Gibson Dave Amato Les Paul Axcess Standard

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Dave Amato Les Paul Axcess Standard

Gibson nie zwalnia tempa z prezentowaniem kolejnych sygnowanych modeli. Tym razem światło dzienne ujrzał egzemplarz opracowany we współpracy z gitarzystą REO Speedwagon, Davem Amato.

Dave Amato miał na koncie kilka lat gry w zespole Teda Nugenta, zanim w 1989 roku dołączył do REO Speedwagon. Gitarzysta ma na koncie również współpracę z takimi artystami, jak Cher, Richie Sambora, czy Jimmy Barnes. Amato od ponad czterech dekad gra na różnych wersjach Les Paula, choć ostatnio zazwyczaj dokonuje wyboru między dwoma ulubionymi egzemplarzami - '59 Reissue i Les Paul Axcess. Pracując nad sygnowanym modelem, lutnicy Custom Shopu Gibsona postawili sobie za cel stworzenie dla Dave'a Amato "perfekcyjnego" Les Paula, łączącego w sobie cechy obydwu ulubionych instrumentów gitarzysty. W rezultacie powstał szykowny i wszechstronny Dave Amato Les Paul Axcess Standard - jak zapewnia firma - różniący się jakiegokolwiek dostępnego na rynku modelu, który cechując się klasyczną, vintage'ową estetyką Gibsona uzbrojony jest zarazem w nowoczesne rozwiązania.

Mahoniowy korpus wieńczy wybrany w przez Amato top z dwóch kawałków klonu wzorzystego w kolorze Boston Sunset Fade z kremowym bindingiem. Nazwa wykończenia - podobnie jak w zaprezentowanym kilka dni temu modelu Gibson Lee Roy Parnell '59 Les Paul Standard - nawiązuje do miasta, gdzie gitarzysta urodził się i wychował. Wagę korpusu zmniejszono poprzez wywiercenie dziewięciu okrągłych otworów, czyli stosowane przez Gibsona rozwiązanie znane jako 'traditional weigt relief'. Jednocześnie, na prośbę Amato, w instrumencie zastosowano elementy konstrukcyjne charakterystyczne dla ostatnich modeli Axcess - cieńszy korpus z poprawionymi konturami, wyprofilowane łączenie gryfu z korpusem, ułatwiające dostęp do wysokich progów oraz główka w zaprezentowanej dwa lata temu konstrukcji Apex, mającej zwiększyć jej wytrzymałość, szczególnie w newralgicznym punkcie łącznie z gryfem.

Gryf, zbudowany z jednego kawałka mahoniu, charakteryzuje się ulubionym przez Dave'a bardzo grubym profilem. Gitarzysta REO Speedwagon poprosił również o wykonanie unikalnej podstrunnicy z rzadkiego hebanu białego. Posiada ona promień 12" i znalazły się na niej 22 progi medium jumbo oraz trapezowe markery z pearloidu. Kolejna prośba Amato dotyczyła mostka tremolo Floyd Rose oraz przetworników - dwóch humbuckerów '57 Classic Plus. Na pozostałe elementy osprzętu składają się chromowane, blokowane siodełko Floyd Rose, klucze 'tulipany' Gibson Deluxe oraz odrębne dla każdego przetwornika regulatory Volume i Tone z kondensatorami Bumblebee.

Z kremowym bindingiem topu i podstrunnicy korespondują kremowe ramki humbuckerów, płytka gniazda oraz płytka i główka przełącznika. Gibson Dave Amato Les Paul Axcess Standard oferowany jest z podpisaną osłoną pręta regulacyjnego, certyfikatem autentyczności oraz customowym brązowym futerałem z różową wyściółką.

"Mój ojciec zawsze powtarzał, że jeśli ktoś na poważnie myśli o gitarze musi grać na Gibsonie" - mówi Dave Amato. "Nazwa Gibson utkwiła mi to w głowie od kiedy skończyłem 14, 15 lat. Wystarczy, że spojrzę na główkę i czuję jak wiele to dla mnie znaczy. Jestem szczęśliwy jako cześć rodziny Gibsona oraz z powodu szansy na zaprojektowanie własnego, sygnowanego modelu".

 

https://www.gibson.com