Nowoczesna klasyka: Ibanez AZ-N

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Nowoczesna klasyka: Ibanez AZ-N

Seria Ibanez AZ wzbogaciła się o nową odsłonę AZ-N dedykowaną dla gitarzystów poszukujących nowoczesnej gitary w stylu Strata dysponującej pełnym arsenałem vintage'owego brzmienia.

Seria AZ powiększyła się już w tym roku o pierwsze siedmiostrunowe modele, ale na tym nowości japońskiego producenta się nie kończą. Seria AZ, debiutując w 2018 roku, przyniosła połączenie topowych, nowoczesnych elementów specyfikacji z klasycznym designem. Teraz została ona wzbogacona o nową odsłonę AZ-N, która - między innymi dzięki nowym przetwornikom Seymour Duncan w układzie HSS - w jeszcze większym stopniu skierowana jest do miłośników klasycznego, vintage'owego stylu.

Nowy, produkowany w Japonii model AZ2204N Prestige dostępny jest w trzech wersjach wykończenia - Prussian Blue Metallic, Antique White Blonde i Black - wszystkie z szylkretowym pickguardem i chromowanym osprzętem.

Podobnie jak pozostałe modele AZ, gitara posiada olchowy korpus oraz gryf o profilu oval C, wykonany z klonu przypiekanego z wykorzystaniem technologii S-Tech, co zwiększa stabilność i odporność drewna na insekty, wodę oraz wahania wilgotności i temperatury. Nowością jest jednak palisandrowa podstrunnica o zmiennym promieniu 228 mm - 305 mm.

Podstrunnica mieści 22 progi jumbo ze stali nierdzewnej wykończone zgodnie ze standardem Prestige, markery w kształcie kropek wykonanych z masy perłowej, a także boczne znaczniki pozycji Luminlay. O ile seria AZ charakteryzuje się wpuszczonymi w korpus mostkami typu recessed, AZ2204N posiada mostek przykręcany bezpośrednio do korpusu co ma wpływać na lepszy rezonans oraz subtelniejsze oddanie niuansów przy grze o dużej dynamice. Mostek Gotoh T1702B cechuje się mosiężnym blokiem i siodełkami, wciskanym ramieniem tremolo oraz pięcioma sprężynami systemu tremolo. Pozostały osprzęt obejmuje blokowane klucze Gotoh Magnum H.A.P. (czyli z regulowaną wysokością kołków) oraz siodełko z kości.

Za brzmienie odpowiadają nowo zaprojektowane pasywne przetworniki Seymour Duncan Fortuna z magnesami Alnico, podobnie jak w innych modelach AZ2204 zamontowane w układzie HSS, czyli z humbuckerem przy mostku i single-coil przy gryfie i w pozycji środkowej. Za kontrolę brzmienia pickupów Fortuna odpowiadają potencjometry Volume i Tone oraz dwa przełączniki - pięciopozycyjny przełącznik przetworników i dwupozycyjny mini przełącznik "Alter switch" charakterystycznego dla serii AZ systemu dyna-MIX9, który pozawala na uzyskanie 9 typów brzmień.

 

 

https://www.ibanez.com/