrze wygląda a młody adept usłyszy to, co powinien podczas ćwiczeń.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: topola
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 22 Medium
Układ elektryczny: Infinity R × 2,
VOLUME, TONE, przełącznik 3-pozycyjny
Mostek: FAT-6 tremolo
Klucze: olejowe
Wykończenie: Jewel Blue


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor