IBANEZ Peter Iwers PIB3

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2015-10-28
IBANEZ - Peter Iwers PIB3

Peter Iwers - od 1997 r. basista zespołu In Flames (wcześniej członek Chameleon) - szczyci się już trzecim, sygnowanym modelem japońskiego producenta.

Instrument został zainspirowany jednym z tańszych Ibanezów, który był drugą w życiu basówką Petera. Dwa poprzednie sygnowane modele (PIB1 z 2009 i PIB2 z 2011) miały maksymalnie uproszczoną elektronikę - dwa przetworniki i tyko jedną gałkę, PIB3 posiada pod tym względem pełną funkcjonalność.

Fabryczny strój PIB3 to od najcieńszej do najgrubszej struny dźwięki: Dis, Ais (Bb), F, C, Ais (Bb), co oczywiście nie przeszkadza w jej normalnym strojeniu - menzura ma standardowy wymiar 34 cali, a założone struny to komplet 45- 120. Do mahoniowego korpusu wykończonego w cieniowanym, wiśniowym kolorze przykręcono czterema śrubami gryf złożony z pięciu ułożonych naprzemiennie listew z drewna klonu i palisandru. Z tyłu w centralnej części korpusu umiejscowiono komorę baterii a płytkę zakrywającą układ elektroniki zdobi autograf Petera.

Palisandrowa podstrunnica ma promień 305 mm i mieści 24 progi medium, XII pozycja została opatrzona charakterystyczną, czerwoną grafiką. Mostek tworzy 5 oddzielnych modułów Mono-rail IV w kolorze cosmo black spotykanych również w najwyższych modelach basów BTB linii Premium. Takie samo wykończenie kolorystyczne mają klucze olejowe, lekko odchylone motylkami w stronę korpusu. Rozstaw strun na mostku wynosi 16,5 mm. Pozostałe istotne wymiary to: szerokość podstrunnicy przy siodełku główki - 45 mm, przy ostatnim XXIV progu - 68 mm, grubość szyjki przy I progu - 21,5 mm, przy progu XII - 23,5 mm. W układzie elektrycznym zastosowano dwa przetworniki typu soapbar - są to modele CAP EXF-N2 z wypukłą przednią powierzchnią wyrównującą dystans między przystawką a poszczególnymi strunami. Gitara posiada moduł przedwzmacniacza i korekcji EQB-IIID. Kształtowaniu barwy służy regulacja głośności, balansu między przetwornikami, basu, środka i góry pasma. Jak przystało na bas z rodowodem serii SR, gniazdo wyjściowe umieszczono we froncie rzeźbionego korpusu, obok mostka, pod kątem umożliwiającym przełożenie kabla za paskiem.

Pod względem manualnym gitara prezentuje wysoki poziom komfortu, jak przystało na dobrze znane i sprawdzone basy serii SR, z których się wywodzi. Spłaszczony gryf umożliwiający szybką i wygodną grę oraz obły korpus umożliwiają długie ćwiczenie bez nadmiernego zmęczenia. Osprzęt działa wzorowo, obsługa mostka jest bardzo prosta - wysokość struny reguluje się jedną śrubą, po czym klinuje się siodełko dokręcając drugą. Trzecia służy do regulacji menzury, a strunę kotwiczy się w zagłębieniu siodełka bez przewlekania jej całą długością przez otwór. Oba przetworniki dają czytelne i nieco mrukliwe brzmienie o solidnej podstawie. Przetwornik przy gryfie akcentuje atak w środku pasma i zapewnia czytelność góry. Przy gryfie otrzymujemy osadzony i wystarczająco selektywny bas, stonowany środek i górę zaznaczającą się przede wszystkim przy ataku kostką, choć i przy graniu palcami wystarczająco dobrze słyszalną, nawet w fabrycznym obniżonym stroju. Przy klangu potęguje się precyzja dźwięku w dole i jego energia w środku pasma. Nie zawodzi również precyzyjnie zestrojona korekcja stosowana w wielu innych basach Ibaneza.

Sygnowany przez Petera Ewersa Ibanez PIB3 to oprócz atrakcyjnie prezentującej się powierzchowności bas, który przy szerokiej palecie brzmień tradycyjnych idealnie sprawdzi się we wszelkich odmianach cięższej muzy, zapewniając przy tym ponadprzeciętny komfort gry.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: mahoń
Gryf: klon + palisander
Podstrunnica: palisander
Menzura: 34" - 864 mm
Progi: 24 medium
Mostek: Mono-rail IV
Klucze: olejowe Die-Cast Mini
Układ elektryczny: CAP EXF-N2 × 2,
VOLUME, BALANCE, BASS, MIDDLE,
TREBLE


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Dystrybutor