IBANEZ SR305E RBM

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2016-08-10
IBANEZ - SR305E RBM

Gitary basowe SR z serii "trzysta" to popularne i przystępne cenowo instrumenty dla początkujących i średnio zaawansowanych muzyków.

Produkowane w wersjach 4, 5 i 6-strunowych jako SR300, SR305, SR306, ostatnio zostały poddane drobnym modyfikacjom - tym co odróżnia modele z 2016 r. są dwucewkowe przetworniki typu Power- Span, a w oznaczeniu modelu dodana litera "E". Do mahoniowego pokrytego metalizowanym lakierem korpusu czterema śrubami osadzonymi w tulejach przykręcono pięcioczęściowy gryf z ułożonych naprzemiennie trzech grubszych listew klonu i dwóch cieńszych palisandru. Z tyłu w centralnej części zamontowano plastikową komorę na baterię 9 V zasilającą przedwzmacniacz ukryty z boku pod półokrągłą płytką.

Na palisandrową podstrunnicę o promieniu 305 mm nabito 24 progi w średnim rozmiarze oznaczone tradycyjnymi jasnymi kropkami. Szerokość podstrunnicy przy siodełku główki wynosi 45 mm, przy ostatnim progu 68 mm. Grubość szyjki wzrasta z 19,5 mm przy I progu do 21,5 mm przy XII. Niewielka smukła główka mieści zamknięte klucze olejowe w kolorze cosmo black. Ten sam kolor ma mostek Accu-cast B125 z rozstawem strun wynoszącym 16,5mm. Asymetryczne szczeliny w bloku mostka umożliwiają zaczepianie strun bez konieczności ich przewlekania.

Układ elektryczny oparto na pasywnych humbuckerach PowerSpan, których możliwości brzmieniowe potęguje mikroprzełącznik trójpozycyjny umożliwiający następujące połączenia w obu przetwornikach: jedna cewka (Tap), humbucker - dwie cewki połączone szeregowo (Series), jedna cewka z podbiciem niskiego pasma (Power Tap). Dwie większe gałki kryją potencjometry głośności oraz balansu przetwoników, a mniejsze trójpasmową korekcję. Wszystkie (z wyjątkiem VOLUME) mają dobrze wyczuwalny punkt zerowy. Osadzenie gniazda wyjściowego głęboko w korpusie może uniemożliwić zastosowanie niektórych wtyczek kątowych. Testowany egzemplarz ma wykończenie o nazwie Root Beer Metallic, pozostałe dostępne wersje w modelu pięciostrunowym to Pearl White i Metallic Silver Sunburst.

Jak na instrument wykonany z mahoniu gitara jest stosunkowo lekka, co oczywiście jest uwarunkowane smukłością i głębokimi wcięciami niewielkiego a jednocześnie bardzo zgrabnego korpusu, który świetnie dopasowuje się do tułowia w każdej pozycji. Jedynie dla wysokich i barczystych mężczyzn ten bas może się okazać nieco filigranowy, za to zdaje się być też stworzony dla pań. Gryf ma profil spłaszczonego C, jest smukły a przez to wygodny - lewa ręka nie męczy się, przy główce struny są dość blisko siebie, gra się lekko. Rozstaw strun na mostku zapewnia bardzo wygodną grę palcami i kostką, a także całkiem dobry poziom komfortu technice klang.

W trybie singli instrument prezentuje brzmienie typowe dla SR - zrównoważone pasmowo, lekko metaliczne i przejrzyste. W trybie humbucker sygnał jest znacznie mocniejszy i ma przyjemnie podkreślony środek - całość brzmi ciepło, jednak wyraźnie. W trybie Power Tap czyli po jednej cewce w każdym przetworniki z podbitym basem uzyskuje się okrągłe brzmienie, choć całość brzmi trochę nosowo i niezbyt naturalnie - lepszy rezultat uzyskuje się w trybie singli po samodzielnym ustawieniu korekcji, która dzięki zaskakująco dużej głębokości daje szerokie możliwości kształtowania barwy. Wynikające z tego różnice poziomów głośności mogą być na tyle duże, że w różnych ustawieniach konieczne jest ponowne dostrojenie czułości wejściowej wzmacniacza lub przynajmniej korekta poziomu sygnału potencjometrem głośności w gitarze.

Projektanci Ibaneza znów pozytywnie nas zaskoczyli - dobrze znany standard SR zdaje się wchodzić na wyższy poziom - gitara jest solidnie wykonana, starannie wykończona, a innowacje w układzie elektrycznym umożliwiają osiągnięcie ogromnej różnorodności czytelnych i energetycznych barw.

www.ibanez.com

 

Korpus: mahoń
Gryf: klon + palisander
Podstrunnica: palisander
Progi: 24 Medium
Mostek: Accu-cast B125
Menzura: 864 mm - 34"
Układ elektryczny: PowerSpan Dual
Coil × 2, VOLUME, BALANCE, BASS,
MIDDLE, TREBLE, przełącznik
Power Tap
Klucze: zamknięte olejowe
Wykończenie: Root Beer Metallic


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor