Ibanez JIVAX i JIVAJR Nity Strauss

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Ibanez JIVAX i JIVAJR Nity Strauss

Pierwszy sygnowany przez Nitę Strauss model Ibaneza spotkał się z dużym zainteresowaniem. Idąc za ciosem firma zaprezentowała kolejne dwa instrumenty opatrzone nazwiskiem gitarzystki.

Przypomnijmy, że Nita Strauss została w 2018 roku pierwszą gitarzystką, dla której Ibanez przygotował sygnowany model. Był nim, obecnie już niedostępny w ofercie JIVA10, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony fanów marki. Nic dziwnego, że podczas tegorocznych, zimowych targów NAMM Ibanez zaprezentował po raz pierwszy kolejne dwa owoce współpracy z Nitą, przeznaczone zarówno dla gitarzystów z bardziej, jak i mniej zasobnym portfelem - ekskluzywny i znacznie droższy od JIVA10, JIVAX oraz najtańszy z modeli Nity, JIVAJR.

Nita Strauss prezentuje model Ibanez JIVAX podczas targów NAMM (foto: Magazyn Gitarzysta)

Ibanez JIVAX posiada korpus z mahoniu afrykańskiego i top z klonu falistego w wykończeniu Transparent Black Burst (z dopasowaną główką). Gryf, o customowym profilu JIVA, wykonany z trzech kawałków klonu, rozdzielonych dwoma paskami orzecha wzmacniają tytanowe pręty marki KTS. Obwiedzioną bindingiem hebanową podstrunnicę zdobi znany już z JIVA10 wzór Beaten Path przypominający wykres EKG. Jeszcze bardziej płaska niż poprzednik podstrunnica (radius 430 mm) mieści także 24 progi wykończone zgodnie ze standardem Prestige fret edge treatment, a także boczne, świecące w ciemnościach znaczniki pozycji.

Zachowano układ przetworników, wykorzystujący sygnowane przez Nitę humbuckery DiMarzio Pandemonium, wyposażone w ceramiczne magnesy oraz customowe, czarne osłony zaprojektowane specjalnie dla gitarzystki. Rozmieszczone przy mostku i gryfie Pandemonium uzupełnia w pozycji środkowej preferowany przez Strauss pickup single-coil - DiMarzio True Velvet. Kontrola pickupów obejmuje pięciopozycyjny przełącznik oraz potencjometry Volume i Tone.

Na osprzęt Ibaneza JIVAX składaja się klucze Gotoh, blokowane siodełko oraz mostek tremolo Edge-Zero z systemem Zero Point (ZPS3), który pozwala na zachowaniu pewnego stroju nawet przy bardzo mocnym używaniu wajchy czy zerwaniu struny.

Ibanez JIVAJR (Junior), budżetowa wersja sygnatury Nity Strauss, cechuje się topem z klonu falistego w kolorze Deep Sea Blonde, który wieńczy korpus z egzotycznego drewna meranti. Klonowy korpus o profilu Wizard III zestawiono z hebanową podstrunnicą o promieniu 400 mm z 24 progami jumbo, inkrustacją Beaten Path oraz bocznymi, luminescencyjnymi znacznikami pozycji.

Na układ elektroniczny składają się przetworniki Ibanez Quantum - humbuckery z magnesami ceramicznymi przy mostku i gryfie oraz single coil z magnesem Alnico w pozycji środkowej, a także pięciopozycyjny przełącznik oraz pojedyncze regulatory głośności i barwy. Na pokładzie umieszczono mostek tremolo Edge-Zero II.

https://www.ibanez.com/