IBANEZ GWB35

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2016-03-14
IBANEZ - GWB35

Gary Willis to amerykański basista znany przede wszystkim z grającego fusion zespołu Tribal Tech, który założył wraz ze Scottem Hendersonem.

Jako sideman współpracował z takimi muzykami jak chociażby Dennis Chambers, Wayne Shorter czy Allan Holdsworth, wydał kilka płyt solowych, jest również autorem czterech podręczników dla basistów. Gary Willis, korzystając z rampy pod strunami zapobiegającej zbyt głębokiemu wpadaniu palców między struny, wypracował unikalną technikę prawej ręki i uzyskał rozpoznawalne brzmienie z wyraźnym, perkusyjnym atakiem, mimo rozluźnienia dłoni.

Jako endorser marki Ibanez szczyci się obecnie trzema sygnowanymi pięciostrunowymi gitarami basowymi - bezprogowymi GW1005 (ręcznie wykonywany w Japonii, z naturalnym wykończeniem), GWB35, a także nowym progowym modelem GWB35FD. Wcześniej produkowane były podobne instrumenty: GWB1, GWB2, GWB105.

Korpus wykonany z drewna lipowego przypomina instrumenty z serii Ibanez SR, jednak różni się od nich drobnymi detalami, jak kształt rogów, głębokość wcięć, czy zastosowanie dwóch kołków do zaczepienia paska na dole zamiast jednego. Gryf został sklejony z trzech listew klonowych i przykręcony do korpusu czterema asymetrycznie ustawionymi wkrętami w tulejach. Podstrunnica z hebanu o promieniu 305 mm w miejscach progów posiada jasne znaczniki, a kropki przy krawędzi wskazują pozycje w obrębie dwóch oktaw na każdej strunie. Grubość szyjki w I pozycji wynosi 19 mm, w połowie menzury 21 mm. Szerokość podstrunnicy wzrasta od 45 przy siodełku główki do 68 mm na końcu. Czarny front główki zdobi reprodukcja autografu G. Willisa. Kształt motylków kluczy olejowych jest niespotykany - zamiast zwykłego płaskiego uchwytu zastosowano pokrętła w przekroju przypominające trójramienną gwiazdę, choć patrząc z przodu nie od razu można to zauważyć.

Most to dość prosta konstrukcja z odlewaną podstawą i siodełkami na których rozstaw strun wynosi 16,5 mm. Szczeliny w dolnej części mostu umożliwiają szybką wymianę strun bez przewlekania całej długości przez otwór. Między końcem podstrunnicy a przetwornikiem za pomocą czterech wkrętów zamontowano delikatnie profilowaną drewnianą rampę. Układ elektryczny tworzy pasywny przetwornik SFR-GWB oraz przedwzmacniacz EQB-GWII z dwupasmową korekcją na podwójnym współosiowym potencjometrze.

GWB35 to tańsza wersja instrumentu sygnowanego przez mistrza basu bezprogowego, mająca oczywiście dokładnie te same wymiary i podobne wyposażenie. Jej standard wykonania w odniesieniu do ceny pozostaje w korzystnej proporcji, choć czarne matowe wykończenie wygląda nieco przygnębiająco. Ergonomia instrumentu i wygoda gry jest porównywalna z serią SR Ibaneza. Smukły, spłaszczony gryf zapewnia wysoki poziom komfortu gry, umożliwia swobodne ułożenie lewej ręki i uzyskanie miękkiego, okrągłego wibrata - oczywiście wzdłuż strun, a nie w poprzek jak ma to miejsce w basach progowych.

Rampa pod strunami od osoby, która nigdy wcześniej nie używała instrumentu z tym elementem może wymagać przyzwyczajenia, jednak szybko okazuje się, że jest to znakomity wynalazek umożliwiający nie tylko lepsze opanowanie dynamiki, ale przede wszystkim pozwalający osiągnąć wyższe tempa gry przy precyzyjnie kontrolowanym ataku. Bas brzmi sprężyście, wystarczająco ciepło i klarownie; jest wrażliwy na artykulację i gwarantuje szeroką gamę barw od ciepłego pomruku do funkowych, perkusyjnych dźwięków z podkreśloną górą pasma. Brzmienie nie zamula się i jest łatwe w kontroli, utrzymując selektywność w dwudźwiękach. Mimo obecności podpisu Gary Willisa na główce, nie jest to instrument wyłącznie do grania fusion - bez problemów sprawdzi się w różnorodnych gatunkach.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: lipa
Gryf: klon
Podstrunnica: heban
Mostek: standard
Menzura: 864 mm - 34"
Układ elektryczny: przetwornik SFR-
-GWB, preamp EQB-GWII, VOLUME,
BASS, TREBLE
Klucze: olejowe
Wykończenie: Black Flat


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor