Nowe akustyki Ibaneza z serii AE

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Nowe akustyki Ibaneza z serii AE

Ibanez prezentuje nowe modele w akustycznej serii AE, wyposażone między innymi w nowy, udoskonalony system ożebrowania oraz pickup magnetyczny.

Odnowiona seria AE przynosi m.in. nowy system ożebrowania X-M Bracing, który został precyzyjnie opracowany w celu jeszcze efektywniejszego wzmocnienia przenoszenia wibracji strun na korpus. Rezultatem jest mocniejsze i pełniejsze brzmienie w dolnym paśmie, cieplejszy środek i ulepszony zakres tonalny.

Ożebrowanie X-M Bracing

Stosowane w starszych modelach serii AE ożebrowanie Scalloped X

Nowe modele AE zostały również wyposażone w nowy, gryfowy przetwornik magnetyczny AP11, mocowany między gryfem, a krawędzią otworu rezonansowego - takie położenie ma zapewnić przeniesienie niczym niehamowanej wibracji drewna. Mały i lekki przetwornik generuje bardzo czuły dźwięk z minimalnym sprzężeniem zwrotnym i zapewnia żywą reakcję w całym zakresie częstotliwości. Przejrzyste brzmienie AP11 ma odzwierciedlać naturalny ton gitary akustycznej, a jednocześnie pickup dobrze współpracuje z takimi efektami jak m.in. reverb czy chorus.

Pickup magnetyczny AP11

Najnowsze modele w serii AE to AE325, AE295 (dostępny również w leworęcznej wersji AR295L), dwunastostrunowy AE2912, AE275 oraz barytonowy AE275BT - wszystkie w wykończeniu Natural Low Gloss.

Ibanez AE325

Najwyższy z modeli serii AE, Ibanez AE325 posiada jednolity top ze świerku sitka oraz boczki i tył z atrakcyjnego, płomienistego okoume. Wygodny gryf Comfort Grip (o profilu Thin-C) zbudowano z pięciu kawałków mahoniu afrykańskiego i Pau Ferro, natomiast do budowy podstrunnicy o zaokrąglonych krawędziach posłużył heban macassar. Żebrowany mostek z hebanu macassar posiada kompensowane siodełko z kości oraz kołki Ibanez Advantage, które dzięki specjalnemu zakończeniu ułatwiają montaż strun. Kołki są łatwiejsze do uchwycenia oraz zapobiega zbyt głębokiemu wciśnięciu w mostek, a co najważniejsze kołek i struna zawsze pozostają na swoim miejscu.

Uwagę zwracają elementy dekoracyjne - binding korpusu z drewnianą lamówką, binding otworu rezonansowego, który zdobi rozeta z drewna i abalone, a także charakterystyczna dla wszystkich modeli AE drewniana, florystyczna inkrustacja z wplecionymi w nią markerami. Podstrunnica o promieniu 400 mm mieści 20 progów jumbo, a także boczne, fluorescencyjne znaczniki pozycji, co nie jest często spotykanym rozwiązaniem w przypadku gitar akustycznych.

Kolejnym interesującym elementem wyposażenia Ibaneza AE325 jest podwójny system elektroniczny - poza wspomnianym przetwornikiem gryfowym AP11 znajdziemy to również podsiodełkowy pickup T-bar. Połączenie przetwornika magnetycznego i podsiodełkowego ma zapewnić mocniejsze brzmienie i lepszą artykulację. Całość uzupełnia customowy preamp Ibaneza z odrębnymi pokrętłami głośności dla obydwu przetworników, a także dwa gniazda wyjściowe (dla dźwięku mono i stereo z dwóch odseparowanych pickupów). Na osprzęt składają się również siodełko główki z kości o szerokości 44 mm oraz chromowane klucze o przełożeniu 18:1.

Ibanez AE325

Ibanez AE295, AR295L, AE2912

Korpus (jednolity top, boki i płyta tylna) instrumentów wykonano z Okoume, gryf Comfort Grip z egzotycznego drewna Nyatoh, stanowiącego alternatywę dla mahoniu, a podstrunnicę o zaokrąglonych krawędziach i ożebrowany mostek z innego egzotycznego drewna - przypominającego heban Katalox. Nie zabrakło rozety z drewna i abalonu oraz inkrustacji podstrunnicy, mieszczącej 20 progów jumbo i boczne znaczniki pozycji.

Przetwornikowi AP11 towarzyszy customowy preamp Ibaneza z regulacją Volume i Tone. Na pokładzie znajdziemy również kościane siodełka, kołki mostka Ibanez Advantage oraz chromowane klucze o przełożeniu 18:1.

Ibanez AE295

Leworęczny Ibanez AR295L

Dwunastostrunowy Ibanez AE2912

Ibanez AE275, AE275BT

Modele charakteryzują się jednolitym topem ze świerku sitka oraz boczkami i tyłem z okoume. Pozostałe elementy specyfikacji są takie same.

Ibanez AE275

Model barytonowy Ibanez AE275BT (jego menzura wynosi 685,7 mm (podczas gdy pozostałych modeli z serii AE - 651 mm), a szerokość siodełka 45 mm).

https://www.ibanez.com/