Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard

Gibson Custom Shop zaprezentował nowy sygnowany model - Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard.

Lee Roy Parnell jest stosunkowo mało rozpoznawalnym w Polsce wokalistą i gitarzystą country-bluesowym, który regularnie umieszcza swoje single na liście Billboard Hot Country Songs oraz posiada dwie nominacje do nagrody Grammy. Znany m.in. z gry slide, od wielu lat jest wierny marce Gibson. Nowy model z Custom Shopu oparty jest na jego wcześniejszej sygnaturze - '57 Goldtop, ale tym razem jest to wersja '59 w wykończeniu Burst, z zachowaniem pozostałych elementów konstrukcyjnych, od konturowanej krawędzi wcięcia korpusu do ulepszonego układu pickupów, zgodnego z wymaganiami Parnella chcącego uzyskać większy wpływ drewna na brzmienie.

"Każdy gitarzysta dorastający w Teksasie wychowywał się widząc Billy Gibbonsa grającego na swoim Gibsonie '59. To było to do czego wszyscy dążyliśmy. Zaczynałem z modelem Goldtop, to była jedyna gitara jaką posiadałem, dopóki nie skończyłem 30 lat, dlatego zawsze byłem z nią kojarzony. Cały czas jednak spoglądałem w kierunku Sunbursta, którego chciałem mieć. Zdecydowałem się jednak na zachowanie specyfikacji z mojego Goldtopa. Dlatego profil gryfu bardziej przypomina wersję '58, natomiast pickupy to '57 Classic." - mówi Lee Roy.

Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard posiada mahoniowy korpus z topem wykonanym z dwóch kawałków starannie wyselekcjonowanego klonu wzorzystego w wykończeniu Abilene Sunset Burst. Nazwa ta nawiązuje do miejscowości w Teksasie, w której urodził się Lee Roy Parnell. Korpus zdobi jednowarstwowy binding z tworzywa sztucznego Royalite. Gryf, zbudowany z jednego kawałka mahoniu posiada profil Lee Roy Parnell Custom '59. Na podstrunnicy z palisandru indyjskiego znajdziemy 22 progi 'Authentic Medium-Jumbo' oraz celuloidowe znaczniki pozycji w kształcie trapezów. Siodełko główki o szerokości 42,85 mm wykonano z nylonu. Promień podstrunnicy wynosi 24,75" (62,865 cm).

Za brzmienie odpowiadają przetworniki '57 Classic (gryf) i '57 Classic Plus (mostek) wraz z nowym układem Vintage Tone wykorzystującym kondensatory papierowo-olejowe oraz potencjometry CTS 500K - Tone i Volume oddzielne dla każdego pickupa z vintage'owymi pokrętłami. Na wyposażenie instrumentu składa się ponadto mostek No-Wire ABR-1 z lekkim aluminiowym stopbarem oraz klucze Kluson Single Line. W komplecie nabywca otrzyma futerał, certyfikat autentyczności oraz, nie zainstalowany fabrycznie, pickguard z laminatu akrylu.

 

https://www.gibson.com