GIBSON SG Standard '61 2019

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki GIBSON
Testy
Piotr Szarna
2019-04-03
GIBSON - SG Standard '61 2019

Jak co roku Gibson zaprezentował nową ofertę swoich instrumentów, które nieustannie łączą klasyczne, cenione i sprawdzone rozwiązania z nowymi, często unikalnymi elementami.

Linia 2019 otwiera kolejny rozdział w historii marki, wprowadzając przemyślane udoskonalenia do swoich popularnych konstrukcji, jak również poszerzając katalog o nowe modele wzbogacone też o oryginalne, atrakcyjne wykończenia w wybranych gitarach.

Wśród gitar linii Gibson 2109 wymienić można 7 modeli Les Paula: Les Paul High Performance, Les Paul Standard, Les Paul Traditional, Les Paul Classic, Les Paul Studio, Les Paul Studio Tribute i Les Paul Junior Tribute DC, 4 modele SG: SG High Performance, SG Standard ‘61, SG Standard i SG Standard Tribute, nowe Firebirdy, Flying V i Explorery, jak również nową, bardzo atrakcyjną cenowo serię Explorer B-2 i Flying V B-2. Podkreślić też należy powrót do palisandrowych podstrunnic w zasadzie w każdym modelu. Do naszego testu trafił Gibson SG Standard '61 2019, nawiązujący wprost do designu zaprezentowanego przez Gibsona w 1961 roku, który stał się znany jako SG.

BUDOWA

Zaprezentowany w 1961 roku Gibson SG jako tańsza w produkcji wersja Les Paula, stał się jednym z najlepiej sprzedawanych modeli amerykańskiego producenta, rozsławionym później przez takie postaci jak Tony Iommi czy Angus Young. Obecny w naszym teście model SG Standard '61 z najnowszej kolekcji 2019 Gibsona odwołuje się do pierwowzoru i usprawniony jest o kilka rozwiązań dostosowanych do wymogów współczesnych gitarzystów. Cienki korpus gitary z dwoma wycięciami i głębszym profilowaniem krawędzi w stylu lat 60. wykonano z mahoniu i wykończono lakierem nitrocelulozowym na wysoki połysk w transparentym kolorze Vintage Cherry. Pięciowarstwowy, czarny, mniejszy pickguard oraz łączenie wklejanego gryfu na wysokości 22 progu również odwołują się do designu z tamtego okresu.

Mahoniowa szyjka o profilu Slim Taper zaopatrzona została w palisandrową podstrunnicę, otoczoną kremowym bindingiem i ozdobioną trapezowymi, akrylowymi markerami. Nabito tu 22 progi poddane specjalnej obróbce temperaturowej (Low-Cryogenically Treated) normalizującej i poprawiającej strukturę metalu, zwiększając m.in. jego odporność cieplną. Całość wieńczy ozdobiona perłową inkrustacją i logiem czarna główka z siodełkiem z Tektoidu, tworzywa będącego odmianą grafitu. Po obu stronach przykręcono w układzie 3+3 zamknięte klucze Vintage Deluxe z główkami Keystone, otwór pręta regulacyjnego osłania czarna płytka z napisem SG. Niklowany osprzęt uzupełnia mostek ABR-1 Tune-O-Matic z aluminiowym strunociągiem, w którym kotwiczone są końcówki strun.

W układzie elektrycznym znalazły się dwa humbuckery Burstbucker 61R i 61T w niklowych puszkach, będące lekko podrasowaną wersją pickupów PAF. Gniazdo wejściowe, czarne gałki sterowania (2 x Volume, 2 x Tone) z srebrnymi topami oraz 3-pozycyjny przełącznik umieszczono obok siebie w dolnej, tylnej części korpusu. Gitara dostarczana jest w obitym brązowym, skóropodobnym materiałem, estetycznie prezentującym się futerale z obszyciem jasną nicią. Wewnątrz znajdziemy czarny, skórzany pasek, zestaw narzędzi oraz certyfikat kontroli jakości wraz ze zdjęciem danego egzemplarza. Menzura instrumentu wynosi 24,75” (628 mm).

W PRAKTYCE

SG Standard '61 2019 to klasyka odwołująca się do pierwszych wersji Gibsona SG. Od razu po wyjęciu z futerału, który na wstępie należy pochwalić za eleganckie wykończenie z zewnątrz i wewnątrz, gitara pokazuje swoje atuty, świadczące o bardzo udanej konstrukcji jaką był i jest SG – cienki, i co za tym idzie bardzo lekki korpus oraz wyjątkowo wygodny dostęp do najwyższych progów – gryf z tyłu przechodzi niemalże w jednej linii w korpus. Od wielu lat gitary Gibsona wyróżnia doskonały setup i niska akcja strun – nie inaczej jest tu, dodatkowo smukły gryf zapewnia ponadprzeciętny komfort gry dla lewej dłoni. Wszelkie detale wykończone są bardzo starannie, lakier jest położony wzorowo, progi podobnie wykończone – mamy do czynienia z profesjonalnym instrumentem wyposażonym w klasowy osprzęt.

