IBANEZ Prestige RG2228

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2012-10-08
IBANEZ - Prestige RG2228

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się gatunek muzyczny spod znaku djent, w którym progresywne metalowe riffy potężnie brzmią w obniżonych strojach gitar takich zespołów, jak Meshuggah czy Periphery.

Pojawienie się gitar 8-strunowych idealnie wpasowuje się w ten nurt, a kultowym już zespołem stał się Animals As Leaders z genialnym Tosinem Abasi, w którego rękach wielokrotnie można było zobaczyć testowany model Ibaneza RG2228. Należąca do serii Prestige gitara zaprezentowana została na targach NAMM w 2007 roku i jest pierwszą seryjnie produkowaną gitarą 8-strunową na świecie.

Budowa


Produkowana w Japonii seria RG Prestige przyzwyczaiła już gitarzystów do wysokiej klasy materiałów i najwyższej jakości wykończenia. Korpus RG2228 wykonany jest z lekkiego drewna lipowego i ma klasyczny kształt modeli RG. Wykończenie o wysokim połysku w kolorze Galaxy Black, który przechodzi - w zależności od padającego światła - od ciemnej szarości do głębokiej czerni mieniącej się tysiącami "brokatowych" drobinek. Z tyłu nie znajdziemy oddzielnej komory baterii zasilającej aktywne pickupy, która w tym wypadku umieszczona jest nieco po macoszemu razem z elementami układu elektrycznego.

Gryf instrumentu to okazały 5-częściowy Wizard-8 Prestige o 27-calowej (685,8 mm) skali. Trzy kawałki klonu przedzielone są tu dwoma częściami ciemnego, twardego drewna wenge, co zapewnia odpowiednią stabilność i wytrzymałość szyjki. Dodatkowo gryf zabezpieczony jest specjalnie wzmocnionymi prętami regulacyjnymi, o czym informuje nas nazwa KTS Titanium znajdująca się na naklejce z tyłu główki. Na siodełku szyjka ma szerokość 54 mm i 78 mm na ostatnim progu. Grubość 20 i 21,5 mm, odpowiednio dla pierwszego i dwunastego progu, w połączeniu z promieniem podstrunnicy 16,92" (430 mm) - to parametry zapewniające wysoki komfort gry, z którego znane są cienkie i płaskie gryfy Wizard. Na palisandrowej podstrunnicy z okrągłymi perłowymi znacznikami nabito 24 wzorowo oszlifowane progi typu Jumbo, a cały gryf przykręcony jest do korpusu za pomocą czterech śrub.

Wykończona czarnym lakierem główka ozdobiona jest perłowym logo Ibanez Prestige. Po obu stronach, w układzie 4+4, umieszczone są płynnie działające klucze renomowanej marki Gotoh, a blokada strun, znana z ruchomych mostków tremolo, zabezpiecza przed jakimkolwiek rozstrojeniem instrumentu. Stały mostek Fixed Edge III-8 wygląda bardzo okazale i od razu wzbudza zaufanie. Na pierwszy rzut oka można pomylić go z niskoprofilowymi mostkami Floyd Rose. Osiem mikrostroików pozwala na precyzyjne i łatwe dostrojenie gitary, a pozycję mostka osadzonego na dwóch bolcach stabilizuje dodatkowo mniejsza śruba umieszczona z tyłu przy stroikach. Rozwiązanie to zapewnia dodatkowo jeszcze lepszy sustain i przeniesienie wibracji strun na korpus. Wysokość mostka może być regulowana za pomocą wszystkich trzech śrub, każde siodełko ma też możliwość oddzielnej regulacji menzury.

Sercem układu elektrycznego są dwa aktywne humbuckery EMG-808. Oparte na magnesach AlNiCo przetworniki są odpowiednikami mniejszych modeli EMG-85 i dysponują mocnym, ale nie przesadzonym poziomem wyjściowym. Całością steruje układ aktywnej elektroniki z 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz z potencjometrami głośności i tonów. W pozycji środkowej przełącznika oba humbuckery pracują razem połączone równolegle. Ibanez Prestige RG2228 dostarczany jest w profesjonalnym, bardzo ciekawie wyglądającym futerale, który pokryty jest czarnym obiciem z wytłoczeniami przypominającymi skórę krokodyla. Na rogu case’a znajduje się też wypukłe, metalowe logo producenta. Standardowo dla serii Prestige otrzymujemy bardzo praktyczny i przydatny zestaw kluczyków regulacyjnych Ibanez Multi Tool.

Wrażenia


Przy pierwszym spotkaniu z 8-strunową gitarą Ibaneza uwagę przykuwa oczywiście liczba strun i stosunkowo szeroki gryf, który dzięki niewielkiej grubości jest zaskakująco wygodny. Niska akcja strun pozwala na komfortową grę legato, chociaż przy menzurze wynoszącej 27" bending jest już nieco trudniejszy. Wykonany w Japonii instrument jest bardzo precyzyjnie wykończony. Szlif progów, spasowanie elementów i jakość osprzętu stoją tu na najwyższym poziomie, co jest zresztą wizytówką serii Prestige. Bardzo dobrze wyprofilowane połączenie gryfu z korpusem i głębokie wcięcie zapewniają bezproblemowy dostęp do najwyższych pozycji na podstrunnicy. Wprawdzie 7-strunówki to pełnoprawne gitary rozbudowane o niższą strunę, ale tutaj mamy do czynienia z całkiem nowym instrumentem. Dwie dolne struny znacznie zaburzają lokalizację standardowej struny E6 oraz podejście do gry od strony harmonicznej. Pewne problemy z mocniejszym atakiem kostki sprawia fabryczne strojenie gitary o pół tonu w dół (1D#, 2A#, 3F#, 4C#, 5G#, 6D#, 7A#, 8F). Zastosowany komplet .009-.068" jest trochę za cienki. Po przestrojeniu o pół tonu w górę jest już lepiej, ale najniższa struna jest jeszcze zbyt luźna przy mocniejszym uderzaniu, co ma też wpływ na intonację i nieco ograniczoną dynamikę.

