Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom gitarzysty Tool

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom gitarzysty Tool

Długo wyczekiwany, zapowiadany już na zimowych targach NAMM model sygnowany przez gitarzystę Tool ujrzał wreszcie światło dzienne. Oto Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom.

Adama Jonesa i jego cieszącego się ogromnym uznaniem i szacunkiem zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać. Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom jest ściśle limitowanym modelem, który odtwarza główny instrument Jonesa - jego oryginalny 1979 Gibson Les Paul Custom w wykończeniu Silverburst. Premierze gitary towarzyszy kompozycja The Witness, stworzona przez Jonesa. W jej nagraniu wzięli udział koledzy z Tool - basista Justin Chancellor oraz perkusista Danny Carey, a za miks odpowiada Joe Barresi, z którym grupa pracowała nad ostatnim albumem "Fear Inoculum" z 2019 roku.

 

Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom ukazuje się w dwóch, wyprzedanych już w momencie premiery, wersjach:

Limitowany do 79 egzemplarzy Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom w wykończeniu Aged Antique Silverburst bardzo precyzyjnie odwzorowuje wszystkie detale ulubionego instrumentu Jonesa, wraz z powstałymi przez lata użytkowania wszelkiego rodzaju odrapaniami i obtarciami lakieru, a nawet otworami w korpusie pozostałymi po usunięciu pickguarda. Do tego okrągłe lusterko przymocowane do główki i replika oryginalnego futerału Custom Silverburst.

Model powstał w wyspecjalizowanym w tworzeniu postarzonych instrumentów i powołanym do życia pod koniec 2019 roku odrębnym dziale Custom Shopu Gibsona - Murphy Lab, prowadzonym przez Toma Murphy'ego. Każdy egzemplarz, wyposażony w osprzęt Aged Chrome, został ręcznie podpisany i ponumerowany przez muzyka Tool, a w komplecie znajduje się również certyfikat autentyczności. Cena instrumentu w sklepie Gibsona wynosi 9999 dolarów.

Limitowany do 179 sztuk Adam Jones 1979 Les Paul Custom cechuje się wykończeniem Antique Silverburst VOS (Vintage Original Spec), który został poddany specjalnemu procesowi postarzania. Gitara została wykonana ręcznie w Custom Shopie marki, wyposażona w chromowany osprzęt i ozdobiona z tyłu główki sitodrukiem wykonanym przez Adama Jonesa i Joyce Su. W komplecie poza certyfikatem autentyczności i futerałem znajduje się także lusterko do ewentualnego samodzielnego umieszczenia z przodu główki. Jones i Su współpracowali również przy designie customowych futerałów obydwu wersji gitary. Cena instrumentu w sklepie Gibsona wynosi 5999 dolarów.

Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom posiada mahoniowy, niekomorowany korpus oraz top z trzech kawałków klonu obwiedziony 7 warstwowym biało-czarnym bindingiem. Pięciowarstwowy binding zdobi tył korpusu oraz główkę. Klonowy gryf, wykonany również z trzech kawałków tego drewna, wieńczy hebanowa podstrunnica obwiedziona jednowarstwowym, białym bindingiem. Gryf odwzorowuje profil Medium C pierwowzoru. Podstrunnica o promieniu 12" mieści 22 progi ze stopu nowego srebra (z zawartością 18% niklu), duże markery z masy perłowej oraz siodełko z kości.

Instrument wyposażono w mostek Tune-O-Matic ze stopbarem oraz klucze Schaller M6 z dużymi główkami. Za brzmienie odpowiadają przetworniki - odwrotnie zamocowany Custombucker pod gryfem oraz customowo nawijany Seymour Duncan DDJ przy mostku. Ich pracą steruje trójpozycyjny przełącznik Switchcraft oraz odrębne dla każdego pickupa pokrętła Volume i Tone z potencjometrem głośności DiMarzio 500k dla przetwornika mostkowego i trzema potencjometrami CTS, a także kondensatorami Orange Drop.

 

https://www.gibson.com/