Gibson Tony Iommi 'Monkey' 1964 SG Special Replica

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Tony Iommi 'Monkey' 1964 SG Special Replica

Jedną z najgorętszych nowości Gibsona zaprezentowanych podczas niedawno zakończonych targów NAMM 2020 jest model 'Monkey' 1964 SG Special Replica opracowany we współpracy z legendarnym Tonym Iommi.

Gibson Tony Iommi 'Monkey' 1964 SG Special Replica to ściśle limitowana replika kultowego instrumentu gitarzysty Black Sabbath, mocno zmodyfikowanego Gibsona 1964 Special SG, którego można usłyszeń na każdym albumie zespołu z lat '70 i który był podstawowym instrumentem koncertowym Iommiego. Innowacyjny sposób strojenia i technika gry były ogromną częścią jego charakterystycznego, ciężkiego brzmienia, w którego centrum mieścił się Gibson SG nazwany 'Monkey'. Gitara była wyposażona w mostkowy pickup P90 z metalową osłoną zamontowaną przez Johna Bircha. Pickup gryfowy to customowy singiel P90 Johna Bircha. Podstrunnica została pokryta przeźroczystym lakierem poliuretanowym, a jej znakiem rozpoznawczym była przedstawiająca małpkę naklejka.

Gitara stała się głównym instrumentem Iommiego, gdy przystawka przy mostku zamocowana w jego białym Stratocasterze odmówiła posłuszeństwa podczas nagrywania utworu "Wicked World" z albumu "Black Sabbath". Gibson SG nie był jednak pozbawiony własnych słabości, cienki profil gryfu przy kopycie powodował ciągłe problemy ze strojem, a przetworniki single-coil były podatne na zakłócenia.

"Ikoniczne riffy Tony'ego Iommi, ciężki brzmienie oraz bardzo wpływowe albumy stworzyły podwaliny pod heavy metal i wiele innych gatunków - mówi szef działu handlowego Gibsona, Cesar Gueikian. "Możliwość współpracy z Tonym nad odtworzeniem jego oryginalnego SG z 1964 roku to dla nas ogromny zaszczyt".

"Niedawno zostałem zaproszony do Nashville przez Cesara i JS (James Curleigh - prezes i dyrektor generalny Gibsona - przyp. red.) i muszę przyznać, że obaj wykazali się wielkim entuzjazmem i pasją - wyjaśnia Tony Iommi - Miałem okazję odwiedzić fabryki marki, spotkać się z pracownikami i przekonać się na własne oczy, z jakim zaangażowaniem pracują. Gitary Gibsona były odświeżane milion razy, ale z nową, całkowicie zaangażowaną ekipą udało się odzyskać coś, co Gibson stracił wiele lat temu. Teraz nic nie będzie w stanie ich zatrzymać, co dla nas, gitarzystów, jest wspaniałą nowiną."

Gibson Tony Iommi 'Monkey' 1964 SG Special Replica - wersja praworęczna

Gibson Tony Iommi 'Monkey' 1964 SG Special Replica - wersja leworęczna

Dzięki benedyktyńskiej pracy polegającej na niezwykle skrupulatnym odtworzeniu szczegółów oryginalnego instrumentu powstało 50 egzemplarzy modelu Gibson Tony Iommi 'Monkey' 1964 SG Special Replica - 25 prawo - 25 leworęcznych - dokładnie jak w przypadku pierwowzoru. Każdy z nich został osobiście podpisany przez Iommiego. Nie pominięto żadnego detalu konstrukcyjnego oraz elementu procesu starzenia, począwszy od progu zerowego, poprzez tuleje po usuniętym strunniku do legendarnych pickupów wykonanych ręcznie przez ucznia Johna Bircha.

W skład kompletu wchodzi również kopia słynnego naszyjnika Iommiego - srebrnego krzyża w futerałem w kształcie trumny oraz repliki skórzanego paska i futerału z lat '60.

https://www.gibson.com/