Acoustic Custom Shop i akustyczne nowości Gibsona

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Acoustic Custom Shop i akustyczne nowości Gibsona

Z początkiem 2020 roku Gibson na nowo posegregował kolekcję oferowanych gitar akustycznych oraz zainicjował działalność akustycznego Custom Shopu.

"W 2020 roku skupiamy się na odświeżonym spojrzeniu na modele akustyczne, podobnie jak uczyniliśmy to z instrumentami elektrycznymi, stawiając na takie same standardy rzemiosła - wyjaśnia szef działu handlowego Gibsona, Cesar Gueikian. "Posegregowaliśmy nasze akustyczne portfolio w nowe linie, Original i Modern Collection oraz rozpoczynamy działalność Acoustic Custom Shopu z seriami Historic i Modern Collection. Nasze gitary akustyczne mają zdefiniowane brzmienie od 126 lat i zamierzamy wykorzystać przewagę wynikającą z naszego dziedzictwa, aby oddać nowe, kultowe instrumenty w ręce przedstawicieli nowej generacji graczy."

Gibson Acoustic Original Collection: 60s J-45 Original w wykończeniu Wine Red. Gitara posiada top ze świerku sitka, mahoniowy korpus i gryf oraz palisandrową podstrunnicę o promieniu 12". Ponadto m.in. siodełko z kości o zgodnej z historycznym modelem szerokości 1,69" (42,84 mm), klucze Grover, wielowarstwowy binding oraz biały pickguard z termodrukowym logo marki

Gibson Acoustic Modern Collection: J-45 Studio Rosewood w wykończeniu Antique Natural. Gitara posiada mahoniowy gryf, top ze świerku sitka oraz korpus i podstrunnicę (o promieniu 16") z palisandru. Ponadto klucze Grover Rotomatic, siodełko Tusq oraz elektronikę Fishman Sonitone z kontrolę Volume i Tone

W linii Modern Collection znajdziemy między innymi ubiegłoroczne nowości z serii G - G-45 Studio i G-45 Standard - wysokiej jakości instrumenty, budowane w USA przez tych samych lutników, którzy odpowiadają za modele J-200 i J-45, ale w cenie, na którą może sobie pozwolić młoda, nowa generacja gitarzystów. G-45 Studio w cenie 999 $ i G-45 Standard w cenie 1299 $ dostępne są w nowej serii Gibson Generation, która wchodzi w skład Modern Collection. Obydwa modele posiadają korpusy w klasycznym kształcie Round Shoulder i wykończeniu Antique Natural, zbudowane ze świerku świerku sitka (top) oraz lokalnie pozyskiwanego, amerykańskiego orzecha (tył i boki). "Wciąż jesteśmy podekscytowani sukcesem modeli Gibson Generation G-45 i wciąż nie mamy ich dosyć." - mówi Gueikian.

Gibson Generation: G-45 Studio i G-45 Standard

Gibson Acoustic Custom Shop będzie miał siedzibę w Bozeman w Montanie. Cesar Gueikian: "W ramach Acoustic Custom Shopu, w serii Historic Collection przywracamy do życia wszystkie akustyczne ikony w ich historycznej postaci oraz patrzymy w przyszłość wraz z instrumentami w Modern Collection".

Acoustic Custom Shop Historic Collection to m.in. modele 1942 Banner J-45, 1942 Banner Southern Jumbo, 1934 Jumbo, 1936 Advanced Jumbo, 1939 J-55, 1952 J-185, 1957 SJ 200, 1960 Hummingbird, Pre-war SJ 200 Rosewood i wiele innych.

Acoustic Custom Shop Historic Collection: 1960 Hummingbird Fixed Bridge w wersji Heritage Cherry Sunburst z nitrocelulozowym, starzonym wykończeniem VOS. Gitara posiada top ze świerku sitka poddany procesowi termicznego starzenia, mahoniowy korpus i gryf oraz palisandrową podstrunnicę o promieniu 12".

Gitary Acoustic Custom Shop Modern Collection łączą klasyczny design z nowoczesnymi materiałami i cechują się korpusami zaprojektowanymi z myślą o komforcie, wygodnymi i łatwymi do gry gryfami o smukłym profilu slim-taper oraz bardziej płaskimi podstrunnicami. W jej skład wchodzą m.in. J-45 Deluxe Rosewood, Songwriter Chroma z wzorzystym klonowym topem (Quilted Maple) czy Hummingbird Custom z korpusem z drewna Koa.

Acoustic Custom Shop Modern Collection: Firebird w wersji Antique Cherry. Pięknie zdobiona gitara posiada top ze świerku sitka, płytę tylną i boczki z klonu wzorzystego, klonowy gryf oraz podstrunnicę o promieniu 12" z kompozytu Richlite. Do tego m.in. wykonane z masy perłowej i abalonu inkrustacje w kształcie płomieni na podstrunnicy i mostku oraz feniks odradzający się z popiołów na główce.

W kolekcji tej znajdziemy również zaprezentowany w ubiegłym roku najbardziej spersonalizowany model Country Western w historii Gibsona - sygnowany Sheryl Crow Country Western Supreme, oparty na prywatnym egzemplarzu artystki.

W ramach kolekcji Acoustic Custom Shop Modern znajdziemy również akustyczny model wchodzący w skład wyodrębnionej w tym roku linii Slash Collection. Slash Collection J-45 Standard dostępny jest w wykończeniu November Burst i Vermillion Burst i cechuje się miksem tradycyjnych i nowoczesnych elementów, wśród których są customowy profil gryfu C, grubsza i bardziej współczesna podstrunnica o promieniu 16", a także wszechstronny pickup LR Baggs TM VTC z kontrolą Volume i Tone. Wśród ekskluzywnych dodatków charakterystycznych jedynie dla tej kolekcji są: sygnatura 'Scully' Slasha na tylnej części główki, podpis gitarzysty na płytce osłaniającej pręt regulacyjny, dodatkowa, czysta płytka pręta oraz cztery kostki Slash Jim Dunlop Tortex. Slash Collection J-45 Standard posiada korpus i gryf z mahoniu, top ze świerku sitka oraz podstrunnicę z palisandru.

Slash Collection J-45 Standard w wersji November Burst i Vermillion Burst

Gibson pracował również z Kazuyoshi Saito nad sygnowanym egzemplarzem J-45 oraz Frankiem Hannonem, gitarzystą i współzałożycielem formacji Tesla nad nowym modelem Love Dove celebrującym 30 rocznicę utworu "Love Song". "Współpraca z Gibsonem nad stworzeniem ponadczasowego akustyka Love Dove była czystą przyjemnością, ponieważ ekipa Gibsona kocha muzykę i szanuje artystów. Nagrałem wiele klasycznych kompozycji Tesli z pomocą oryginalnego egzemplarza Gibson Dove z lat '70, a teraz wspólnie stworzyliśmy akustyczny model Love Dove, aby uczcić 30 rocznicę powstania "Love Song".

https://www.gibson.com/