Jubileuszowy Ibanez JSM20TH Johna Scofielda

Newsy

Krzysztof Inglik

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Jubileuszowy Ibanez JSM20TH Johna Scofielda

Ibanez świętuje 20 rocznicę pierwszego modelu JSM sygnowanego przez Johna Scofielda i prezentuje najnowszy instrument jazzowej legendy - JSM20TH.

Seria sygnowanych przez Scofielda gitar Ibanez JSM zadebiutowała w 2001 roku wraz z modelem JSM100. Pierwszy Ibanez JSM wzorowany był na jednej z ulubionych gitar Scofielda, AS200 a od tego czasu linia ta regularnie powiększa się o nowe instrumenty. Okrągłą rocznicę współpracy japońskiej marki z jednym z najbardziej szanowanych jazzowych gitarzystów, który poza nagraniami sygnowanymi własnym nazwiskiem ma na koncie współpracę m.in. z Charlesem Mingusem, Milesem Davisem, Patem Metheny, Billem Frisellem, Joe Hendersonem czy Billy Cobhamem, nie wypadało uczcić inaczej niż nową gitarą.

Podobnie jak JSM20 sprzed trzech lat, najnowsza sygnatura - Ibanez JSM20TH - charakteryzuje się dystyngowanym, czarnym wykończeniem. Towarzyszy mu jasny binding korpusu z ożyłkowaniem oraz binding podstrunnicy i główki, złoty osprzęt, eleganckie markery z akrylu i abalonu, a także złota płytka osłony pręta z podpisem i charakterystycznym logo Scofielda.

Korpus gitary wykonano z klonu, a do budowy wklejanego gryfu, o customowym profilu JSM, posłużył mahoń afrykański. Na hebanowej podstrunnicy nabito 22 progi jumbo wykończone zgodnie ze standardem prestige fret edge treatment. Na pokładzie umieszczono mostek Gotoh 510BN ze strunociągiem Gotoh GE101A, a także klucze tej samej samej marki oraz klasyczne siodełko Ibaneza, wykonane w połowie z kości i mosiądzu, które pomaga w utrzymaniu pożądanego balansu między górnym i dolnym pasmem. Tym razem, zamiast przetworników Super 58, zastosowano pickupy JSM Special, a za ich pracę odpowiada trójpozycyjny przełącznik oraz dedykowane do każdego pickupa potencjometry Volume i Tone.

https://www.ibanez.com/