Gibson Alvin Lee ES-335 '69 Festival'

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Alvin Lee ES-335 '69 Festival'

Kolejną nowością z oferty sygnowanych modeli Gibsona jest model gitarzysty Ten Years After - Alvin Lee ES-335 '69 Festival'.

W sierpniu minęło 50 lat od legendarnego festiwalu w Woodstock. Jednym z występów, który przeszedł do historii, był koncert powstałego ledwie dwa lata wcześniej Ten Years After. Festiwal okazał się wielkim przełomem dla zespołu, który zakończył swój set olśniewającą wersją "I’m Going Home" oraz otworzył przed Alvinem Lee drzwi do grona największych gitarowych gwiazd tamtych czasów. Z okazji tej rocznicy Gibson przygotował limitowaną do 50 egzemplarzy replikę instrumentu używanego przez Lee podczas Woodstock. Gibson Alvin Lee ES-335 '69 Festival' charakteryzuje się oryginalną specyfikacją z 1969 roku i posiada odtworzone wszelkie oryginalne modyfikacje, a także charakterystyczne naklejki.

Alvin Lee kupił swój pochodzący z 1958 lub 1959 roku model gitary w Nottingham za 45 funtów i, jak później wspominał, była to najlepsza inwestycja w jego życiu. Gitara ulegała później wielu modyfikacjom. Przede wszystkim Lee dołożył przetwornik single-coil Fendera pomiędzy oryginalnymi, nieosłoniętymi humbuckerami PAF. Pickup Fendera miał własne potencjometr Volume, którego Lee używał jako pokrętła Blend dodając brzmienie single-coil do soundu oryginalnych humbuckerów. Podczas Woodstrock należący do niego Gibson ES-335 posiadał również klasyczne znaczniki pozycji w kształcie kropek oraz strunociąg Bigsby, co zostało odtworzone w najnowszej reedycji. Po festiwalu doszło jednak do kolejnych zmian. W 1970 roku Lee usunął Bigsby i zmontował strunociąg TP-6. We wczesnych latach '70, podczas koncertu w klubie Marquee w Londynie uszkodzeniu uległ gryf, który został wymieniony na wersję z markerami w kształcie prostokątów. Z biegiem czasu gitarze przybyło również kilka charakterystycznych naklejek.

Gibson Alvin Lee ES-335 '69 Festival' w wykończeniu Aged Sixties Cherry posiada korpus z trzech warstw drewna - klonu rozdzielonego topolą oraz gryf z jednego kawałka mahoniu. Gryf charakteryzuje się oryginalnym profilem medium C i wieńczy go podstrunnica o promieniu 12" wykonana z palisandru indyjskiego. Umieszczono na niej zgodne z oryginałem progi medium jumbo oraz znaczniki pozycji z pearloidu i nylonowe siodełko. Pieczołowicie odtworzony wygląd instrumentu obejmuje oczywiście również naklejki na topie, kremowy binding i czarny, wielowarstwowy pickguard.

Na wyposażeniu gitary znajdziemy Custombuckery z magnesami Alnico III przy mostku i gryfie oraz single-coil Seymour Duncan SSL-1 w pozycji środkowej, mostek No-Wire ABR-1 ze strunociągiem Bigsby B-7 oraz klucze Kluson. W komplecie znajduje się futerał z Custom Shopu oraz certyfikat autentyczności.

https://www.gibson.com

Zdjęcie: Dan Garson