IBANEZ RGIX6DLB Iron Label Supernova Burst

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Piotr Szarna
2018-07-01
IBANEZ - RGIX6DLB Iron Label Supernova Burst

Tradycyjnie już jak co roku Ibanez zaprezentował całą masę nowych gitar, po raz kolejny wprowadzających do oferty ciekawe, nowe rozwiązania i odświeżający design.

Wśród nich znalazł się obecny w naszym teście, należący do optymalizowanej pod kątem cięższych brzmień serii Iron Label, sześciostrunowy model RGIX6DLB, zwracający uwagę odwróconą główką oraz egzotycznym topem w oryginalnym wykończeniu Super Nova Burst.

BUDOWA

Produkowana w indonezyjskich fabrykach Ibaneza seria Iron Label łączy w sobie cechy pożądane przez nowoczesnych, poruszających się w rockowo-metalowej stylistyce gitarzystów – najwyższy komfort gry, rasowe przesterowane barwy odnajdujące się też bez problemu w obniżonych strojach oraz często unikalny, efektowny wygląd. Nowy RGIX6DLB posiada bardzo lekki, jesionowy korpus z egzotycznie prezentującym się topem wykonanym z wzorzystego drzewa laurowego, który okraszono szerokim białym bindingiem i wykończono na wysoki połysk w wyjątkowym kolorze Supernova Burst. Tył polakierowany na wysoki połysk prezentuje się nie mniej ciekawie, gdzie transparentny lakier o nieco zielonkawym zabarwieniu odsłania bogatą, nieregularną fakturę drewna.

Wykończony satynowo, bardzo wygodny, 3-częściowy gryf Nitro Wizard złożony jest z 2 kawałków klonu oraz centralnej części z drewna purpleheart. Szyjkę przykręcono 4 śrubami a mocne wyprofilowanie łączenia oraz głębokie wcięcia w korpusie zapewniają bardzo dobry dostęp do najwyższych progów. Otoczona białym bindingiem hebanowa podstrunnica mieści 24 progi jumbo, których pozycje wskazują małe kropki z masy przy górnej krawędzi. Z boku na bindingu wpasowano ich fluorescencyjne, świecące w ciemności odpowiedniki. Gryf wieńczy wykończona podobnie jak korpus, odwrócona główka z dużym logiem marki oraz zamontowanymi w jednym rzędzie, blokowanymi kluczami Gotoh MG-T. Całości dopełnia czarna blokada strun oraz zamykana na zatrzask, plastikowa klapka dostępu do pręta regulacyjnego. W gitarze zamontowano mostek tremolo Edge Zero II, będący usprawnioną, niskoprofilową wersją klasycznego Floyd-rose’a, zawieszoną na trzpieniach typu Stud-lock, stabilizujących jeszcze bardziej pracę układu tremola.

Układ elektryczny tworzą dwa nowe, sprawdzone już w zeszłorocznych wersjach, białe pickupy DiMarzio Fusion Edge – pasywne, ceramiczne humbuckery specjalnie opracowane przez Ibaneza i DiMarzio z myślą o niskich strojach i selektywnych barwach przesterowanych, różniące się charakterem dla 6- i 7-strunowych modeli. Do ich obsługi służy 3-pozycyjny przełącznik oraz pojedynczy potencjometr głośności wspomagany mini-przełącznikiem rozłączającym cewki pickupów, umieszczonym w miejscu gałki tonów. Przy jego aktywacji działają wewnętrzne cewki przetworników. Menzura RGIX6DLB to standardowe 25,5”.

WRAŻENIA

RGIX6DLB Iron Label to kolejny model w ofercie Ibaneza łączący egzotyczną fakturę topu, tym razem drzewa laurowego, z równie oryginalnym wykończeniem Supernova Burst, przechodzącym od granatowego koloru na krawędziach przez fioletowo-różową strefę do żółto-beżowego odcieniu w centralnej części. „Kosmiczny” korpus uzupełniony białym bindingiem oraz białymi pickupami prezentuje się niezwykle oryginalnie. Bardzo ciekawie wygląda również transparentny tył w lekko zielonkawej tonacji, odsłaniający nieregularną, niemal trójwymiarową fakturę jesionu. Gryf Nitro Wizard doskonale układa się w dłoni i jest idealnym kompanem dla legatowej gry, którą wspiera niska akcja nieobijających się o progi strun. Nie można też zapomnieć o satynowym wykończeniu gryfu oraz bardzo użytecznych, świecących na ciemnej scenie bocznych kropkach pozycji, ułatwiających znacznie orientację.