Niskoprofilowy mostek Edge III prezentuje się nowocześnie i zapewnia ponadprzeciętny komfort dla prawej dłoni, chociaż niewątpliwie osiem strun stanowi niemałe wyzwanie, szczególnie jeśli chodzi o selektywne wytłumienie strun podczas gry. Na uwagę zasługuje też ciekawy lakier Galaxy Black przełamujący dosyć nudną, standardową czerń mieniącymi się delikatnie w tle biało-srebrnymi drobinkami. Klasowym dopełnieniem jest pięknie prezentujący się, dopasowany do instrumentu futerał, który ma bardzo ciekawe, wspomniane wcześniej, "krokodylowe" obicie.

Brzmienie


Ibanez Prestige RG2228 dzięki dodanym dwóm strunom wydaje się być stworzony dla superciężkich, metalowych riffów granych w bardzo niskich rejestrach. Jednak osiem strun otwiera całkiem nowe możliwości również dla czystych barw akordowych. Aktywne przetworniki może lekko spłaszczają brzmienie solowe, jednak tu brzmią bardzo selektywnie i mają rozpoznawalny charakter w każdej pozycji przełącznika. Przy gryfie, po lekkim skręceniu gałki tonów, możemy zbliżyć się do okrągłych barw jazzowych, a humbucker przy mostku jest bardzo dynamiczny i pięknie przenosi szerokie spektrum tonalne. Brzmienie jest selektywne, a dolne struny po spędzeniu z instrumentem trochę czasu inspirują do poszukiwania nowych rozwiązań i współbrzmień. W zasadzie po odpowiednim ustawieniu możemy pobawić się nawet w pełnoprawnego gitarzystę basowego.

Trochę brakowało mi głośności przy grze czystą barwą na najwyższych progach, ale tu możemy sobie poradzić poprzez włączenie lekkiego kompresora. W pozycji środkowej przełącznika znajdziemy ciepłe i jednocześnie ładnie przebijające się brzmienia funkowe. Połączenie przetworników z lipowym korpusem owocuje nieco ciemniejszym brzmieniem, co słyszalne jest też na kanale przesterowanym wzmacniacza. Sound na pickupie przy mostku ma naprawdę niezłego kopa bez słyszalnej jazgotliwej góry, a po przełączeniu na skrajny pickup gryfowy otrzymujemy pełny, śpiewny przester solowy. Wyczuwalny jest, charakterystyczny dla EMG, twardszy kontur w środku pasma, który zapewnia mocny atak i klarowność brzmienia. Siódma struna daje sporo zabawy z ciężkimi riffami, jednak ósma może sprawiać pewne problemy z intonacją czy dynamiką przy mocniejszym ataku.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wstawienie grubszego rozmiaru najniższej struny, jednak po pewnym czasie daje się ją okiełznać. Po rozkręceniu wzmacniacza podpiętego do dużej paczki dźwięk jest potężny, a bas przy trącaniu niskiej struny #F (lub tym bardziej F) wypełnia całe pomieszczenie. RG2228 wymaga na pewno opanowania, ale fani ultraniskich strojów i ciężko brzmiących riffów już na starcie pokochają ten instrument.

Podsumowanie


Gitarzyści sięgający po 8-strunowy, raczej rzadki i egzotyczny instrument, z pewnością wiedzą, czego chcą, choć niekoniecznie muszą wiedzieć, co robią. Opanowanie tego monstrum może zająć nawet kilka miesięcy pracy. Ibanez Prestige RG2228 to nowatorska, precyzyjnie wykonana i bardzo dobrze brzmiąca gitara budząca swymi ośmioma strunami prawdziwy respekt. Rekompensatą za wysiłek i pieniądze włożone w ten instrument będzie muzyczny rozwój właściciela oraz nierzadko zadziwione spojrzenia słuchaczy wywołane zarówno wyglądem, jak i potężnym brzmieniem riffów zagranych na najniższych strunach.


konstrukcja: bolt-on
korpus: lipa
gryf: 5-częściowy Wizard klon/wenge
podstrunnica: palisander
promień podstrunnicy: 16,92" (430 mm)
progi: 24, jumbo
menzura: 27" (685,8 mm)
mostek: stały Ibanez Fixed Edge III -8
klucze: Gotoh
układ elektryczny: 2x EMG-808 (gryf i mostek),
przełącznik 3-pozycyjny, 1x VOLUME, 1x TONE
wykończenie: wysoki połysk w kolorze Galaxy Black
wyposażenie: sztywny futerał Ibanez, zestaw narzędzi
regulacyjnych Ibanez Mutli Tool Hex Wrench
Piotr Szarna

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor