Orville Gibson, założyciel firmy, zaczął swoją karierę lutniczą od budowy mandolin w Kalamazo w Michigan. W 1902r powstała "Gibson Mandolin-Guitar Mfg.Co,Ltd". W latach 20tych XX wieku, Gibson stał się liderem w budowie gitar dzięki modelowi Gibson L-5.

Wielkie powodzenie gitary Fender Telecaster, skłoniło w 1950r Gibsona do budowy gitary o korpusie z litego drewna.

Gitarę tę zaprojektował Les Paul i od 1952r model nazwany jego imieniem jest do dzisiaj najpopularniejszym instrumentem tej firmy. W dalszych latach powstało wiele kultowych modeli gitar Gibsona takich jak :

 SG , Explorer , FlyingV czy słynny semi-acoustic ES-335. Firma Gibson była również prekursorem w budowie  przetwornika typu Humbucker. 

GIBSON obok Fendera jest firmą, która położyła tkzw."kamienie milowe" w rozwój współczesnej muzyki rozrywkowej dzięki swoim instrumentom.

Obecnie Gibson Guitar Corporation to światowa korporacja, która jest posiadaczem wielu marek instrumentów, wzmacniaczy i akcesoriów. W skład korporacji Gibson wchodzą obecnie m.in takie marki jak: Epiphone, Tobias, Slingerland, Wurlitzer, Steinberger, Kramer.

Na gitarach marki Gibson grają tacy gitarzyści jak: B.B.King, Jimmy Page, Angus Young,  The Edge, Rudolf Schenker, Mike Oldfield, Tony Iommi, Zakk WyldeSlash, Gary Moore, Chuck Berry i inni.