IBANEZ SR805 AWT

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2016-07-07
IBANEZ - SR805 AWT

W istniejącej od 25 lat serii basów SR Ibaneza znajdują się modele zróżnicowane pod względem doboru drewna, wyposażenia, a co za tym idzie ceny - wszystko by zaspokoić potrzeby zarówno początkujących (modele GSR), średniozaawansowanych, jak profesjonalnych muzyków. Model SR805 można zaliczyć do średniej półki - to najwyższy model w klasie standard…

Korpus składa się z trzech kawałków mahoniu rozdzielonych ciemnymi przekładkami z drewna egzotycznego, front po bokach zdobią nakładki ze wzorzystej odmiany topoli. Z tyłu, w centralnej części, zamontowano komorę baterii 9 V. Szyjka o grubości 19,5 mm przy I progu i 21,5 mm przy XII jest sklejona z pięciu ułożonych naprzemiennie warstw bubingi i jatoby, ma matowe wykończenie z otwartymi porami drewna. Jej przedłużenie o kilka centymetrów za ostatnim progiem nie tylko umożliwiło wykonanie głębokich wcięć w korpusie, ale też zapewniło stabilność całej konstrukcji. Palisandrowa podstrunnica o promieniu 305 mm z owalnymi markerami mieści 24 progi w rozmiarze medium. Jej szerokość przy siodełku główki wynosi 45 mm, przy ostatnim progu 68 mm.

Wąska, smukła główka mieści zamknięte klucze olejowe ze złotym wykończeniem - taki sam kolor ma most Accu-cast B305. Rozstaw strun, zaczepianych bez konieczności ich przewlekania całą długością przez otwór, wynosi 16 ½ mm. W gitarze zastosowano dwa pasywne przetworniki Bartolini MK-1 typu ‚soapbar’ - to przystawki bezszumowe, oparte na dwóch cewkach w układzie split coil (czyli takim, jak w przetwornikach typu Precision). Preamp EQB-IIIS ma trójpasmową korekcję z przełączaniem częstotliwości środka - 250 albo 600 Hz. Dwa większe pokrętła przy przetworniku to głośność i balans. Gniazdo wyjściowe umieszczono pod kątem w zagłębieniu obok mostka.

Instrument jest produkowany w dwóch wersjach kolorystycznych: bursztynowej (Amber) i dojrzałej whiskey (Aged Whiskey Burst Flat), to samo dotyczy wersji czterostrunowej SR800. Pierwsze wrażenie wizualne jest wyłącznie pozytywne - gitara prezentuje się świetnie, a dobór odcieni lakierów jest wyjątkowo udany i komplementuje wykorzystane drewno. W kwestii wygody gry wypada tylko powtórzyć to, co zawsze przychodzi na myśl w kontakcie z basami SR - komfort przede wszystkim, zarówno w kwestii anatomicznie profilowanego korpusu, jak naturalnej faktury gryfu i jego profilu, który mimo wyjątkowej smukłości utrzymuje właściwą sztywność. Gwarantuje to 5-częściowa konstrukcja i znakomite drewno.

Jedyną cechą, która być może nie każdemu przypadnie do gustu jest rozstaw strun - 16,5 mm dla osób przesiadających się z klasycznej czterostrunowej basówki w pierwszym kontakcie może sprawiać drobne kłopoty. Można się zastanawiać, czy umieszczenie baterii w środkowej części korpusu, między przetwornikami, nie wpływa negatywnie na brzmienie. Rekompensuje to jednak możliwość szybkiej wymiany baterii, bez konieczności odkręcania maskownicy układu elektrycznego - cecha o tyle ważna, że preamp nie ma trybu pasywnego.

Gitara dysponuje mocno osadzonym, a jednocześnie bardzo czytelnym brzmieniem z dużym zapasem dynamiki i wyjątkowo szerokim pasmem. Dół jest dość twardy, ale przez to dobrze słyszalny w zestawieniu z innymi instrumentami, środek sprężysty i lekko wycofany, góra wyraźna, jednak nie przerysowana. Efektywna korekcja umożliwia uzyskanie różnorodnych brzmień i dopasowanie się do każdego rodzaju muzyki. Mimo ceny poniżej 4.000 złotych, SR805 można śmiało zaliczyć do instrumentów profesjonalnych - to solidnie wykonany, wygodny, bardzo dobrze brzmiący, a przy tym atrakcyjny wizualnie bas.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: mahoń + topola
Gryf: jatoba + bubinga
Podstrunnica: palisander
Progi: 24 Medium
Mostek: Accu-cast B305
Menzura: 864 mm - 34"
Układ elektryczny: Bartolini MK-1
× 2, VOLUME, BALANCE, BASS, MIDDLE,
TREBLE, przełącznik środka
Klucze: zamknięte olejowe
Wykończenie: Aged Whiskey
Burst Flat


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6
Dystrybutor