Gibson Brian Ray '62 SG Junior

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Brian Ray '62 SG Junior

Gibson zaprezentował kolejny tegoroczny sygnowany model - Brian Ray '62 SG Junior.

Brian Ray to muzyk sesyjny, gitarzysta i basista, znany z wieloletniej współpracy z Paulem McCartneyem (wziął udział m.in. w nagrywaniu ostatniego albumu ex-Beatlesa "Egypt Station"). Ray ma na koncie również solowe albumy, a także współpracę z takimi artystami jak Etta James, Rita Coolidge, Shakira, Kelly Clarkson, czy Peter Frampton.

Gibson Custom Shop Brian Ray '62 SG Junior został częściowo oparty na wcześniejszym, customowym modelu Briana, ‘63 SG Standard cechującym się wyjątkowymi elementami designu, wszechstronnym osprzętem oraz brzmieniowymi innowacjami. Gitara ta stała się podstawowym instrumentem Ray'a podczas ostatnich tras Paula McCartney'a, podczas których koncerty odbywały się w ogromnych obiektach (można było zobaczyć ją w akcji również na ubiegłorocznym koncercie McCartney'a w Krakowie). Z myślą o nieprzewidywalnych i zmiennych warunkach na różnych scenach projektowany był również nowy '62 SG Junior, który Gibson określa jako 'najbardziej wszechstronny i wyróżniający się SG Junior, jaki kiedykolwiek został zbudowany'.

Gitara została wyposażona w pojedynczy przetwornik Custom Dog-Ear P90 z pasywnym układem cewki indukcyjnej, ukrytym pod pickguardem i aktywowanym przy pomocy pokrętła Tone Push/Push. Ma on za zadanie redukować interferencje elektromagnetyczne oraz niepożądane szumy i chronić czyste brzmienie pickupa P90. Interesująca jest również konstrukcja mostka, który daje możliwość wyboru między opcją Tune-o-matic ABR-1 a wraptail (czyli mostek, w którym struny przewleka się od strony przetworników a następnie owija), oraz tremolo Maestro Short Vibrola a strunociągiem typu stopbar. Zmiana ma zajmować tyle czasu, ile trwa zamontowanie nowego kompletu strun.

Jednolity mahoniowy korpus został również nieco odchudzony w porównaniu ze standardowym SG, co zdaniem Ray'a przekłada się na wzmocnienie niskiego i średniego pasma brzmienia gitary. Ponadto wybrane przez Briana Ray'a elementy designu to wykończenie White Fox, customowe, celuloidowe markery w kształcie trapezów oraz zdobiony, hebanowy blok strunociągu, który można spotkać w niektórych modelach '62 SG.

Gibson Custom Shop Brian Ray '62 SG Junior posiada gryf wykonany z jednego kawałka mahoniu i wklejany metodą Long Tenon. Podstrunnica z palisandru indyjskiego, ozdobiona kremowym bindingiem, mieści 22 progi Dunlop 6100 Jumbo, a jej promień wynosi 12". Na pokładzie instrumentu znajdziemy również nylonowe siodełko główki, trzywarstwowy pickguard oraz pojedyncze pokrętła Volume i Tone.

 

https://www.gibson.com