IBANEZ SR5000

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2016-01-11
IBANEZ - SR5000

Model SR5000 wraz z wersjami 5 i 6-strunowymi SR5005, SR5006 to instrumenty klasy Prestige wytwarzane w japońskiej manufakturze Ibaneza.

Gryf o profilu Atlas-4 HP składa się z pięciu naprzemiennie ułożonych warstw wenge i bubinga. Jest on połączony z korpusem za pomocą czterech niesymetrycznie rozmieszczonych śrub w tulejach. Pręt napinający to element marki KTS Titanium - producenta ekskluzywnego osprzętu i części gitarowych. Śruba do regulacji jego naprężenia jest zamontowana od strony korpusu - stąd widoczne wyfrezowanie. Grubość szyjki wynosi 19,5 mm przy I progu, 22,5 mm przy XII.

Korpus to połączenie mahoniu w środkowej części i ozdobne forniry z wenge z przodu i z tyłu z dodatkowymi cienkimi przekładkami. Z tego samego drewna wykonano również podstrunnicę mieszczącą 24 progi w rozmiarze medium oznaczone elipsowatymi markerami z masy perłowej. Jej szerokość rośnie od 38 mm przy siodełku główki typu Graph Tech, do 60 mm przy ostatnim progu; promień łuku wynosi 305 mm. Klucze to tradycyjnie w tej serii zamknięte przekładnie olejowe, jednak w tym przypadku marki Gotoh z wykończeniem w złotym kolorze. Ten sam kolor ma również mostek, który tworzą oddzielne dla każdej struny moduły Mono-rail V z rozstawem strun 19 mm.

W układzie elektrycznym wykorzystano dwa pasywne przetworniki Bartolini Custom, których stabilność gwarantuje montaż za pomocą trzech wkrętów w każdym. Przedwzmacniacz to moduł Ibanez Custom z trójpasmową korekcją i przełącznikiem częstotliwości środkowej w pasmach 250 / 450 / 700 Hz umieszczonym obok potencjometru TREBLE, który działa jako pasywny filtr barwy po wyłączeniu układu drugim mikroprzełącznikiem umieszczonym obok potencjometru balansu między przystawkami.

Wykończenie całej gitary wykonano metodą olejową - zamiast stosowanych powszechnie powłok lakierniczych zastosowano olej wcierany w drewno, impregnujący je, ale nie tłumiący naturalnego rezonansu. Oczywiście podczas eksploatacji należy pamiętać o okresowej konserwacji instrumentu. Gniazdo umieszczono w zagłębieniu korpusu pod takim kątem, by łatwo przełożyć kabel za paskiem. W komplecie dołączony jest futerał typu hardshell case - walizkowy, z tłoczonymi sztywnymi powłokami, zamykany na trzy zamki.

Motylki kluczy są lekko pochylone ku dołowi, co ułatwia chwytanie i strojenie. Przetworniki mają specyficzne obudowy z gumowanego plastiku, dzięki czemu kciuk prawej ręki ma pewne podparcie i nie ześlizguje się podczas gry. Wadą jest jednak możliwość ich łatwego zarysowania przy graniu kostką. Pod względem manualnym nie ma wątpliwości co do klasy instrumentu - zarówno jakość wykonania, jak olejowe wykończenie świadczą o ilości pracy włożonej w każdy egzemplarz oraz kunszcie japońskich lutników.

Charakterystyczny dla Ibaneza mostek typu Mono-rail dzięki rozdzielonym modułom zapewnia bardzo dobrą czytelność i selektywność dźwięku poszczególnych strun. Niezwykle wygodny, wręcz wyścigowy gryf pewnie i komfortowo leży w dłoni. Obły korpus idealnie dopasowuje się do tułowia, oczy cieszy pieczołowite wykończenie wszystkich szczegółów i atrakcyjne zestawienie egzotycznych gatunków drewna.

Pod względem brzmienia gitara dysponuje lekko stonowaną barwą z mocnym, szybkim i precyzyjnym atakiem. Dół jest mocno osadzony i nieco twardy, środek wyważony i ciepły, góra precyzyjna, jednak nie przesadzona. Możliwości przetworników i korekcji pozwalają na uzyskanie bardzo szerokiej palety brzmień - instrument ma wszystko, czego spodziewamy się po klasie profesjonalnej.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: mahoń, wenge
Gryf: wenge, bubinga
Podstrunnica: wenge
Progi: 24 Medium
Układ elektryczny: Bartolini Custom
× 2, VOLUME, BALANCE, BASS,
MIDDLE, TREBLE, EQ OFF, MID FREQ
SELECTOR
Mostek: Mono-rail V
Klucze: olejowe
Wykończenie: olejowe


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6
Dystrybutor