Gibson Chuck Berry 1955 ES-350T

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Chuck Berry 1955 ES-350T

18 października obchodziliśmy 83 urodzin Chucka Berry. Gibson uczcił tę rocznicę prezentując pierwszy w historii model gitary sygnowany przez legendarnego ojca chrzestnego rock'n'rolla.

Chuck Berry to niekwestionowany król rock'n'rolla i jeden z prekursorów tego gatunku, który wywarł ogromny wpływ na późniejsze rzesze wykonawców, w tym m.in. The Beatles i The Rolling Stones. Do historii przeszły m.in. jego występy w programie telewizyjnym American Bandstand, kiedy publiczność mogła nie tylko posłuchać takich przebojów jak "Maybellene", "Rock and Roll Music" czy "Johnny B. Goode", ale również zobaczyć jego słynny sceniczny taniec i 'kaczy chód'. A to wszystko zawsze z gitarą w ręku - Gibsonem ES-350T.

W rocznicę urodzin artysty Gibson zaprezentował pierwszy w historii model gitary sygnowany przez ojca chrzestnego rock'n'rolla - Chuck Berry 1955 ES-350T, który był zapowiadany już na początku roku, podczas zimowych targów NAMM. Jest to dokładna, zachowująca pełną zgodność historyczną replika słynnego modelu Berry'ego ES-350T z 1955 roku. Wykonany ręcznie instrument charakteryzuje się m.in. korpusem z klonu wzorzystego i pickupami P-90, a w komplecie dostępne są również futerał Custom Shop ES-350T, certyfikat autentyczności oraz repliki paska i wykonanego przez plemię Zuni krawata bolo 'Sun God', noszonego przez Chucka Berry w latach '50. Gitara limitowana jest do 55 egzemplarzy, a jej cena na stronie internetowej producenta wynosi 9999 $.

Gibson Chuck Berry 1955 ES-350T posiada korpus z trzech warstw drewna - klonu, topoli i klonu wzorzystego, z którego wykonano zewnętrzną część. Klonowy jest również gryf instrumentu - dwa kawałki klonu rozdzielone są orzechem. Naturalne wykończenie Antique Natural (w technologii VOS (Vintage Patina) postarzającej gitarę) koresponduje z jasnym bindingiem korpusu, czarnym, pięciowarstwowym pickguardem oraz złotym osprzętem. Menzura gitary wynosi 23,504" (59,7 cm). Gryf zachowuje historyczny profil '55 Medium C i zwieńczony jest podstrunnicą o promieniu 12" wykonaną z palisandru indyjskiego. Umieszczono na niej 22 wysokie i wąskie progi, zgodne z oryginalną specyfikacją oraz markery w kształcie podwójnego równoległoboku. Szerokość siodełka wynosi 1,687" (42,85 mm).

W instrumencie zastosowano customowe przetworniki P90 Dog-ear, regulowane trzypozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma regulatorami Volume i Tone. Gałki potencjometrów, a nawet nabiegunniki przetworników zostały, podobnie jak reszta osprzętu, wykończone na złoto. Zamocowano historyczny mostek ABR-1 No-Wire, zdobiony pętlami strunociag Trapeze oraz klucze Kluson Single Line.

 

https://www.gibson.com