IBANEZ SR756-NTF

Rodzaj sprzętu: Gitara basowa

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2015-12-14
IBANEZ - SR756-NTF

Ciesząca się dużą popularnością seria basów SR obejmuje instrumenty z różnych półek cenowych i o różnej konstrukcji - od podstawowych basów dla początkujących do modeli klas Premium i Prestige.

Pośród typowych dla basów SR konstrukcji bolt-on pojawia się ostatnio coraz więcej egzemplarzy neck-thru, a także modele bezprogowe i z progami ułożonymi promieniście. SR756, wraz z pięciostrunowym SR755 i czterostrunowym SR750, plasuje się w górnym pułapie klasy Standard, choć sama cena nie jest jedynym kryterium rozstrzygającym o tego typu przynależności.

Szyjkę sklejono z pięciu ułożonych wzdłużnie listew z jatoby i bubingi. Palisandrowa podstrunnica o promieniu 400 mm mieści 24 progi w rozmiarze medium zaznaczone elipsami z masy perłowej. Menzura to standardowy wymiar 34 cali, czyli 864 mm. Szerokość gryfu przy siodełku główki wynosi 54 mm, przy ostatnim progu 83 mm. Grubość szyjki przy I progu to zaledwie 19,5 mm, przy XII progu - 21,5 mm. Nieco odchyloną do tyłu główkę uzbrojono w zamknięte klucze olejowe.

Klonowy korpus zdobią z przodu dwie symetrycznie naklejone warstwy drewna bubinga. Mostek to sprawdzona konstrukcja Accu-cast, umożliwiająca szybką wymianę strun bez konieczności ich przewlekania całą długością przez otwór. Regulacja menzury oraz wysokości siodełka została rozwiązana za pomocą pojedynczych śrub - to wystarcza ponieważ siodełka są osadzone między prowadnicami dolnej części mostu. Czarny osprzęt pokryto matowym lakierem.

Układ elektryczny oparto na przetwornikach Nordstrand z powodzeniem stosowanych w bardzo wielu modelach basów Ibaneza. Litery CMD w nazwie modelu oznaczają, że są to egzemplarze wyprodukowane na licencji Nordstranda w Chinach, zgodnie ze specyfikacją opracowaną w USA. Przy gryfie zastosowano dwucewkowy przetwornik typu P, przy mostku singiel typu J. Przedwzmacniacz posiada trójpasmową korekcję, którą można wyłączyć mikroprzełącznikiem zamontowanym blisko gniazda wyjściowego wpuszczonego pod płaszczyznę korpusu.

W trybie pasywnym gałka TREBLE działa jako tradycyjny filtr barwy obcinający górę pasma. Dwie większe gałki przy przetworniku mostkowym to regulacja głośności i balansu pickupów. Zastosowanie klonu do budowy korpusu w basie 6-strunowym wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem - dzięki temu muzycy grający często w wysokich pozycjach nie będą zawiedzeni, co oczywiście nie oznacza, że proporcje pasmowe są zachwiane na niekorzyść dolnego rejestru. Przejrzystość i selektywność dźwięku reprezentują bardzo wysoki poziom, podobnie jak komfort gry, tak pod względem wyważenia instrumentu, jak wyprofilowania szyjki.

Instrument jest wykonany bardzo solidnie i daje wrażenie lekkości gry, wzorowo przekazując niuanse artykulacji, co jest uwarunkowane tak jakością drewna, jak elektroniki. Dół pasma jest precyzyjny i należycie osadzony, środek dość ciepły i czytelny, góra jasna i precyzyjna. Przetwornik przy mostku daje jasne brzmienie świetnie sprawdzające się przede wszystkim w szybkich przebiegach w wysokich pozycjach. Dwa przetworniki włączone razem oferują lekko skonturowane i delikatnie przyciemnione brzmienie. Cewki przy gryfie zapewniają mocną podstawę i przyjemny w odbiorze growl. W kwestii kreowania barw trzeba oczywiście wziąć pod uwagę możliwości preampu, choć już w trybie pasywnym bas sprawdza się znakomicie.

Ibanez SR756 to instrument do dużym potencjale, w którym wzornictwo, jakość wykonania i brzmienie pozostają w niezakłóconej harmonii, przekładającej się na komfort gry i możliwość łatwego wpasowania się w różne gatunki muzyczne.

www.ibanezguitars.pl

 

Korpus: klon, bubinga
Gryf: jatoba, bubinga
Podstrunnica: palisander,
progi: 24 Medium
Układ elektryczny: Nordstrand CND
P/J, VOLUME, BALANCE, MIDDLE,
TREBLE, EQ Off
Mostek: Accu-cast B306
Klucze: olejowe
Wykończenie: naturalne


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Dystrybutor