IBANEZ TS808 40th Anniversary

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
2020-04-15
IBANEZ - TS808 40th Anniversary

Tube Screamer to od czterdziestu lat jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez gitarzystów efektów typu overdrive. Dzięki charakterystycznej barwie i zaakcentowaniu środka pasma szczególnie dobrze sprawdza się w klimatach bluesowych i rockowych, doskonale wpasowując się w brzmienie całego zespołu.

Efekt jest oparty na układzie scalonym JRC-4558 i przez cztery dekady był produkowany w różnorodnych wersjach różniących się nieco brzmieniem, stopniem przesterowania, dodatkowymi funkcjami i naturalnie obudową. Pierwotna wersja to TS-808, której rocznicową edycję prezentujemy, a pozostałe to: TS9, ST9, SLT, TS10, TS5, TS9DX, TS7, TS808 HW, TS9B (wersja dla gitarzystów basowych), TS9 30th, TS0808DX (z boosterem 20 dB), TS808 35th, Tube Screamer Mini, Nu Tube Screamer.

Limitowana wersja rocznicowa efektu Tube Screamer, wprowadzonego na rynek w 1979 r., ma bordowe wykończenie z metalizowanym lakierem z gruboziarnistym brokatem, poza tym elementy zewnętrzne są takie jak w pierwotnej wersji TS808 – gniazda umieszczone symetrycznie na bocznych ściankach, trzy potencjometry: OVERDRIVE – poziom przesterowania, TONE – filtr barwy, LEVEL – poziom wyjściowy sygnału; kontrolka zasilania, oraz wyłącznik działający w trybie true bypass w formie charakterystycznego prostokątnego przycisku w ramce. Efekt może być zasilany baterią 9 V albo zasilaczem, jednak z inną wtyczką niż w większości efektów podłogowych – w tym przypadku jest to mini TS 1/8” (w komplecie jest odpowiednia przelotka).

Mimo prostoty budowy i zaledwie trzech potencjometrów, Tube Screamer jest wyjątkowo uniwersalnym efektem, a rezultaty jakie otrzymujemy w kombinacjach z różnymi ustawieniami czułości i głośności wzmacniacza są zadziwiające. Od ciepłego brzmienia jazzowego z zaokrągloną średnicą, przez bluesowy overdrive charakterystyczny dla Stevie Ray Vaughana, energetyczny crunch, ciężkie rockowe riffy w stylu Led Zeppelin i Deep Purple, po klasyczny heavy metal z podkreślonym dołem i niskim środkiem pasma.

Jednym z najczęstszych zastosowań TS jest „dopalenie” lekko przesterowanego wzmacniacza gitarowego – efekt w takiej sytuacji daje nieco mocniejszy przester, jednocześnie zmieniając charakterystykę pasmową, dzięki czemu dźwięk jest bardziej soczysty i czytelny w miksie, ponieważ kluczowe dla gitary elektrycznej częstotliwości zostają wzmocnione.

Już na początku skali potencjometru OVERDRIVE gitara zaczyna się lepiej kleić w miksie, nawet gdy barwa jest niemal zupełnie czysta. Rozkręcanie przesteru powoduje zwiększanie się kompresji dźwięku, jednak czytelność i podatność na artykulację wciąż jest zdumiewająco wysoka. Brzmienie jest tylko lekko przybrudzone podczas lekkiego kostkowania i przeradza się w wyraźny drive kiedy uderzymy mocniej w struny. Barwa podobnie ulega wyczyszczeniu przy zmniejszeniu poziomu sygnału wychodzącego z gitary.

Tube Screamer to mimo swej prostoty (a może właśnie dzięki niej) wyjątkowo funkcjonalny, plastyczny efekt świetnie sprawdzający się w różnorodnych zastosowaniach.

www.ibanez.com

 

Gniazda: INPUT, OUTPUT, zasilacz 9 V
Regulatory: OVERDRIVE, TONE, LEVEL
Zasilanie: 9 V DC – zasilacz, bateria
Wymiary: 150 × 90 × 70 mm
Masa: 682 g
Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Cena
985.00 zł
Dystrybutor