To instrument opracowany z myślą o wyczynowej grze, a pokładowy mostek tremolo Edge Zero II działa bardzo płynnie i miękko (nie mamy tu usztywniającego systemu dodatkowych sprężyn ZPS3), bez problemu wracając do zerowej pozycji. Progi nie są aż tak pieczołowicie wypolerowane jak w wersjach Prestige, nie sprawiają jednak żadnych problemów przy podciąganiu czy wibrowaniu strun, co wspierane jest dodatkowo smukłą powierzchnią hebanowej podstrunnicy. Na równie efektownie prezentującej się, odwróconej główce zamontowano blokowane klucze Gotoha pozwalające na bardziej komfortową i szybszą zmianę strun.

BRZMIENIE

W przypadku testowanego RGIX6DLB do czynienia mamy z jesionowym korpusem cechującym się otwartym, rezonującym brzmieniem o mocnej dynamice dolnego pasma i lekko stonowanej górze. Środek jest zbalansowany i nieco wycofany, co sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku przesterowanych riffów. Pokładowy mostek tremolo Edge Zero II wprowadza charakterystyczną sprężystość do barwy i poszerza solowe możliwości, w przypadku riffów nie oferuje aż takiej stabilności niskich strun jak stałe konstrukcje, jednak radzi sobie mimo tego zaskakująco dobrze z dynamicznym atakiem. Dzięki rozłączaniu cewek otrzymujemy w sumie 6 konfiguracji, które poradzą sobie w szerokiej stylistyce od ciepłych, pełnych i czystych dźwięków humbuckera gryfowego, przez kilka barw z powodzeniem odnajdujących się w blues-rockowych klimatach po szeroki zakres nasyconych brzmień przesterowanych.

Słychać, że opracowane przez Ibaneza z firmą DiMarzio pickupy Fusion Edge stworzone zostały do progresywnych klimatów rocka i metalu, a dodatkowo potrafią pokazać jeszcze bluesowy pazur po rozłączeniu cewek. Barwa jest nasycona harmonicznymi i dobrze przebija się z wysokim, wyrazistym ale nie drażniącym pasmem, co jest też zasługą hebanowej, nadającej perkusyjnego charakteru podstrunnicy. Co istotne dół jest muzycznie skompresowany i bardzo czytelny – nie ma mowy o ciągnącym się, basowym „ogonie”. Akordy mają wzorową wręcz selektywność i może brakuje im nieco ciepłego, niższego środka, ale z drugiej strony granie riffów i dynamicznego palm-mutingu jest tu czystą przyjemnością. Na sustain również nie można narzekać w solówkach, które możemy rasowo wyostrzyć w stronę progresywnych, perkusyjnych barw fusion w stylu Polyphii poprzez rozłączenie cewek, szczególnie przy połączeniu obu pickupów. Fusion Edge w pozycji pod gryfem to pełna, okrągła barwa z ożywiającą całość prezencją. Na pochwałę zasługuje tu bardzo miękko i sprawnie działający obustronny mostek tremolo, rasowo dopełniający nowoczesny instrument z rodziny Iron Label.

PODSUMOWANIE

Jeśli lubicie oryginalny i efektowny, nowoczesny design oraz gracie progresywny rock, fusion czy metal, Ibanez RGIX6DLB jest właśnie stworzony z myślą o was. Nasycone, precyzyjnie oddające artykulację brzmienie przesterowane, rozłączanie cewek, przy którym humbuckery Fusion Edge pokazują swoje drugie oblicze, wysoki komfort gry ułatwiający wszelkie wirtuozerskie przebiegi oraz niepowtarzalne wykończenie Super Nova Burst wraz z klasowym osprzętem tworzą bardzo atrakcyjną, również pod względem cenowym całość.

www.meinldistribution.pl

 

Konstrukcja: Bolt-on
Korpus: Jesion
Top: Laur węzełkowy
Gryf: 3-częściowy Nitro Wizard (klon/purpleheart/klon)
Podstrunnica: Heban
Markery: Masa perłowa, fluorescencyjne na krawędzi podstrunnicy
Radius: 400 mm
Progi: 24 Jumbo
Mostek: Tremolo Edge-Zero II
Klucze: Gotoh MG-T blokowane
Menzura: 25,5” (648 mm)
Układ elektryczny: 2 x białe DiMarzio Fusion Edge (gryf i mostek), 3 – pozycyjny przełącznik, 1 x VOLUME, mini-przełącznik rozłączający cewki
Wykończenie: Supernova Burst, wysoki połysk, binding
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 857.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
maj 2018
Kup teraz