Gibson Eric Clapton 1964 Firebird I

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Eric Clapton 1964 Firebird I

Gibson zaprezentował nową replikę słynnego modelu Firebird z 1964 roku, należącego do Erica Claptona.

Oryginalny Gibson Firebird z 1964 roku został zakupiony przez Erica Claptona w kwietniu 1968 roku w Filadelfii podczas trasy z zespołem Cream. Choć wcześniej Clapton używał m.in. Les Pauli, ES-335 i SG, to własnie Firebird I zapadł mu szczególnie w pamięć: "Pamiętam zwłaszcza jeden wieczór z Firebirdem. To był koncert Cream w Filadelfii - jeden z najlepszych, jakie kiedykolwiek zagrałem." Firebird Claptona miał mahoniowo-orzechowy gryf przechodzący przez całą długość korpusu, odwróconą główkę oraz pojedynczy mini-humbucker umieszczony przy mostku.

Eric Clapton używał tego instrumentu podczas całej pożegnalnej trasy Cream w 1968 roku i prawdopodobnie słychać go również w kompozycjach zarejestrowanych w październiku 1968 w Los Angeles, które znalazły się na ostatnim albumie grupy, "Goodbye", wydanym w lutym 1969 roku. Później gitarzysta sięgał po ten model również podczas koncertów krótko działającej formacji Blind Faith, która powstała po rozpadzie Cream.

Zaprezentowany przez Gibson Custom Shop nowy, ściśle limitowany model Eric Clapton 1964 Firebird I jest wierną repliką oryginalnego instrumentu Claptona wykonaną zgodnie z metodami konstrukcyjnymi z epoki. Precyzyjne zeskanowanie modelu 1964 Firebird pozwoliło również na ścisłe odwzorowanie rozmiarów pierwotnej gitary. Powstało 100 egzemplarzy tego modelu, z których 50 trafiło do oferty Guitar Center w Stanach Zjednoczonych, a pozostałe 50 sztuk zostanie rozesłanych do dilerów Gibsona w pozostałych krajach.

Gibson Eric Clapton 1964 Firebird I będzie oferowany z podpisem Erica na płytce elektroniki z tyłu korpusu (w komplecie znajdzie się również druga płytka, dzięki której będzie można zachować podpisany egzemplarz w stanie nienaruszonym), repliką paska używanego przez gitarzystę, repliką oryginalnego futerału, zestawem kostek oraz certyfikatem autentyczności.

Instrument w konstrukcji neck thru body posiada gryf zbudowany z pięciu warstw mahoniu rozdzielonych czterema warstwami orzecha oraz mahoniowe, boczne skrzydła korpusu. Gitara wykończona w kolorze Vintage Sunburst została pokryta lakierem nitrocelulozowym w wersji VOS (Vintage Patina). Profil gryfu, '64 Medium C, zachowuje zgodność z oryginalnym egzemplarzem Firebirda. Podstrunnica o promieniu 12" została wykonana z palisandru indyjskiego. Znalazły się na niej 22 progi o oryginalnym rozmiarze medium jumbo oraz znaczniki pozycji z pearloidu. Szerokość nylonowego siodełka to 1,687" (42,85 mm), natomiast menzura gitary wynosi 24,75" (62,865 cm).

Gibson Eric Clapton 1964 Firebird I posiada nowo zaprojektowany, pojedynczy mini-humbucker Firebird Alnico V umieszczony przy mostku i oddający charakterystykę oryginalnej konstrukcji. Kontrola następuje za pomocą pokręteł Master Volume i Master Tone. Zachowano również mostek typu wraparound oraz vintage'owe klucze Banjo. Instrument posiada również trzywarstwowy biały pickguard oraz czarną płytkę osłony pręta napinającego.

Gibson Eric Clapton 1964 Firebird I jest elementem oferowanej przez amerykański Guitar Center kolekcji Crossroads 2019 przygotowanej w związku z cyklicznym festiwalem organizowanym przez Erica Claptona (tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20-21 września w Dallas). W skład kolekcji wchodzą również modele: Fender Custom Shop Eric Clapton Blind Faith Telecaster by Todd Krause, Martin 00042EC-Z Eric Clapton Crossroads Ziricote Auditorium, Martin 0042JM-C John Mayer Crossroads Cocobolo Parlor oraz PRS Private Stock Carlos Santana Crossroads.

https://www.gibson.com