Ibanez JGM10 - nowa sygnatura Jona Gomma

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Ibanez JGM10 - nowa sygnatura Jona Gomma

Jon Gomm, który we wrześniu 2020 roku oficjalnie dołączył do grona artystów marki Ibanez, może już pochwalić się pierwszym sygnowanym modelem - JGM10.

Renomowany brytyjski gitarzysta, znany ze swojego perkusyjnego stylu fingerstyle, przypomniał o sobie po siedmiu latach wydanym w październiku 2020 roku albumem "The Faintest Idea." Po wielu latach działalności Gomma jako artysta niezależny, krążek ukazał się pod szyldem wytwórni Kscope, a jego premiera zbiegła się z oficjalnym nawiązaniem współpracy z Ibanezem. W promującym płytę teledysku do utworu "Cocoon" Gomm wystąpił wraz z prototypem sygnowanego, elektro-akustycznego modelu JGM10, który teraz jest jedną z nowości japońskiej firmy na 2021 rok.

 

Ibanez JGM10 BSN cechuje się asymetrycznym korpusem jumbo, a oznaczenie BSN nawiązuje do jego czarnego wykończenia - satynowego topu oraz boków i tylnej płyty w wersji Natural High Gloss. Lity top ze świerku sitka wzmacnia świerkowe, zmodyfikowane ożebrowanie X-M Bracing, a drewno wykorzystane do budowy topu i ożebrowania zostało poddanego termicznemu procesowi starzenia i suszenia Thermo Aged. Lite boki i tył instrumentu wykonano z drewna Pau Ferro.

Gryf o customowym profilu JGM zbudowano z pięciu kawałków mahoniu afrykańskiego i Pau Ferro, a podstrunnica i mostek z hebanu Macassar, który posłużył również do wykonania zaokrąglonego bindingu topu. Znajdziemy tu ponadto drewniane ożyłkowanie topu oraz customowo zaprojektowaną rozetę. Gitara posiada 20 progów, boczne znaczniki pozycji Luminlay, siodełka z kości oraz chromowane klucze Die-cast o przełożeniu 18:1. Menzura JGM10 wynosi 655 mm (25,75"), promień podstrunnicy 400 mm, a szerokość siodełka 45 mm.

Elektronika obejmuje preamp Fishman PowerTap Earth Blend oraz unowocześnioną, debiutującą w grudniu 2020 roku, najnowszą wersję mocowanego w otworze rezonansowym i wyposażonego w mikrofon aktywnego przetwornika Fishman Rare Earth Mic Blend. Oferuje on ciepłe i pełne brzmienie humbuckera, a jego magnes neodymowy odpowiada za właściwy balans strun i klarowność brzmienia. Fishman Rare Earth Mic Blend posiada pokrętło Blend, umożliwiające płynną regulację balansu głośności między sygnałem z przetwornika i mikrofonu (proporcje 50/50 w ustawieniu środkowym, przekręcanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara zwiększa głośność mikrofonu do maksymalnego poziomu, przekręcanie w drugą stronę zwiększa głośność przetwornika). Nowością jest przełącznik Bass pozwalający na kontrolę najniższego pasma częstotliwości mikrofonu. Układ uzupełnia podwójne gniazdo wyjściowe - 1 stereo/mono i 1 mono.

 

https://www.ibanez.com/