Gitara na sucho odzywa się dźwięcznie i sprężyście, nie czuć nienaturalnego wygasania dźwięków w pozycjach, pozostaje więc rzecz kluczowa, czyli podłączenie do wzmacniacza. Mahoniowa konstrukcja cechuje się ciepłym charakterem, który ożywiany jest tu przez pickupy 61T i 61R. Są to konstrukcje typu PAF z lekko większym sygnałem oraz wyraźniej zarysowaną górą i wyższym środkiem, dzięki czemu gitara lepiej przebija się i oddaje energię w tym paśmie. Na kanale czystym mamy lekko nosowe, szlachetne brzmienie SG, o mniej tłustym dole w porównaniu do klasycznego Les Paula, jednak z odczuwalnym, dynamicznym niższym środkiem i ocieploną przez mahoniowy korpus górą. Połączenie pickupów to jaśniejsze, żywo reagujące na atak barwy podkładowe, otwierające dzięki oddzielnym regulatorom głośności i tonów szerokie możliwości kolorystycznego doprawienia brzmienia poprzez delikatną zmianę proporcji gryf/mostek.

Po włączeniu kanału crunch i później mocniejszego gainu SG pokazuje swoje atuty i przeznaczenie. Gitara pięknie sprawdza się w szerokim bluesie i blues-rocku, a nieco bardziej wyraziste Burstbuckery w wersji ‘61 doskonale reagują na atak kostki. Po pierwszych dźwiękach barwa wydaje się mniej pełna w dole w porównaniu do pickupów ‘57, jednak podczas gry z zespołem SG Standard '61 2019 bez wysiłku przebija się z rasową barwą, a jaśniejszy środek ożywia się przy mocniejszym uderzeniu kostką. Czuć też klarowność w przesterowanych akordach, gitara brzmi w stylu vintage’owych konstrukcji z nieco bardziej nowoczesnym charakterem i mocniejszym sygnałem, wprowadzającym hard-rockową agresywność po dodaniu gainu.

Solówki na obu humbuckerach brzmią bardzo soczyście, z okrągłym, śpiewnym środkiem i selektywną prezencją przy pickupie gryfowym oraz rockowym zacięciem z podbitymi harmonicznymi przy mostku. W riffach i akordach SG cieszy ucho selektywną barwą i długim sustainem, choć całość jednak bardziej prowokuje do zagrywek solowych z uwagi na wyjątkowo śpiewny i plastyczny środek oraz oddanie niuansów gry. Podkreślić też należy dobrą reakcję na ściszanie, albo raczej zdejmowanie gainu gałkami Volume gitary przy przesterowanej barwie.

PODSUMOWANIE

Rok 2019 zapowiada się naprawdę ciekawie dla Gibsona, który rozwija ofertę prezentując swoje klasyczne instrumenty w coraz bardziej atrakcyjnych odsłonach, tak pod względem brzmienia i użytecznych rozwiązań, jak i cen. Model SG Standard '61 2019 to bezpośrednie odwołanie się do pierwszych konstrukcji tego modelu, oferujący obok wyjątkowej wygody gry rozpoznawalne, znakomicie sprawdzające się szczególnie w blues-rockowej i rockowej stylistyce, dynamiczne i selektywne brzmienie. W kolekcji Gibsona SG na 2019 rok dostępne są jeszcze dwa tańsze modele SG Standard i SG Standard Tribute, oraz droższy od testowanego SG High Performance – z klonowym topem i efektownym, oryginalnym wykończeniem.

www.lauda-audio.pl

 

Korpus: mahoń
Gryf: mahoń, profil Slim Taper
Podstrunnica: palisander
Radius: 12”/304,8 mm
Siodełko: Tektoid 43 mm
Progi: 22 (Low - Cryogenically Treated)
Menzura: 24,75”
Układ elektryczny: humbuckery 1 x Burstbucker 61R i 1 x Burstbucker 61T, VOLUME × 2, TONE × 2 Tone, przełącznik 3-pozycyjny,
Mostek: ABR-1 Tune-O-Matic z aluminiowym strunociągiem
Klucze: Vintage Deluxe z główkami Keystone
Wykończenie: Vintage Cherry, wysoki połysk lakierem nitro
Osprzęt: Niklowany
Wyposażenie: Twardy futerał Gibson, zestaw narzędzi Gibson, czarny skórzany pasek,
Struny: 9-46
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
6 399.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
luty 2019
Kup teraz