Gibson Kirk Douglas Signature SG

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Kirk Douglas Signature SG

Gibson we współpracy z gitarzystą The Roots, 'Kapitanem' Kirkiem Douglasem, prezentuje pierwszą, tegoroczną sygnaturę - model SG z trzema przetwornikami i w dwóch wersjach wykończenia.

Kolekcja gitar Kirka Douglasa, który dołączył do The Roots w 2003 roku, zawiera kilka modeli Gibsona, które można oglądać m.in w popularnym programie The Tonight Show Starring Jimmy Fallon w telewizji NBC, gdzie The Roots jest stałym rezydentem. Jednym z tych instrumentów jest uzbrojony w trzy przetworniki Gibson SG Custom, z indywidualnie zmodyfikowanym układem elektroniki, który teraz został upamiętniony w postaci nowego modelu Gibson USA Kirk Douglas Signature SG. Trafia on do oferty firmy w dwóch wersjach wykończenia:

Inverness Green z pięciowarstwowym białym pickgaurdem i niklowanym osprzętem, w tym puszkami przetworników

Ebony z pięciowarstwowym czarnym pickgaurdem i złotym osprzętem, w tym puszkami przetworników

Instrument posiada mahoniowy korpus i gryf oraz palisandrową podstrunnicę z białym bindingiem. Gryf charakteryzuje się profilem skopiowanym z jednego z ulubionych instrumentów Douglasa - Epiphone Crestwood '61, który został uszkodzony podczas występu Prince'a w programie Jimmy'ego Fallona i znajduje się obecnie w Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland. Podstrunnica, o promieniu 12" (305 mm), mieści 22 progi medium jumbo oraz duże, akrylowe prostokąty markerów. Gibson Kirk Douglas Signature SG został wyposażony w nieblokowane klucze Keystone, siodełko Graph Tech oraz aluminiowy mostek Nashville ABR-1 Tune-O-Matic wraz z sygnowanym przez Douglasa strunnikiem "Captain" Lyre Tail Vibrola.

Za wszechstronne brzmienie gitary odpowiada trio humbuckerów BurstBucker. Na poziomie podstawowym działają one podobnie do SG z dwoma przetwornikami, ale cechują się istotnymi, dodatkowymi możliwościami. Trójpozycyjny przełącznik wybiera pickup mostkowy, gryfowy lub obydwa. Każdy z tych przetworników ma własną regulację głośności, a obydwie gałki Volume są wyposażone w funkcję push/pull, która pozwala na rozłączenie cewek humbuckerów i zamianę ich w przystawki single-coil. Pojedyncze pokrętło Master Tone umieszczone jest w miejscu, gdzie zwykle znajduje się gałka Lead Tone, a w miejscu, gdzie przy standardowym układzie można spodziewać się drugiego regulatora barwy, znajduje się dodatkowy potencjometr Volume (ponownie z przełącznikiem push/pull do rozłączania cewek). Kontroluje on przetwornik środkowy i może być używany do łączenia jego sygnału z pozostałymi przetwornikami (jednym lub dwoma), bez względu na to, jak ustawiony jest trójpozycyjny przełącznik. Oznacza to, że użytkownik może uruchomić przetworniki gryfowy i/lub mostkowy samodzielnie lub razem, gryf i środek, mostek i środek lub wszystkie trzy pickupy jednocześnie i przy dowolnym poziomie głośności. A nawet lepiej - po ustawieniu dokładnego balansu, można dostosować ogólny poziom wyjściowy całej gitary za pomocą dodatkowego kontrolera Master Volume zamontowanego pod mostkiem na pickguardzie.

 

https://www.gibson.com/