IBANEZ AW 4000BS

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2015-08-07
IBANEZ - AW 4000BS

Gitary akustyczne z serii Artwood to instrumenty czerpiące z tradycji lutnictwa i współczesności.

Sprawdzone przez lata rozwiązania stosowane w budowie instrumentów wzbogacono z subtelną dawką współczesnych osiągnięć techniki. Wśród modeli tej serii są zarówno gitary tradycyjne, jak modele z mniej konwencjonalnym wyborem drewien, z wycięciem, z układem aktywnym, jedna dwunastostrunowa i jedna dla muzyków leworęcznych.

Ibanez AW4000 to najwyższy model w serii. Jego pudło rezonansowe typu dreadnought wykonano z litego mahoniu, płyta rezonansowa to świerk kaukaski. Z mahoniu zrobiono również gryf, a jako materiał na podstrunnicę o promieniu 400 mm oraz mostka wybrano palisander. Szerokość chwytni przy siodełku główki wynosi 43 mm, a przy połączeniu szyjki z pudłem 55 mm. Gryf przy I progu ma grubość 21 mm, przy VII - 22 mm.

Zastosowane klucze marki Grover mają klasyczne przekładnie typu otwartego z motylkami typu Butterby. Front główki zdobi napis Ibanez w specyficznej odmianie przewidzianej dla instrumentów akustycznych, poniżej między kołkami umieszczono stylizowane logo serii Artwood. Progi w liczbie 20 mają średnią wielkość i są oznaczone markerami z klonu. Ten model jest dostępny w tylko jednej wersji kolorystycznej Brown Sunburst z błyszczącym wykończeniem, a jedynie tył gryfu został pokryty lakierem satynowym. W jego stopce od strony struny e1 zamontowano kołek do paska.

Krawędzie pudła, zarówno z przodu jak z tyłu, otaczają czarno-białe ożyłkowania wzbogacone o wąskie listewki z materiału typu "skorupa żółwia", z którego również wykonano płytkę zabezpieczającą dekę przed uszkodzeniami. Instrument uderza prostotą i elegancją - nie potrzeba blichtru masy perłowej czy złotych kluczy, by gitara wyglądała atrakcyjnie, a jednocześnie nie tanio. Cieniowanie, popularnie zwane przypalanką, zostało wykonane bardzo pieczołowicie, dzięki temu barwy przenikają się równomiernie.

Elementem nieco ożywiającym swoistą surowość wzornictwa jest mostek z fantazyjnie zaokrąglonymi krawędziami. Z takim wyglądem gitara mogłaby trafić do podręcznika nauki gry jako modelowy przykład instrumentu typu dreadnought. W kwestii ergonomii raczej nie należy się spodziewać nadzwyczajnego zaskoczenia, wszak ten kształt pudła do najwygodniejszych raczej się nie zalicza, także biorąc pod uwagę jego głębokość, która na dole osiąga 127 mm - to rozmiar spotykany także w gitarach typu jumbo.

Za to gryf o profilu spłaszczonego C przyjemnie zaskakuje starannie opracowanym profilem, a matowe wykończenie zapobiega przyklejaniu się spoconej dłoni do powierzchni lakieru. Dźwięk jest mocny, wyraźny i czytelny - dół pasma schodzi nisko utrzymując selektywność, środek brzmi szlachetnie i ciepło, choć sprawia wrażenia nieco wycofanego, góra jest czysta i intensywna, jak przystało na świerkowy top. Gitara rewelacyjnie wypada podczas grania akompaniamentów kostką. Podczas gry palcami przekazuje dużą dawkę informacji o sposobie i jakości artykulacji - to instrument wymagający pewnego poziomu umiejętności, także w kwestii opanowania dynamiki, której mu akurat nie brakuje.

www.ibanezguitars.pl

Menzura: 651 mm
Kształt: Dreadnought
Płyta rezonansowa: lity świerk
kaukaski
Tył i boki: lity mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander
Mostek: Palisander
Progi: 20
Klucze: Grover Chrome Open Gear
Wykończenie: błyszczące Brown
Sunburst


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor