IBANEZ GIO GRX20W

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2016-01-05
IBANEZ - GIO GRX20W

Szeroka oferta Ibaneza obejmuje instrumenty z różnych półek cenowych.

Dla młodych adeptów sztuki muzycznej, najczęściej o niezbyt zasobnej kieszeni, przeznaczono instrumenty serii GIO obejmującej modele różnych rodzajów (np. GRG, GRX, GSA, GAX). GRX20W to model wzorowany na instrumentach serii RG, a zasadnicze różnice między nimi można łatwo zauważyć: GRX ma 22 progi zamiast 24 oraz prosty jednostronny mostek vibrato zamiast konstrukcji typu Floyd Rose. Gitara jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych - cieniowanej przypalance i z białym korpusem.

Gryf wykonany z klonu ma profil mocno zbliżony do szyjki znanej z modeli RG - jego grubość mierzona przy I progu wynosi 20 mm, przy XII - 22 mm. Palisandrowa podstrunnica o promieniu 400 mm ma 42 mm szerokości przy siodełku główki, na drugim końcu ten wymiar wynosi 56 mm. Menzura to dobrze znany rozmiar 25,5 cala. Bliższe przyjrzenie się instrumentowi wykazuje jeszcze jedną cechę różniącą GRX od RG - główka w przedstawionym instrumencie jest równoległa do korpusu, a nie odchylona do tyłu jak ma to miejsce w modelach RG.

Za odpowiedni kąt przegięcia strun odpowiadają elementy dociskające, tzw. "drzewka", przykręcone do główki, z tyłu uzbrojonej w zamknięte klucze olejowe. Mostek z jednostronnym wibratorem jest przykręcony do korpusu za pomocą sześciu wkrętów ustawionych pomiędzy strunami, a nie równo pod nimi, jak w większości tego typu konstrukcji. Sprężyny mostka w tylnej części korpusu wykonanego z topoli maskuje plastikowa płytka. Układ elektryczny tworzą dwa humbuckery Ibanez Infinity R z magnesami ceramicznymi w białych obudowach, jak pozostałe elementy zamontowane na białym pickguardzie - potencjometry głośności i barwy oraz trójpozycyjny przełącznik przystawek.

W klasie cenowej poniżej 1000 zł jest ogromna ilość instrumentów nadających się do grania szeroko rozumianego rock and rolla, jednak tym, co wyróżnia GRX20W spośród dziesiątek innych modeli jest pewna konsekwencja, która przejawia się w dobrym wykonaniu tych gitar. To z kolei przekłada się na komfort gry - spłaszczony gryf i świetnie dopracowany anatomicznie lekki korpus nie męczą podczas ćwiczenia. Estetyka utrzymana w klasycznym kanonie i z dbałością o wykończenie detali również potwierdza, że mamy do czynienia z pełnowartościowym instrumentem, a nie wyrobem będącym jego podróbką. Poszczególne elementy są prawidłowo dopasowane i połączone, progi starannie nabite i oszlifowane.

Jedyne zastrzeżenia można mieć do pracy mostka tremolo, który w gitarach klasy ekonomicznej nie pozwala na intensywne odchylanie, czego skutkiem jest utrata prawidłowego stroju. Za to trudno krytykować klucze, które pracują bez zarzutu. Ogólny komfort użytkowania wydaje się wychodzić ponad klasę cenową instrumentu. Dwa humbuckery dają trzy barwy podstawowe sprawdzające się zarówno na brzmieniu czystym, jak przesterowanym z wystarczającą selektywnością i prawidłowym wyważeniem pasm.

Gitara utrzymuje czytelność na przesterze, a podłączona do przyzwoitego wzmacniacza zdaje egzamin na piątkę - słychać wszystko, co powinien usłyszeć przyszły wirtuoz. Przy gryfie uzyskujemy dość okrągłe i miękkie brzmienie, przy mostku ostrzejszą barwę sprawdzającą się w energetycznych riffach i mocnych solówkach. Podsumowując, GRX20W to dobry instrument utrzymany wzorniczo w klasycznym kanonie. Można go określić jako ogólnorozwojowy - sprawdzi się w bluesie, rocku oraz ich lżejszych i mocniejszych odmianach tych dwóch podstawowych gatunków.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: topola
Gryf: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 22 Medium
Układ elektryczny: Infinity R × 2,
VOLUME, TONE, przełącznik 3-pozycyjny
Mostek: FAT-6 tremolo
Klucze: olejowe
Wykończenie: sunburst


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor