Gibson zapowiada nowe modele i sygnatury

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson zapowiada nowe modele i sygnatury

Kilka dni przez rozpoczęciem targów NAMM 2019, Gibson zdradził pierwsze szczegóły dotyczące nowych modeli oraz współpracy z artystami.

"Wraz z nową odsłoną linii Classic chcemy przywrócić jej autentyczność i w ten sposób złożyć hołd złotej erze Gibsona - mówi szef działu handlowego firmy, Cesar Gueikian. "Dochowując wierności naszemu DNA, nowy Les Paul Standard wraca do klasycznego designu, który uczynił go sławnym. To samo możemy powiedzieć o pozostałych modelach". Jak zapewnia firma, będzie się można o tym przekonać dzięki między innymi dzięki takim modelom jak Les Paul Standard '50s Special i Les Paul Standard '60s Special, a także uzbrojonym w pickupy P90 Les Paul Special w wykończeniu TV Yellow oraz Les Paul Junior w wersji Vintage Tobacco Burst.

Les Paul Standard '50s Special w trzech typach wykończenia: Tobacco Burst, Heritage Cherry Sunburst i Gold Top. Gitary posiadają mahoniowe korpusy oraz gryfy, klonowe topy i palisandrowe podstrunnice. Wyposażone są w mostki ABR-1 Tune-O-Matic z aluminiowym stopbarem i pickupy Burstbucker oraz regulatory Volume x2 i Tone x2

Les Paul Standard '60s Special w trzech typach wykończenia: Iced Tea, Bourbon Burst i Unburst. Gitary posiadają mahoniowe korpusy oraz gryfy, klonowe topy i palisandrowe podstrunnice. Wyposażone są w mostki ABR-1 Tune-O-Matic z aluminiowym stopbarem i pickupy Burstbucker 61 oraz regulatory Volume x2 i Tone x2

Les Paul Special w wykończeniu TV Yellow posiada mahoniowy korpus i gryf oraz palisandrową podstrunnicę, mostek typu wraparound, pickupy P-90, regulatory Volume x2 i Tone x2

Les Paul Junior Vintage Tobacco Burst z mostkowym pickupem P-90 Dog Ear i pojedynczymi pokrętłami głośności i tonów

Wśród modeli SG pojawią się m.in. nowe SG Standard oraz SG Standard '61, a także dwa interesujące modele SG Standard '61 z oldschoolowymi strunociągami Maestro Vibrola i Sideways Vibrola.

SG Standard w wykończeniu Ebony lub Heritage Cherry to mahoniowy korpus i gryf, palisandrowa podstrunnica, aluminiowy mostek Nashville Tune-O-Matic ze stopbarem, przetworniki 490 i regulatory Volume x2 i Tone x2

SG Standard '61 Vintage Cherry z mostkiem ABR-1 Tune-O-Matic i przetwornikami Burstbucker 61

SG Standard '61 Maestro Vibrola Vintage Cherry

SG Standard '61 Sideways Vibrola Vintage Cherry

"Ponownie skoncentrowaliśmy się na rdzennym, najistotniejszym zakresie naszych gitar, które staną się fundamentem naszej przyszłości umożliwiając nam jednocześnie wprowadzenie nowych rozwiązań w limitowanych nakładach" - mówi Gueikian

Na nowy line-up linii Contemporary złożą się oferowane w przystępnych cenach modele Les Paul Junior Tribute Double Cut z pojedynczym pickupem P90 oraz Les Paul Special Tribute Double Cut z parą P90 - obydwa w czterech wersjach kolorystycznych.

Les Paul Junior Tribute Double Cut oraz Les Paul Special Tribute Double Cut - obydwa w czterech wersjach wykończenia: Worn Cherry, Worn Brown, Worn Ebony i Blue Stain. Instrumenty posiadają mahoniowy korpus, klonowy gryf i palisandrową podstrunnicę, a także regulowany mostek wraparound. Za brzmienie odpowiada mostkowy przetwornik P-90 + Volume x1 i Tone x1 (Junior Tribute) lub para P-90 + Volume x1 i Tone x1 (Special Tribute)

"Linia Contemporary przyniesie również nowy koncept w postaci modeli Les Paul i SG Modern - mówi Gueikian. Rozmawialiśmy z wieloma dilerami, artystami oraz entuzjastami gitary i skorzystaliśmy z ich najlepszych pomysłów do stworzenia modeli Modern. Znajdzie się w nich wiele współczesnych rozwiązań, które przypadły do gustu użytkownikom naszych instrumentów, takie jak lżejsze korpusy, innowacyjny profil gryfu slim taper, umożliwiający pełny dostęp do wyższych progów, hebanowe podstrunnice, wszechstronne przetworniki high output oraz system push-pull umożliwiający przełączanie między pełnym brzmieniem humbuckerów a P90, a zatem dwoma typami brzmienia, które - od momentu, gdy je wynaleźliśmy - wpłynęły na niezliczone muzyczne gatunki."

Les Paul Modern (trzy typy wykończenia: Graphite Top, Sparkling Burgundy Top, Faded Pelham Blue Top) posiada lekki mahoniowy korpus z klonowym topem, mahoniowy gryf o asymetrycznym profilu slim taper oraz hebanową podstrunnicę. Ponadto na pokładzie aluminiowy mostek Nashville Tune-O-Matic z aluminiowym strunociągiem, klucze Grover oraz pickupy Burstbucker Pro i cztery potencjometry typu push-pull: 2x Volume (Coil-Tap) i 2 x Tone (Pure Bypass/Phase)

SG Modern (dwa typy wykończenia: Trans Black Fade i Blueberry Fade) posiada mahoniowy korpus z topem z klonu wzorzystego, mahoniowy gryf o asymetrycznym profilu slim taper oraz hebanową podstrunnicę. Ponadto na pokładzie aluminiowy mostek Nashville Tune-O-Matic z aluminiowym strunociągiem, klucze Grover oraz pickupy Burstbucker Pro i cztery potencjometry: 2x Volume push-pull (Coil-Tap) i 2 x Tone.

Nowością wśród gitar akustycznych ma być nowa linia Gibson Generation złożona z produkowanych w Stanach Zjednoczonych modeli o najwyższej jakości. Będą to m.in. modele G-45 Studio oraz G-45 Standard zbudowane z orzecha i topów ze świerku sitka.

G-45 Studio i G-45 Standard posiadają korpus z orzecha i top ze świerku sitka. Gryf wykonano z drewna utile (sipo), a podstrunnicę i mostek z orzecha (G-45 Studio) lub tworzywa richlite (G-45 Standard). Zastosowano ponadto klucze Mini Grover Rotomatic oraz przetwornik piezo Fishman Sonitone montowany w otworze rezonansowym. Wykończenie: Antique Natural

Flagowym kierunkiem Custom Shopu będzie przygotowywanie wznowień historycznych modeli z troską i najdrobniejszy szczegół. Cesar Gueikian: "Przygotowywanie reedycji w Custom Shopie przekazaliśmy w ręce najlepszych ekspertów oraz vintage'owego sprzętu oraz kolekcjonerów, którzy sprawdzili każdy szczegół i poddali go - 'okiem najlepszego gitarowego geeka' - wnikliwym testom. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem jakości naszego rzemiosła, precyzji, techniki starzenia oraz brzmienia. Kontynuujemy oczywiście nasz customowy program w ramach, którego artyści i fani mogą zaprojektować własną gitarę - to szybko rosnący segment Custom Shopu Gibsona."

Gibson zapowiada również jeszcze ściślejszą współpracę z artystami, czego wyrazem będą zapowiedziane na 2019 rok modele sygnowane. Wśród nich znajdzie się m.in. słynny ES-350T Chucka Berry opracowany wspólnie z synem i wnukiem artysty, a także limitowany do 250 egzemplarzy zapowiedziany w ubiegłym tygodniu Chris Cornell Tribute ES-335 oparty na oryginalnym modelu Gibson ES-335 Chris Cornell stworzonym wspólnie przez Gibsona i zmarłego w maju 2017 roku wokalistę Soundgarden. Chris Cornell Tribute ES-335 wyposażony będzie m.in. w starzone humbuckery Lollartron, pozbawione numeracji pokrętła regulatorów, wykończenie Olive Drab Satin oraz specjalną inkrustację z masy perłowej na główce.

Chris Cornell Tribute ES-335 w wykończeniu Olive Drab Green posiada top i płytę tylną z trzech warstw drewna klon/topola/klon, świerkowe ożebrowanie oraz klonowy blok centralny. Mahoniowy gryf wycinany metodą Quarter Sawn wieńczy podstrunnicą z ciemnego palisandru. Progi medium jumbo wykonano z nowego srebra, markery w pearloidu, a siodełko z kości. Ponadto na pokładzie znalazły się mostek Tune-O-Matic ze strunociagiem Bigsby B-7 Vibrola, klucze Grover Rotomatics, przetworniki Aged Lollartron i regulatory Volume x2 i Tone x2.

Zapowiadane na 2019 rok sygnowane modele Gibsona i jego marek:

George Thorogood — Epiphone Ltd Ed Thorogood "White Fang" ES-125TDC
Jared James Nichols — Epiphone Limited Edition Jared James Nichols 'Old Glory' Les Paul Custom Outfit
Chris Cornell — Chris Cornell Tribute Gibson ES-335
Dave Rude — Epiphone Limited Edition Dave Rude Flying V Outfit
Dave Amato — Custom Shop Dave Amato Signature Axcess Les Paul
Brian Ray — Custom Shop Brian Ray 62 SG Jr.
Lee Roy Parnell — Custom Shop Lee Roy Parnell Signature 1959 Les Paul Standard
Slim Harpo — Slim Harpo '62 ES-330
Chuck Berry Estate — Custom Shop Chuck Berry Tribute ES-350T

Kilka z tych modeli ukaże się pod marką Epiphone, która ma odegrać znaczącą rolę w nowej wizji Gibsona. "Wystarczy spojrzeć na dziedzictwo Epiphone, które sięga początkami do 1873 roku, a jego historia wciąż nie została opowiedziana do końca - mówi prezes i dyrektor generalny Gibson Brands Inc. James "JC" Curleigh. "Kto grał na instrumentach Epiphone? Paul McCartney. Bob Dylan. John Lennon. Z tą marką związany jest niesamowity rodowód, a jej gitary szczycą się jednym z najlepszych stosunków wysokiej jakości do akceptowalnej ceny. Dzięki temu są to tak wspaniałe instrumenty, na których gra tak wielu muzyków".

https://www.gibson.com
http://www.lauda-audio.pl/