GIBSON Les Paul Special

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki GIBSON
Testy
2020-01-13
GIBSON - Les Paul Special

Oryginalnie zaprezentowany przez Gibsona w 1955 roku Les Paul Special cieszył się popularnością gitarzystów przez ponad 60 lat, kształtując brzmienie wielu gatunków muzyki na przestrzeni dekad.

Nowy, tegoroczny model Les Paul Special TV Yellow jest powrotem do klasycznego designu, składając hołd Złotej Erze innowacji Gibsona oraz przywracając tę cenioną autentyczność do życia.

BUDOWA

Gibson Les Paul Special to mahoniowy, cieńszy i lżejszy korpus LP z zaokrąglonymi krawędziami i pojedynczym wcięciem, wykończony na wysoki połysk nitrocelulozowym, transparentnym lakierem w stonowanym, lekko pastelowym kolorze TV Yellow, odsłaniającym delikatnie fakturę drewna. Wklejany gryf z mahoniu posiada nieco większy profil Vintage 50s i zaopatrzony jest w palisandrową, otoczoną bindingiem podstrunnicę o radiusie 12” (304,8 mm). Nabito tu 22 progi medium jumbo a rolę markerów pełnią akrylowe kropki. Opatrzona perłowym logiem oraz złotymi literami nazwy modelu, czarna główka mieści montowane obustronnie klucze Vintage Deluxe z białymi główkami. Siodełko Graph Tech o długości 43 mm zapewnia bezproblemowy przesuw strun w tym miejscu a menzura instrumentu wynosi standardowe dla Gibsona 24,75” (628,65 mm).

Niklowany mostek to stała konstrukcja będąca w zasadzie klasycznym strunociągiem, wokół którego zawijane są struny przekładane uprzednio od przodu. Nie mamy tu regulacji menzury i wysokości poszczególnych strun, co dobitnie wskazuje na zgodność z oryginałem i rozwiązaniami stosowanymi kilkadziesiąt lat temu przez Gibsona.

Układ elektryczny tworzą dwa umieszczone w czarnych puszkach pickupy P-90, sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem zakończonym pomarańczowo-bursztynową końcówką oraz dedykowanymi parami potencjometrów głośności i tonów z czarnymi gałkami o przezroczystych topach. Układ jest montowany ręcznie przy zastosowaniu kondensatorów Orange Drop.

Całość dopełnia 5-warstwowy, czarny pickguard a gitara dostarczana jest w komplecie ze stylowym, wyściełanym czerwonym pluszem futerałem obitym skóropodobnym, brązowym materiałem z obszyciem żółtą nicią, złotymi zamkami oraz logo Gibsona. W środku znajdziemy akcesoria Gibsona w postaci czarnego, skórzanego paska, zestawu kluczy regulacyjnych czy dodatkowej płytki maskującej otwór pręta regulacyjnego gryfu. Firmowo gitara zaopatrzona jest w struny 10-46.

W PRAKTYCE

LP Special od razu przenosi nas swym klasycznym designem oraz pickupami P-90 w rejony vintage, jak również intryguje nieco przybrudzonym, żółtym odcieniem TV Yellow, który wygląda tyleż prosto co oryginalnie, szczególnie w zestawieniu z efektownie prezentującymi się z reguły modelami Les Paula w ofercie Gibsona. Uwagę zwraca też niska waga, która w połączeniu z cieńszym korpusem zapewnia wysoki komfort gry. Gryf Vintage 50s ma bardziej tłusty, okrągły profil, jednak nie powinien nikomu sprawić problemów, szczególnie przy niskiej akcji strun ustawionej nad palisandrową podstrunnicą. Progi wykończone są bardzo starannie, podobnie jak cały instrument, obawy można mieć co do precyzyjnego ustawienia menzury z uwagi na brak jakiejkolwiek regulacji (struny zawinięte są po prostu wokół strunociągu, pełniącego rolę mostka). Jest to jednak konstrukcja, która przez całe lata była wykorzystywana przez gitarzystów i podczas gry nie ma żadnych problemów z intonacją.

Na sucho brzmienie jest nieco stonowane w górze, jednak czuć sprężystość i dobry sustain, co zaostrza tylko apetyt na posłuchanie w takim opakowaniu pokładowych pickupów P-90, łączących charakter humbuckerów i singli. Barwa czysta wypada tu znakomicie – pickup gryfowy ma ciepły, ładnie zbalansowany charakter i słychać w nim wyraźnie znamienny dla P-90 miks dynamiki i ekspresyjnej prezencji singla konstrukcji Tele z mocniejszą, ale miękką i klarowną podstawą humbuckera, tym razem jak najbardziej w gibsonowskim wydaniu.

Połączenie obu pickupów dodaje góry i rozjaśnia środek, barwa jest zbalansowana nie drażniąc w żaden sposób ucha, prowokując zarówno do artykulacyjnych zagrywek bluesowych jak i funkowych bić. Dodanie gainu polepsza jeszcze sprawę, pojawia się dłuższy sustain, więcej harmonicznych i bardzo dobra reakcja na atak oraz oddanie niuansów. P-90 w takiej konfiguracji błyszczą, zapewniając ciepły, czysty dół nieosiągalny często na singlach oraz nie dający się pomylić charakter górnego pasma i prezencji, wypadających tu wyjątkowo rasowo.

Do dyspozycji mamy jeszcze dedykowane gałki głośności i tonów, potrafiące w Gibsonach znaleźć całą paletę barw dodatkowych, a co najważniejsze każda pozycja jest wyważona, i daje sporo inspiracji w szerokim obszarze od bluesa do klasycznego rocka. Dopalenie kanału drive nie powoduje żadnej zadyszki, uzyskamy tu bez problemu mocny high-gain, o wyrazistych harmonicznych, dynamicznym palm-mutingu i podciętym lekko dole w porównaniu do humbuckerów, jednak żywiołem Les Paul Special są barwy czyste oraz przesterowane z obszarów bluesa i rocka, gdzie instrument ten wzorowo oddaje charakter, dynamikę i niuanse pickupów P-90.

PODSUMOWANIE

Gibson Les Paul Special odwołuje się do wczesnych konstrukcji LP z pickupami P-90, oferując przy oryginalnym wykończeniu szeroką paletę barw czystych, bluesowych i rockowych o jakości, która z pewnością zadowoli już profesjonalnego muzyka. Atutem jest też sporo mniejsza waga w stosunku do klasycznych Les Pauli, oraz cena, za którą dostajemy solidny, bardzo dobrze brzmiący instrument ze stajni Gibsona, oczywiście Made In USA.

www.lauda-audio.pl

 

Konstrukcja: set-in
Korpus: mahoń
Gryf: mahoń, Vintage 50s
Podstrunnica: plaisander
Progi: 22 medium jumbo
Klucze: Vintage Deluxe
Menzura: 24,75" (628mm)
Radius: 12”
Mostek: Wraparound
Układ elektryczny: P-90 x 2, VOLUME x 2, TONE x 2, przełącznik 3-pozycyjny
Wykończenie: TV Yellow, osprzęt niklowany
Wyposażenie: Sztywny futerał Gibson, zestaw narzędzi Gibson, skórzany pasek, struny 10-46
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
6 199.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
listopad 2019
Kup teraz